ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) :"מה שקורה היום זה מצב אבסרודי שבו אנשים שבחרו לברוח מהרבנות ומהממסד הדתי והתחתנו בחו"ל, צריכים להתגרש ברבנות".

היום, חמישי 24.05.2018 התראיינו חברת הכנסת יעל כהן (המחנה הציוני) וחבר הכנסת יואל רזבוזוב (יש עתיד) בתוכנית הבוקר 'אורלי וגיא' על הצעות החוק שהניחו השבוע על שולחן הכנסת.

הצעת חוק רישום נישואין אזרחיים באילת של חברות הכנסת קסניה סבטלובה ויעל כהן פארן ממפלגת המחנה הציוני מבקשת לאפשר כי טקס ואישור הנישואין האזרחיים בישראל יוכלו להתקיים בתחומה המוניציפלי של העיר אילת בלבד, ובכך לא יהיה כדי להסב פגיעה אנושה בסטטוס-קוו.

 הצעת חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) (תיקון – גירושין אזרחיים), של חבר הכנסת יואל רזבוזוב (יש עתיד) מציעה כי  גירושים של זוג יהודים אשר באו בברית נישואין אזרחית מחוץ לישראל ונרשמו במשרד הפנים כחוק, יתקיימו בבית המשפט לענייני משפחה.
 
שאלות שהופנו לחברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני):

ש: בתור מה יחשבו הנישואים שאת מדברת עליהם
אם הצעת החוק שלנו תעבור, החתונות יהיו אפשריות וחוקיות באילת.

ש: אז אם כבר אתן רוצות לעשות מהפכה, למה רק באילת?
ברור שאנחנו רוצים נישואים אזרחים בכל הארץ אבל אנחנו רואים כמה התנגדות יש לעניין הזה מהמגזר הדתי והחרדי, הם לא רוצים לשבור את מונופול הרבנות.


ש: למה שהחרדים לא יתנגדו לחוק הזה?
קודם כל, אילת מבחינתי זה הצעת פשרה. אילת היא מין מקום מיוחד בישראל, וגם מקראית היא לא נחשבת לשטח של מדינת ישראל. ייתכן שיש פה פתח לייצר מקלט למתחתנים האזרחיים. אני בעד שכל ישראלי וכל ישראלית יחליטו איך הם מתחתנים.

ש: עד כמה באמת אנשים שרוצים להינשא לא נוסעים לחו"ל? אנחנו מדברים על חלק גדול מהרבנות שלא יכולים להינשא ברבנות גם אם הם ירצו?

זאת אחת הבעיות, יש פה מאות אלפי אנשים הבעיה שלא יכולים להתחתן, אין להם דת הם לא מוכרים כנוצרים או מוסלמים והם לא יכולים להינשא פה, זה אבסורד.

שאלות שהופנו לחבר הכנסת יואל רזבוזוב (יש עתיד):

ש:מה ההצעה שלך אומרת?
ההצעה אומרת שאנשים שבוחרים להתחתן באופן אזרחי בחו"ל יוכלו גם להתגרש באופן אזרחי דרך בית משפט לענייני משפחה. מה שקורה היום זה מצב אבסרודי שבו אנשים שבחרו לברוח מהרבנות ומהממסד הדתי והתחתנו בחו"ל, צריכים להתגרש ברבנות והרבנות צריכה לאפשר להם זאת  בטקס שהוא לא מכובד ואפילו משפיל  להתגרש.
 
ש: גם זוגות שהרבנות לא הייתה משיאה מראש צריכים ללכת להתגרש ברבנות?
היום כולם חייבים להתגרש ברבנות. לרבנות יש מונופול על הגירושין.
 
ש: אם זוג נוסע להתחתן בחו"ל ורוצה להתגרש, איך בכלל ברבנות יודעים את זה?
אחרי שזוג מתחתן אזרחית בחו"ל הוא צריך להגיע למשרד הפנים, ולאשר את החתונה.
 
ש:יש סיכוי שההצעה שלך תעבור?
כשאני שואל למה זה ככה, עונים לי ככה. אני חושב שזה תיקון של עוולה היסטורית וזאת שטות גמורה. אנחנו בכנסת כדי לשנות סדרי עולם וזה משהו שאנחנו חייבים לשנות.
 
ש: מה אומרים חברי הכנסת הדתיים?
שאלתי את חברי הכנסת מהסיעות החרדיות והם אוטומטית אומרים לא על נישואים אזרחיים. אני אעשה טלפונים לשרים בוועדת החקיקה. אין להצעת חוק הזו עלויות תקציביות זה פשוט תיקון של איזשהי עוולה שבעזרתו נעזור להרבה זוגות. מדובר ב10,000 זוגות בשנה שמתחתנים בחו"ל.
 
לצפייה בכתבה המלאה יש ללחוץ כאן