ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) בדיון בוועדת העלייה והקליטה: "אנחנו מדברים כאן על לאום של אנשים, איך אנחנו יכולים להיקרא במדינת ישראל בעלי לאום רוסי?"

ביום שני ה- 15.1.2018 התכנסה וועדת העלייה והקליטה של הכנסת בנושא אפלייתם של עולים שעלו לישראל מתוקף חוק השבות, ומוגדרים במרשם האוכלוסין כבעלי לאום "רוסי" וכבעלי דת "נוצרית". הצעה לסדר שהוגשה על ידי הח"כים יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), דב חנין (הרשימה המשותפת), ויואל רזבוזוב (יש עתיד).

הדיון התרחש לאחר מספר דיונים שהתקיימו בנושא בחודשים האחרונים, בעקבות גילויים על בדיקת יהדות  מפלה שמבצעת רשות האוכלוסין לישראלים החיים כבר בארץ מזה מספר שנים, בשל היותם יוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר (לקריאה נוספת בנושא- http://www.mishmar.org.il/page.php?p=22232) להלן עיקרי הדברים שנאמרו בדיון:
ח"כ יואל רזבוזוב:  "איך אנחנו מדברים כאן על לאום של אנשים, איך אנחנו יכולים להיקרא במדינת ישראל רוסי? הלאום שלנו הוא ישראלי. המצב הוא חמור ועצוב לנו, שזה מה שמרגישים בחדרי חדרים. יש לא מעט הצע"ח, אחת ההצעות שאני מתכנן להגיש היא להוסיף לאום ישראל."  ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):  "כשהסיפור הזה התפרסם זה נגע בי, לי היה מזל כשנולדתי לאמא יהודיה. אז היה לי מעניין איך זה קורה, ליאוניד אמרו לו תוכיח שאתה יהודי, אתם לא מבינים שהרשויות משרתות את האזרח, ולא האזרח את הרשות.  התברר שרשות לא יכולה להוכיח שהאמא מתישהוא בשנות ה-90 חתמה על זה שהיא נוצריה. הגישה היא כוחנית, אתם (נציגי משרד הפנים) צריכים לעשות בדק בית איך הפקידים שלכם בלשכות מדברים. לסיכום, האם אתם מוכנים לעשות בדק בית ולראות סטטיסטית מה קורה אצלכם, כמה מיוצאי ברית המועצות רשומים אצלכם כבעלי לאום רוסי, ואז צריך לתקן, ולא לשלוח אנשים לבתי משפט להשיג פסקי דין הצהרתיים." ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "האם מישהו ייחשוב לכתוב את יולי אדלשטיין כרוסי? מבחינה הלכתית הוא יהודי אין ספק. אי אפשר להחליט על בן אדם כרוסי או כנוצרי אם הוא לא הגדיר את עצמו ככזה. דת צריכה להיות הגדרה עצמית, בעניין הלאום הגיע הזמן לייצר את הפתרון ההגיוני והסביר לאפשר לאנשים להירשם כחלק מהחברה כאן, ולא לשדר להם שהם כאילו לא חלק מהחברה כאן. מודל כזה ננקט בעולם, למשל, ביוגסלוביה לשעבר? אנחנו לא יכולים לבוא בטענות אל הפקידות, אנחנו כח"כים צריכים לייצר פתרונות מוגדרים." ח"כ רחל עזריה (כולנו): "יש לנו פער בין התפיסה ההלכתית לבין חוק השבות. נלחמנו שייחזרו לארץ ישראל, ואנחנו לא מצליחים להגיע לפתרונות. אני לא יודעת למה אנחנו מתעקשים על גיור מרחיק לכת, אפשר בהחלט לייצר פתרונות. יש פה שני דברים, אני חושבת שכן מי שעלה לארץ מכורח חוק השבות מעמדו שונה, מכורח מי שהגיע מדברים אחרים. אי אפשר לרשום לפי ארץ המוצא."  במהלך הידון, טענה נציגת רשות האוכלוסין, עו"ד אודליה אדרי, שמדובר ב: סוגיות מרשמיות. פקיד הרישום הוא סנקציה רישומית בלבד. אני פועלת לפי החוק, פועלת לפי מה שבן אדם מצהיר. כל התעודות שלנו כתובות כמו שצריך, אני לא צריכה להוכיח שום דבר לאף אחד. אנשים שעולים כשהם חדשים, לכן האמירה כאילו אין משמעות, גם אם היא נכונה חוקית, לאמירה הזאת אין משמעות". יושב-ראש הוועדה ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הודיע כי הוועדה תתכנס שוב על מנת לדון במסקנות שהיא מעוניינת לאמץ. במקביל, ח"כ מלינובסקי הצהירה על כוונתה לפנות לרשות ההגירה והאוכלוסיין, על מנת לקבל את הנתונים- כמה מיוצאי ברית המועצות אזרחי ישראל, רשומים כבעלי לאום רוסי.