ח"כ יואב בן צור במליאה: "בהעדר חוקה משמש הסטטוס קוו חוקה בענייני דת ומדינה".

יום שני, 1 לנובמבר 2021, כ"ו בחשוון תשפ"ב התכנסה מליאת הכנסת לדיון בהצעת החוק מיסוי רווחים ממשאבי הטבע בקריאה שניה ושלישית. ח"כ יואב בן צור (ש"ס) בנאומו התייחס לסטטוס קוו בנושא דת ומדינה:

"מפלגת ימינה שברה שמאלה והיא פוסלת את הסטטוס קוו. מי היה מאמין השר כהנא מטכליסט וטייס מאמץ את הנרטיב של השמאל בישראל ושל הקרן החדשה שהוא מחובק עם הרב הרפורמי של הקואליציה ויחד הם מתנכרים למסורת ורוצים ליצור ישראל חדשה. הסטטוס קוו הפך אצל ימינה לקללה ולמוקצה מחמת מיאוס כמו ארגונים ליברלים סטייל נאמני תורה ועבודה שעד לאחרונה קיבלו את תקציבם מהקרן החדשה. הסטטוס קוו הוא זה שחיבר עד היום בין חלקי העם הדתיים, החילונים והמסורתיים. אז אותו להפר ולשנות בלי רצון העם."

ח"כ בן צור המשיך את דבריו וסיפק זווית נוספת לנושא שתי המדינות.

"כולנו יודעים שהם בגדו בבוחרים שלהם והם לא יהיו פה בכנסת הבאה אז הם שורפים את הכל. יוצרים שתי מדינות לשני עמים כפשוטו. מדינה אחת שומרת דת ומסורת בה יהודים יוכלו להתחתן אחד עם השני ומדינה אחרת בלי הלכה ובלי רבנות מדינת כל אזרחיה העולם הגדול. לאן הם שואפים להגיע? הם חוברים אל החותרים תחת ההלכה ומסורת בכל תפוצות ישראל לדורותיהם. לפחות תהיו ישרים ותודו בזה אתם רוצים לעשות מדינת כל העמים ולא מדינה יהודית מסורתית."

לאחר מכן המשיך בהיסטוריית היווצרות הסטטוס קוו.

"אני רוצה להזכיר מהו סטטוס קוו, בזמנו החרדים התנגדו להקמת המדינה הם חשבו שעלינו להישאר בגולה לעשות שם תשובה ואז לעלות ארצה בקדושה ובטהרה. אך כשהיטלר יימח שימו עלה לשלטון עשו חישוב מחדש והיו מוכנים לתמוך במדינה בתנאי אחד שהמדינה תתנהל על פי התורה. מאחר שרוב הציבור בארץ היה חרדי בני תימן וספרד ובני אשכנז שעלו לארץ עוד לפני שמישהו מהציונים חשב לעלות למדינה, אתם זוכרים שהם חשבו על מדינה במקום אחר. החרדים הם באו לפה והפריחו את השממה לכבוד עם ישראל. בכל אופן הגיעו הציונים וביקשו לייצר מצב שהתחשב גם בחרדים וגם בחילונים ולכן הוסכם להתחשב בכולם. כך נוצר הסטטוס קוו. נכון במהלך השנים היו תזוזות לכאן או לכאן ולמען האמת התזוזות שהיו, היו בעיקר בכדי לפגוע ביהדות.

הסטטוס קוו הוא האמנה הישראלית הכי חזקה פי מיליון מכל מיני אמנות שלא מחזיקות מים שלא קיבלו את הסכמת הציבור כמו אמנת גביזון מידן ואמנת כנרת. הסטטוס קוו החזיק הכמעט 80 שנה, היא ורק היא תאפשר את המשכיותו בניגוד למצג השב שמנסה לייצר השר כהנא. כל אמנה אחרת הייתה קורסת אחרי תקופה לא ארוכה, השמאל היה אומר שהיא דתית מידי ומציג באותה טענה שאתה מציג לסטטוס קוו שהוא מיושן ולא רלוונטי. יתרה מכך אם נפתח מחדש את הסטטוס קוו יהיה בעוד 20 שנה מי שירוצה לשנות אותו שוב ושוב ואין לדבר סוף. עניינו של הסטטוס קוו הוא לאפשר לחיים משותפים לדתיים וחילונים נקודה. כי בהעדר חוקה משמש הסטטוס קוו חוקה בענייני דת ומדינה גם המנהיגים החילונים שייסדו את המדינה הבינו שזהו דבר הכרחי לא רק מתוך התחשבות בדתיים אלא מתוך הבנה עמוקה שיש בו צורך כפול. בלעדיו נהיה מדינה ככל המדינות ולא מדינה יהודית מיוחדת ובלעדיו יהיה פירוד בעם ולכן קבעו שיום השבת הוא יום השבתון הלאומי ולא יום השיפוצים הלאומי."

ובסיום דבריו הציג תרומות נוספות של הסטטוס קוו.

"ללא השבת וללא הסמלים שהם סמלים יהודיים אין שום יכולת להצדיק את שבתינו בארץ הזו יכולנו לשבת במקומות האחרים. הצדק לזה שאנחנו יושבים פה הוא מזה שבתורה הבטיחו לנו שנהיה בארץ הזו וללא הסמלים היהודים האלה לא נוכל להמשיך לחיות פה ולא יהיה לנו תירוץ למה אנחנו פה. הסטטוס קוו הוא הסיבה שאין אצלנו מלחמות אזרחים כמו במדינות סביבנו. הסטטוס קוו אומר דבר פשוט מאוד מקסימום יהדות לזכות הרבים ומינימום התעברות לרשות היחיד. הסטטוס קוו הוא חותמת הכשרות של המדינה, צביון יהודי מרגע הלידה עד רגע המוות, בחתונה כדת משה וישראל, מזון כשר וגיור כהלכה. בחסות בגץ אתם נוגסים ורומסים בגיור בצה"ל ובכשרות שבה אתם רוצים לעקור כל מוסכמה.

תגידו שאתם לא רוצים לאפשר פה חיים באורח יהודי כמו שהוסכם תגידו שאתם רוצים לעקור את הסטטוס קוו אל תהיו פחדים אבל תדעו שיש דין ויש דיין והציבור ישפוט אתכם לדיראון עולם על שינוי מסורת ישראל המסורה לכולנו בכל פזורות ישראל. לבושתנו יש פה מנוולים שאת מעט הלכלוכית היהדות שיש בממלכתיות הישראלית רוצים למחוק ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה ולצערי השר כהנא הולך בדרכיהם. הרי מאז קום המדינה היה ברור לכל חברי הקואליציה כי בסטטוס קוו לא נוגעים ולא פוגעים. כאן באה מפלגה בלי תומכים שלא עוברת את אחוז החסימה ואילו בלי משענת ציבורית מבקשים לשנות דברים בלי תמיכה ציבורית. כל מה שהיא שמבקשת זה לעשות הפרדה דה פקטור של היהדות מנחלת הכלל אל נחלת הפרט מתוך אמירה שזה יגרום לעם לאהוב את היהדות, ראינו את האחרים שאמרו זאת שצאצאיהם אינם עוד יהודים."