ח"כ יואב בן צור, בוועדת הכלכלה: "משרד התחבורה המאלץ נהגים לעבוד בשבת פוגע במדינה היהודית ובסטטוס קוו ההיסטורי"

את הדברים אמר ח"כ בן צור בדיון שנערך היום (2/12/14) בוועדת הכלכלה, אשר עסק בהצעה לסדר היום שהגיש בנושא "תחבורה ציבורית בשבת בהיקף נרחב בגליל וכפייה לנהגים לעבוד בשבת".
לדברי ח"כ בן צור, הגיעו לידיו טענות כי מספר הקווים אשר אושרו בסטטוס קוו ההיסטורי לפעול בשבת לטובת הציבור הערבי גדל, וכן כי ישנם קווים אשר אינם מאושרים לפעול בשבת אך מסיימים את עבודתם ביום שישי לאחר כניסת השבת ובכך מונעים מהנהגים בקו זה לשמור על השבת.
נציג משרד התחבורה נכח בדיון והגיב לטענות אלו, לדבריו הסטטוס קוו ההיסטורי לא שונה, עם זאת ישנם קווים המסיימים את פעולתם לאחר כניסת השבת- קווים אלו מיועדים לאוכלוסיית החיילים החוזרים מאוחר לביתם בסוף השבוע.

להלן עיקרי הדברים מהוועדה :

ח"כ יואב בן צור:
"הגשתי את ההצעה לסדר בעקבות תחקיר שהגיע אלי על תחבורה ציבורית בהיקף רחב בצפון הארץ גם בשבתות. משרד התחבורה של מדינת ישראל מאבד את המדינה יהודית ופוגע בסטטוס קוו ההיסטורי, איך ממס' קווים שאושרו לפעול בשבת הגענו היום לכשלוש מאותקווים הפועלים בשבת ומאלצים אנשים לעבוד ביום זה?"

נציג משרד התחבורה:
"היה סעיף בסטטוס קוו ההיסטורי שאפשר מתן שירות בקו תחבורה בשבת ובתנאי שיחול אחד מהתנאים הבאים: לנוסעים שאינם יהודים או לבתי חולים או שהוא חיוני בהתאם להחלטות הראשות.
כל הקווים שפועלים כיום פועלים בהתאם סעיפים הללו, השינוי שחל ב2013 הוא שהוספנו עוד קווים לאוכלוסיה הערבית שפועלים בשבת, שום דבר מהסטטוס קוו ההיסטורי לא שונה ולא השתנה."

מ"מ יו"ר הוועדה,ח"כ איציק שמולי:
"איזה הדברות אתם עושים בנושא?"

נציג משרד התחבורה:
"אנחנו לא עושים הדברות אלא פועלים מתוך צרכים העולים בשטח, תחבורה ציבורית היא לא פוליטית אלא צורך חיוני ואנחנו משתדלים לא לפגוע ברגשות הציבור"

ח"כ יואב בן צור:
"אתה מסכים שקווים שלא אושר להם לפעול בשבת לא יכולים לסיים את עבודתם לאחר כניסת הש
בת ולחזור לפעול בטרם יצאה השבת?."

נציג משרד התחבורה:
"בהגדרה אנחנו לא חורגים והנחנו את המפעילים שחייבים להקפיד על הגעה לתחנות לפני כניסת שבת ולא לצאת לאחר צאת שבת, יש קווים שפועלים אחרי  כניסת שבת והותאמו לחיילים שחוזרים מאוחר הביתה- אנחנו לא נשאיר את החיילים בצמתים, מעבר לכך אם ישנם קווים שהמשיכו לפעול מדובר בטעות נקודתית והיא מטופלת ע"י מפעילי הקווים."

מ"מ יו"ר וועדה, ח"כ איציק שמולי:
"אני רוצה לסכם, הדבר החשוב ביותר שצריך לקחת מהדיון הזה זה את ההבנה שלא מדובר בתפיסה אלא בתקנות ספציפיות, אני באופן אופרטיבי מבקש ממשרד התחבורה שיעביר לוועדה את רשימות הקווים שפועלים בשבת, למען הסדר הטוב תעבירו אלינו ותעלו את זה גם באתר האינטרנט"

ח"כ יואב בן צור:
"אני מבקש שאם נראה שהתופעה נמשכת נקבע עוד ישיבה בנושא."