ח"כ יהודה גליק (הליכוד) על מתווה הכותל: "יש הסכם, מן הראוי שממשלת ישראל תעמוד מאחוריו"

בכנס  של אגודת הסטודנטים בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה שהתקיים אתמול, ועל רקע הדיון שנערך באותו הזמן בבג"צ בנוגע לעתירתן של התנועה המסורתית, התנועה הרפורמית וארגון נשות הכותל בבקשה ליישם את מתווה הכותל כפי שסוכם לפי שנתיים, התייחסו חברי כנסת שהשתתפו בפאנל "המאבק במרחב הציבור" לנושאי דת ומדינה שונים וביניהם חוק המרכולים, מתווה הכותל, חוקה לישראל ונושאים נוספים.

הנה כמה מן הדברים שנאמרו במסגרת הכנס:

מתווה הכותל:

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "יש לי לא מעט בעיות עם הכותל, המצאנו אותו לפני חמישים שנה והפכנו אותו למקום הקדוש ביותר לעם היהודי וגירשנו משם משפחות ערביות. מאז שזה כך, העם היהודי ויתר על המקום שהיה הקדוש ביותר לו באמת עד לפני חמישים שנה, הר הבית.  המקום הזה צריך להיות פתוח לכולם. מה שקרה בעניין מתווה הכותל זה שיש קודם כל, כלל מאוד בסיסי שעסקה זו עסקה, מהרגע שממשלת ישראל, לאחר משא ומתן ארוך, יו״ר הסוכנות היהודית הגיעו להסכם, צריך לכבד אותו. היה מן הראוי שממשלת ישראל תעמוד מאחוריו ותחדד אותו".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): בכנסת הקודמת הזמנתי את רב הכותל לכנסת אחרי עשרים שנה, כך גם את נשות הכותל. הם הגיעו וישבו לדבר, ומתוך זה צמח מתווה הכותל שהוסכם. ראש הממשלה בא והעיף את המתווה ויצר קרע שאי אפשר לתקן אותו… יש פה הרבה מאוד יוזמות חברתיות – אך הדיכוטומיה עברה מהעולם. המרחב הציבורי שייך לכולנו".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס): "חוץ משנאה לא עשיתם כלום בקואליציה. עשיתם רק שנאה והרס!"

ח"כ עליזה לביא: "אנחנו לא יכולים להמשיך כך כשחמישים אחוז לא מתגייסים לצבא"

 

חוק המרכולים:

ח"כ מירב בן ארי (כולנו): "מדובר בחוק גרוע ואמרתי את זה בכל מקום. אבל אין לו שום השפעה. אם לא היינו מצביעים בעד החוק, לא היינו יושבים פה וכנראה הממשלה הייתה מתפזרת".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני): "כל כך קשה בקואליציה אז אולי תבינו את הרמז ותפרקו כבר את הממשלה הזאת? זה משחק של צביעות, כל הממשלה הזאת היא צביעות אחת גדולה. קחו את חוק המרכולים לדוגמה, כל רשות מקומית הולכת לעשות שבת משלה, כל אחד יתכנס בשבטים שלו- זאת התוצאה שאתם רוצים? בשביל זה הקמנו את המדינה הזאת?"

ח"כ עליזה לביא: "כשהקואליציה עושה את הקרקס הכי גדול בעיר, אפשר להבין למה אנחנו ב'פילי באסטר'. עזבו אותי מהפלסטינים וקבוצות אחרות בחברה, עד שאנחנו לא נדע לעשות סדר בינינו, אנחנו לא נתקדם. יש ממשלה שעסוקה בעצמה. לא היה כאן חוק אחד שהוזכר כאן לטובתכם הסטודנטים ולא לטובת חיילים".

ח"כ מירב בן ארי: "מה מופע אימים? אנחנו מדברים כמו בדמוקרטיה".

ח"כ עליזה לביא: "יש פה ממשלה שעסוקה בעצמה, יש פה חוקי בוטיק. חוק המרכולים שהוא בושה. למה צריך את זה להביא שנאת חינם?"

יהדות ודמוקרטיה:

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית ומכורח הצירוף הזה אנחנו תמיד נחיה במתח של איפה מכניסים יותר דת או פחות דת. אחד הולך לשבת של כדורגל ואחד מתפלל ואחד אורתודוכסי לגמרי. אנחנו צריכים להפריד את העסקנות מהיהדות, אנחנו החילונים ויתרנו ליהדות האורתודוכסית על הכול. מי אמר שהיהדות הראשית צריכה להיות בצלמה של היהדות החרדית מבני ברק? אפשר לבוא ולעשות גיור בצורה שמרחיקה ואפשר לעשות גיור כפי שעושים בצבא…. שיא האבסורד הוא שהיהדות האורתודוכסית לא מכירה ברבנות הראשית אך שולטת בה".

ח"כ יהודה גליק: "מדינת ישראל היא היום מדינה יהודית ובירוקרטית.  מעולם משהו שכפו אותו, לא הצליח לשנות מציאות, אלא חוזר אליו כמו בומרנג. אנחנו מבלים את זמננו על חוקי שטויות על גבי שטויות, שכולם מסכימים שיש בהם רק הישג תקשורתי וזהו. הגיע הזמן שנשב ונקשיב ונכבד זה את זה ונצליח למצוא הסכמות ונגיע לדברים מקסימים שכולם יסכימו עליהם".