ח"כ יהודה גליק, בשדולה לפלורליזם ושוויון אזרחי: "פלורליזם הוא חלק מהדת שלי"

את הדברים אמר אמש (15.6.16) ח"כ יהודה גליק במהלך דיון בשדולה ל'פלורליזם יהודי ושוויון אזרחי' שיזמה ח"כ מיכל רוזין, לאור התמורות האחרונות בתחום הדת והמדינה. ח"כ רוזין אמרה במהלך הדיון כי "אנחנו כחילונים ויתרנו על זכותינו ביהדות ובמידה רבה השארנו את הדיון לזרמים הדתיים, היהדות האורתודוכסית נתפסת כיהדות הנכונה וכל השאר בהשוואה אליה", ואילו ח"כ בצלאל סמוטריץ אמר במהלך הדיון כי "אני חושב שמדינת ישראל לא יכולה לתת מעמד ולגיטימציה לזרמים האחרים ביהדות".

להלן עיקרי הדברים מתוך השדולה לפלורליזם ושוויון אזרחי-

ח"כ מיכל רוזין: "אני אופטימית למרות כל השינויים כי אני מרגישה שהצד השני מפחד ולחוץ, הוא מפחד ולחוץ כי אי אפשר לעצור אותנו, אני באמת חושבת שהגורמים השמרניים מפחדים
אנחנו כחילונים ויתרנו על זכותינו ביהדות ובמידה רבה השארנו את הדיון לזרמים הדתיים, היהדות האורתודוכסית נתפסת כיהדות הנכונה וכל השאר בהשוואה אליה"

ח"כ נחמן שי: "אני מדבר בשמו של אבי שהיה חבר הקהיל הרפורמית בירושלים והשקיע בה הרבה זמן מחייו.
אני חושב שאנחנו נמצאים בנסיגה בעניין הפלורליסטי, אני לא רואה איך מצליחים לשבור את החומות שאנחנו נמצאים בהם כדי להפוך את היהדות לעניין בו כל אחד יכול למצא את מקומו, שיש אוהל אחד והוא המרכזי ולידם אוהלים קטנים שמקבלים את אותה התיחסות, אותה הערכה, אותם תקציבים.
ככל שהמפה הפוליטית מסתבכת והולכת וחלקם של מי שמאמינים בשוויון הולך וקטן בכנסת, ממילא גם היכולת להגיע להישג משמעותי ולתת לכל יהודי את הפינה שלו שהמדינה מגינה ומסייעת לא קיים, זה מסר מאוד פסימי שהגעתי אליו,
אני גם יודע שבמשחק הפוליטי הזה כל הצעה שקשורה לכך מטאטאים אותה…
המסקנה שלי מהביקור האחרון מארה"ב היא שנושאים שמעניינים את הקהילה היהודית בארה"ב, לא מעניינים אף אחד, תושבי מדינת ישראל לא מתעניינים בדברים אלה."

 
ח"כ יעל כהן פארן: "לא צריך לומר כאן עד כמה הנושא הזה חשוב, אני רואה את זה כתנועת מטוטלת, אני לא חושבת שאנחנו באיזה שפל, ההצלחה של מתווה הכותל גרמה לתגובת נגד חריפה, גם בג"צ המקוואות.
אני רואה את זה בכל מאבק- מצליחים במאבק אחד ומפסידים באחר, זוהי זירת התגוששות.
באיזשהו מקום בגלל שיש הישגים משמעותיים , הכרה היסטורית של ממשלת ישראל בזרמים- עצם ההכרה לא היתה לפני כן, לכן הזרמים האורתודוכסים נלחצו והזדעקו, אחריו צריך לראות איך גורמים לה לחזור ולהתאזן.
אני בחוויה שלי כפוליטיקאית צעירה לא רואה שיש פה איחוד כוחות של המאבק, של כלל הזרמים, הרוב הדומם הוא החילונים שמפריעה להם הכפיה הדתית אבל זה לא מה שמוציא אותם לרחובות.
הציבור די אדיש והמטרה שלנו היא לעורר אותו ולאחד את הכוחות והביא למאבק מסודר ורציני ולשינוי מהותי בתחומים האלה.
אני חושבת שגם מעבר להתארגנות משותפת אזרחית צריך לשים על השולחן את זה שאין לנו התארגנות פוליטית, אין באמת התארגנות ועל זה גם צריך לעבוד.אם כל אחד מהחברים בזרמים וביהדות הפלורליסטית יבין שזה נושא פוליטי שעליו הוא צריך גם לבחור.
אני מחויבת לנושא ומביעה את התמיכה ואני לרשותכם בכל מה שצריך."
 
ח"כ רויטל סוויד: "אנחנו נמצאים בימים מאוד מורכבים, יש כל כך הרבה חקיקה אנטי דמוקרטית, מצד אחד אנחנו מרגישים שיש תנועה קדימה אבל יש צעדים אחורה ובעיקר יש חומה גבוה שאנחנו לא מצליחים לחצות אותה.
התסכול היותר גדול הוא בגלל שכשמסתכלים על הרחוב רואים שרוב הציבור הוא בעד, בעד פלורליזם, חופש דת ושוויון,
יש קבוצה מאוד מצומצמת של ח"כים שבעצם מונעים מכל התקדמות להגיע ולכן הקול חייב להשמע."

ח"כ תמר זנדברג: "בתקופה האחרונה אנחנו מרגישים התקפה על חופש הדת בישראל- זאת עובדה, בין אם זה נשות הכותל, המקוואות, מאבק הכשרות ועוד לא דיברתי על נישואין, תחב"צ וגיור שמלווים אותנו כל הזמן,אנחנו רואים את חלק מחברי הכנסת החרדים צוחקים עלינו בפנים בנושאים האלה.
אני רוצה להציע עוד מבט: זה לא רק שההקצנה היא בגלל הממשלה, זה גם בגלל שלמאבקים האלה יש הישגים והצלחות,מדינת ישראל בפשרת הכותל גילמה בפעם הראשונה מזה עשרות שנים את הקשר החזק בין מדינת ישראל ויהדות התפוצות, לכן חשוב שנציין לעצמינו גם נצחונות, ככל שיענונו כן נרבה וכן נפרוץ."
 
ח"כ יהודה גליק: "אני נמצא כאן מכיוון שאני מאמין באמונה שלמה שהפלורליזם הוא חלק מהדת שלי. יהדות ופלורליזם אצלי זה נובע מאותו מקום, זה הא.ב.
אני מחזק את ידי כל מי שעוסק בפלורליזם, הזדעזעתי כולי שראיתי השבוע אנשים קמים החוצה בשם שומרי אמוני ישראל כי מישהו אחר מדבר משהו שלא מקובל עליהם- את זה אני לא יכול לסבול אני רואה יעד בסיסי לדאוג שיהיו פה מכל הציבורים."
 
ח"כ בצלאל סמוטריץ: "אני אוהב כל יהודי באשר הוא, יהיה אמונתו אשר תהה באיזה זרם שלא יהיה. אנו חווים הרבה מאוד ליהדות העולם על כל זרמיה ומדינת ישראל חייבת להרגיש אחריות כלפי כל יהודי באשר הוא.
ועדיין, אני חושב שמדינת ישראל לא יכולה לתת מעמד ולגיטימציה לזרמים האחרים ביהדות,
אני מכבד את היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית אבל חושב שהתפיסות שלהן לא יהודיות- אני לא יכול לתת להן לגיטימציה, שכל אדם בביתו יעשה מה שהוא רוצה.
אצלי יש אמיתות מוחלטת, אני חי בתודעה עמוקה של תורה מן השמים, וזאת היהדות מבחינתי. יש לי אח גדול לא דתי, מתוך שמונה אנחנו אולי הכי קרובים. כואב לי שלשם הוא הלך, אבל אני אוהב אותו. מכבד אבל לא נותן לגיטימציה. אני חושב שהוא טועה.
התפיסות של התנועות הן לדעתי מוטעות, הפרהסיה של המדינה צריכה להיות יהודית כפי שאני תופס את היהדות. חשוב לי גם שיהיה ממסד, כחלק מהזהות היהודית הממלכתית."

ח"כ סתיו שפיר: "אם לא יהיה שינוי משמעותי באופן שבו נשלט השיח, תהיה סגירה של היהדות. זה מרחיק את הציבור בישראל ובעולם. המסורת היהודית היא מסורת של התחדשות. אנחנו מחלישים את היהדות דווקא במדינת היהודים".

ח"כ אלעזר שטרן: "אם לא נדע לתת משמעות יהודית לכל מי שלא לובש כיפה וציצית כמוני, לא נהיה במזרח התיכון בכלל. הרבה מבינים את זה, אבל מסיבות פוליטיות הם לא נוקטים במאמץ לפעול בנושא. לא רק הזכות לבטא עמדה, אלא גם הזכות לקבל שירותים שווים. העשייה היומיומית שלכם נותנת תקווה".