ח"כ יברקן בדיון על העלאתם לישראל של הממתינים באתיופיה: "למה לא מפעילים את חוק השבות כפי שמפעילים בכל המדינות?".

הבוקר, רביעי 21.10.2020 התכנסה ועדת העלייה הקליטה והתפוצות של הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לדון בהיערכות משרדי הממשלה להעלאתם לישראל של הממתינים במחנות באדיס-אבבה ובגונדר.

הוועדה עסקה בשתי סוגיות עיקריות:

  1. מי אחראי על הליך העלייה?

2. כיצד מוחלט מי יוכל לעלות?

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) פתח את הדיון ואמר:

"הלחץ שהפעילה שרת העלייה והקליטה הוא משמעותי אבל לא מספיק. הועדה אישרה את הנושא כבר בעבר אבל בגלל שתקועים תקציבים כל פעם נותנים נתח ואז צריך להתפלל לעוד. הנושא של הדיון זה היערכות לעלייה. רשות ההגירה והאוכלוסין הם אלה שקובעים מי יעלה ועל ידם נעשה קביעת הקריטריונים. זה. רשות ההגירה אני לא יודע אם יש למשרד ההגירה את המקצועיות לעשות את זה כי אני מכיר שמשרד העלייה והקליטה מנהל את הנושא. אני רוצה לקבל בהברה בנושא הזה".

נציג רשות הגירה והאוכלוסין ענה על שאלתו של יו"ר הועדה ואמר:

"הסוכנות בודקת לפי חוק השבות בכל העולם מי רשאי לעלות לארץ. באתיופיה חוק השבות אינו פועל וההחלאה על מי עולה נעשית על ידי החלטות ממשלה על פי חוק כניסה. הממשלה היא זו שמתעסקת בנושא ולא הסוכנות ולכן משרד ההגירה הוא שמנהל את הנושא".

סגן השר לביטחון הפנים ח"כ גדי יברקן (הליכוד) אמר:

"אני קודם כל רוצה להגיד תודה לעובדים של משרד הפנים והסכנות שנמצאים באתיופיה. משרד הפנים הקימו תוך 48 חמ"ל באתיופיה וראיינו משפחות. לגופו של עניין התקבלה עכשיו החלטת ממשלה בהמשך מהחלטת הממשלה משנת 2015. הדרישה שלי הייתה מאוד ברורה לעלות את כולם בבת אחת והם חילקו את זה לקפסולות וזאת הייתה טעות. למה לא מפעילים את חוק השבות כפי שמפעילים לכל מדינה בעולם? בגלל שחוק השבות לא פועל באתיופיה הסוכנות לא יכולה לפעול שם. כל העלייה של הקהילה הזו מתחילתה ועד היום היא נעשתה עקום. וממשלות ישראל לדורותיהם לא התכוונו לקיים את העלייה הזו. זה סימפטום של מה שקרה במהלך ה40 שנה האחרונות שמעולם לא עסקו בעלייה של בית ישראל כפי שעסקו בעלייה ציונית מכל שאר העולם. מי מחליט מי נכנס לתוך הרשימה של ה2,000? יש מחוזות אחרים באתיופיה באזור טיגרה שהראשונים לארץ עלו משם בשנות ה70 האנשים האלה בתוך המחנות אז למה אנשים שבתוך המחנות ישעו מהם קבוצות אתה עולה אתה לא עולה? יש פה חשש שמי שלא נמצא ברשימות עולה? איך אנחנו מפקחים על כך?".

ח"כ לשעבר אברהם נגוסה: טען כי :

"בהחלטת ממשלה לא כתוב שמי שעלה מתוקף חוק השבות יכול להעלות את הילדים שלו. כתוב לפי החלטת ממשלה ועכשיו שמשפחות פונות כדי להעלות את הילדים שלהם שנשארו שם אומרים להם שהם עלו לפי חוק השבות ולא לפי החלטת ממשלה. 2000 איש נקבע על פי מבחן הזכאות ואיך איך יגיע ל2000 איש לפי הדבר הזה?".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) סיכם את הדיון ואמר:

"אנחנו צריכים שקיפות בנושא ולהשיב לאנשים זה חלק מהעניין. הם זכאים לתשובות. לנהל תקשורת עם המשפחות הממתינות ולענות להם על תהליך ביצוע ומי זכאי לעלות על פי קריטריונים".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן

שינוי גודל גופנים