ח"כ יאיר לפיד: "אני לא מקבל הוראות מדרעי וליצמן איך לנהל את השבת שלי"

בראיון שערכה נחמה דואק בתכנית "חיידק פוליטי" בערוץ הכנסת עם ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), סיפר לפיד על השקפותיו במגוון תחומים ובין היתר התייחס לסוגיית חוק המרכולים ואופי השבת הראוי בעיניו, על אמונתו באלוהים, ועוד.

ש: מה לגבי מניין החוקים שהממשלה העבירה לאחרונה? כמו חוק המרכולים?
"חוק כמו חוק המרכולים, חברי ליכוד אומרים "אתם עוזרים ללפיד", ואני אומר עזבו אותי ואל תעבירו את החוק הזה כי הוא חוק רע למדינת ישראל. זה חוק שבמדינת ישאל לא צריך לקרות."

ש: רע למדינה? בעצם באים אומרים לך שיהיו אנשים שינוחו בשבת, שהרי "יותר מששמרה השבת…"
"שדרעי וליצמן לא ילמדו אותי איך לנהל את השבת. יש לי שבת שלי- יש לי שולחן שבת ומדליקים נרות אצלנו, הכל בסדר, רק אני לא מקבל הוראות מדרעי וליצמן איך לנהל את השבת שלי. אנחנו לא באים אליהם הביתה אז שלא יבואו אלינו הביתה.

ש: אתה מדליק נרות.. אתה מאמין באלוהים? למה?
"כן. אני שונה מאבא שלי בזה, זאת תמיד השאלה. היו לי איתו על זה המון ויכוחים נורא מעניינים כל החיים. למה? רוב האנשים בעולם מאמינים בסיבה ומסובב ולא יכול להיות שכל הדבר הזה קרה במקרה. אני רק לא מאמין באלו שמדברים בשמו של אלוהים. גם המפץ הגדול מישהו היה צריך להתניע. את רוצה שאני אגן על אמונה במונחים רציונליים? היא תמיד דבר לא רציונלי. פרויד הגדיר את האמונה כהפרעה, ואז קיבל מכתב מחברו שאמר לו שהוא לא מבין כי אין לך את זה. יש אנשים שיש להם את זה ואנשים שאין להם את זה וקשה להסביר את זה למי שאין. זה משהו פנימי והדיון הרציונלי הזה הוא דיון מגוחך ואני לא מרגיש צורך להגן על אמונתי."