ח"כ טסלר בדיון על היעדר מנגנון שבת במשאבות מים בדירות מחיר למשתכן: "זה חוצה מגזרי. שומרי מסורת רוצים להשתמש במים בשבת".

היום, שני 30.11.2020 התכנסה הועדה המיוחדת לפניות הציבור בראשות ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה) לדיון בנושא היעדר מנגנון שבת במערכת משאבות מים במפרט הפרוייקטים של "מחיר למשתכן".

יו"ר הועדה ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה) פתח את הדיון ואמר:

"הנושא שלנו היום הוא היעדר מנגנון שבת במערכת משאבות מים במפרט הפרויקטים של "מחיר למשתכן". יש משפחות שקנו דירות במחיר למשתכן ולא יכולים לגור בה ולהשתמש בשירותים הקשורים למים בשבת. מה שקורה בשטח זה שיש משאבות מים וזה דבר נהדר שעוזר לבעיות לחץ במים אבל, יש בעיה להרבה תושבים במדינת ישראל שלא יכולים להשתמש במשאבה בשבת כי היא דורשת חילול שבת. אנחנו צריכים לראות איך אנחנו פותרים את הבעיה ולאפשר לאנשים שכבר גרים בבניינים כאלה שיהיה מנגנון לשבת. ממה שאני בדקתי זה לא דורש עלויות גבוהות פתרון שכזה. כמו שבמעליות שבת יש את הדבר הזה, צריך להעביר את זה גם לעניין משאבות המים. בחוזה שעושים קבלנים מול משרד השיכון לא מופיע הסעיף הזה. אני אישית לא מבין מה הקושי והבעיה לעשות את השינוי הזה".

אייל רוזנברג מנהל אגף בכיר שיווק במשרד הבינוי והשיכון אמר:

"קודם כל אני אגיד שהנושא הוא חשוב ומשמעותי וכמו שאמרת הדירה צריכה לשרת את מי שגר בה. מחיר למשתכן היה בכל רחבי הארץ מקרית שמונה ועד אילת במאות פרויקטים. היזם הקבלן כאשר הוא ניגש למכרז כלשהו במקום כזה או אחר הוא רואה אם המפרט המחייב של דברים שהוא אמור להקים לטובת הזכאים הזוכים ובין השאר יש מפרט שמיועד למכרזים שמונחים בשכונות שמוגדרות חרדיות כמו רמת בית שמש ד' או הר יונה. במפרט כלולם רכיבים ודברים אבל לא מתייחסים לנושאים של צינורות ומשאבות בשבת גם במפרט החרדי, וזה נושא שחשוב להעלות לעתיד לבוא. כמעט בלתי אפשרי מבחינה משפטית במכרזים שכבר התקיימו ולא הוכנס הסעיף הזה להוסיף אותו". 

עו"ד לידור לוי בונן עוזר ראשי בלשכה המשפטית במשרד הבינוי והשיכון אמר במהלך הדיון:

"הדיון כאן עוסק במחיר למשתכן, המחירון הסתיים ביוני 2020, וכל דיבור הוא בדבר שינוי רטרואקטיבי שהסברנו את הקשיים של זה. בדבר תכניות עתידיות, אם המחירים שהוצגו, המשרד כמי שאחראי על מפרט הבניה ישקול באופן חיובי להכניס את זה למכרזים. צריך לפחות לשנות את המפרט בנושא המשאבות. יש 3 פרויקטים בבית שמש. הוא אומר אני מוכן בגלל שהעלות זניחה שהם ישלמו ישירות לחברת משאבות או אספוג בעצמי, בגלל שמשרד השיכון אמר שאי אפשר אז זה לא הצליח, לא אפשרי. כ80 אלף דירות שווקו במחיר למשתכן. התוכנית ממשיכה כי יש עוד דירות לשווק, אנחנו צופים שיהיה גידול במספרים וצופים בעתיד לתוכנית של השר ליצמן לדיון במחיר מופחת".

יו"ר הועדה ח"כ יעקב טסלר  (יהדות התורה) סיכם את הדיון ואמר:

"אני רוצה להודות לנציגים של משרד השיכון שמבינים את החשיבות של העניין. יש קשיים ואני לא מכיר פתרון שמגיע בלי קושי. הבנו כולנו שאין אלטרנטיבה ולכן צריך למצוא את הפתרון. ברגע שיש קבלן שרוצה לבצע את זה לא מאשרים לו. אני לא מבקש ממשרד השיכון שיאשר את זה זה חוצה מגזרי עם ישראל יהודים שומרי מסורת רוצים להשתמש במים כמו בימי חול גם ביום שבת. מבקש לשלוח אלינו את התשובות של הועדה שתהיה בנושא".

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן