ח"כ טייב בהצעה לסדר יום בנושא הצרת חופש הדת בתפוצות: "התוכנית היהודים באים מזלזלת באבות האומה".

אתמול, רביעי 19.8.2020 עלתה במליאה הצעה לסדר-היום בנושא: הצרת חופש הדת ליהודים במדינות אירופה, בעיקר בתחום השחיטה והמילה, כחלק מהמגמה האנטישמית הגואה, מס' 1261; של חבר הכנסת יוסף טייב (ש"ס).

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) עלה להציג את ההצעה לסדר ואמר:

"אני רוצה להעלות בפניכם נושא חשוב בעניין הכוונה של רשויות באירופה לאסור שחיטה מסורתית וקיום טקסים דתיים נוספים, כברית מילה ועוד. לאור כך, שוחחתי עם הרב חיים קורסיה, רבה של צרפת; הרב פיזון, רבה של מץ, וטרינר במקצועו, אחראי לכל נושא השחיטה מטעם איגוד רבני אירופה; הרב פרידמן מאיגוד רבני אירופה, והחלטתי, לשם כך, להעלות את הנושא כאן בבית הזה. זה זמן רב שהקהילות היהודיות באירופה מתחבטות בשאלה אם עדיין קיום חופש הדת ליהודים קיים באירופה. אם תשאלו את אותם רבנים שהשתתפו בכינוס העולמי השנתי של המערך לשירותים רוחניים בתפוצות, שנערך בתחילת חודש ינואר השנה על ידי ההסתדרות הציונית העולמית, התשובה תהיה לא. בכנס העידו אותם רבנים כי במדינות רבות ברחבי היבשת ישנם קשיים גדולים ביותר בהיבט של קיום טקסים יהודיים ומסורתיים. כ-200 רבנים וראשי קהילות יהודים מ-39 מדינות שהשתתפו בכינוס דנו במגוון רחב של נושאים. בין השאר, עסקו באתגרי המשפחה היהודית, נושאי דת רבים הנוגעים לקהילות היהודיות באירופה, ואף קיימו סיור בישראל ונפגשו עם נציגי ציבור ודת. אני אומר לכם, חברים, אנחנו ישנים בעמידה. שתבינו, אני עוד מדבר בצורה עדינה, כי אני מבין שנושא רגיש. אבל אני צריך לדבר. ואני אגיד לכם את האמת, כי אם לא נפעל באופן מיידי, בקרוב ממש, חלילה, ייתכן שתהיינה עוד מדינות רבות שיבקשו לאסור את השחיטה המסורתית ואולי אף את קיום ברית המילה. אנחנו לא יכולים לצפות שללא לובי מסיבי וללא התערבות שלנו כאן, בבית הזה, ויחסי ציבור חזקים, הדבר ייפתר מעצמו.חבריי חברי הכנסת, ישנם אזורים בבלגיה שבהם השחיטה כבר אסורה – ואיגוד רבני אירופה נלחם בכך בערכאות בצורה חוקית, משפטית, מול מוסדות באיחוד האירופי. אנחנו יכולים להיות אופטימיים, יכולים להגיד שיהיה בסדר, כמו שאנחנו רגילים לומר פה בישראל. מקסימום יהודי אירופה יסתדרו – יביאו בשר ממדינות אחרות.

האזרחים באירופה זכאים לחופש הדת. עלינו, כמדינה היהודית היחידה על פני הגלובוס, לדאוג לאחינו בתפוצות, ועלינו להיות עם אצבע על הדופק. חבריי חברי הכנסת, תמיד כשישנו מקרה אנטישמי בעולם, כדוגמת שריפת בתי כנסת, חילולי קברים יהודיים, כתובות נאצה או רדיפת יהודים, מייד אנו קמים פה בממשלה ישראל, זועקים חמס ומוחים על הנעשה. וכשזה מגיע לנושאים אלה, של כוונה לאסור שחיטה יהודית מסורתית כמנהג אבותינו, או קיום מצוות ברית המילה, פתאום הס, דממה. ואני שואל אתכם למה? למה קורה הדבר הזה? התשובה לכך אולי טמונה כאן בבית שלנו בישראל. כשאני רואה שבישראל, ברשת כאן 11, משדרים סדרה בשם "היהודים באים" שמזלזלת באבותינו, אבות האומה: אברהם יצחק ויעקב, בנביאי האומה, חכמי ישראל, ואני לא שמעתי שהמדינה או מי מטעמה קם וזועק להסיר תוכנית כזו, ומוחה על הפגיעה ברגשות של מיליוני יהודים בעולם כולו. חברים, יוצרי התוכנית הזו, לצערי, אינם מקנים לילדים שלנו את האמונה היהודית שהתורה מן השמיים. הם מתייחסים לעניין הזה כאל סאטירה. זו סאטירה או זו סטירה בפרצופם של כל כך הרבה יהודים בעולם? מותר לצחוק, מותר להתבדח – זה טוב. זה גם בריא. ההומור בריא לבריאות. אבל על מה צוחקים? מישהו מהשחקנים או מחברי הכנסת היושבים כאן באולם היו מסכימים שיכנו את אימו ויציגו אותה כפי שהציגו את אסתר המלכה בביטויים הנוראיים שהיו שם? וכי אסתר המלכה פחות מאימא שלי? משה רבנו פחות מאבא שלי? כדאי לחדד כאן, מעל במה מכובדת זו, ואני רוצה ציין בפניכם כי חוק העונשין במדינה קובע: פגיעה ברגשי דת [א/149] (תיקון מס' 23) התשמ"ח-1988. בסעיף 173 הוא אומר כדלהלן: העושה אחת מאלה, דינו מאסר שנה אחת; (1) מפרסם פרסום שיש בו כדי לפגוע פגיעה גסה באמונתם או ברגשותיהם הדתיים של אחרים; (2) משמיע במקום ציבורי ובתחום שמיעתו של פלוני מלה או קול שיש בהם כדי לפגוע פגיעה גסה באמונתו או ברגשותיו הדתיים.חברים, מדובר בערוץ שממומן מכספי המיסים שלנו, מתוך התקציב השנתי של תאגיד השידור, שעומד על סך 747 מיליון שקלים, מהם 650 מיליון רישיון הרכב.

אנחנו מבינים מה קורה כאן? לא מדובר במס רגיל שמנווט גם לביטחון המדינה או לתשתיות של עובדי המדינה שמשרתים את האזרחים, מדובר, למרבה האבסורד, בכסף שהמדינה מחייבת אותנו, בעלי הרכבים, לשלם לאנשים שמייצרים תוכן שפוגע בנו. היעלה על הדעת דבר כזה? אני לא נכנס לשאלה האם עוגת התקציב מתחלקת בנושאי תוכניות שמעניינות את הציבור שאהובות עליו, וכך גם המשכורות למנהלים ולעובדים. האם כל זה נעשה לפי יחס ישיר ויחס המשלמים? כמה מהעובדים ומקבלי ההחלטות שלהם הם יוצאי אתיופיה? חרדים? ספרדים? ערבים? חברים, נעזוב את כל זה. אני מדבר רק על הפגיעה ברגשות העם שמממן את הדבר הזה. ושלא יענו את התשובה: אנחנו רק צוחקים, כי כשבית המשפט גזר שלוש שנות מאסר ושנתיים בפועל, על טטיאנה סוסקין על כרוז החזיר המפורסם, שפגע ברגשות של המוסלמים, היא לא יכלה לומר: צחקתי איתם. לא עושים צחוק מדברים שמהם אנשים נפגעים. בגלל זה בדיוק קיים החוק. לאחרונה התפרסם שהכריחו צעירים שרוצים להשתתף בתוכנית מסוימת: אם אתה רוצה להשתתף בתכנית, תאכל עטלף – אפרופו קורונה. האם בשביל זה סבא שלו מסר נפש לעלות לישראל? הגיעו ממרוקו, מתימן, ומפולין. האם בשביל זה אני עליתי מצרפת? אבותינו מסרו נפש במשך כל הדורות כדי לשמור על הכשרות; בשואה אנשים נזהרו לא לאכול דברים שאינם כשרים, וכאן בישראל תוכנית טלוויזיה כופה על אדם אשר רוצה להמשיך בתוכנית לאכול עטלף. לאיזו זוועה הגענו? יהודי התפוצות נלחמים בימים אלה בדיוק על הדברים האלה ממש. מה נענה להם? חברים, הדבר הזה מחליש את העם. זה יוצר זרות וניכור, מרחק וכעס. בשביל מה? בשביל עוד מאכל? איך אפשר לשתוק על דברים כאלה? מותר וצריך למחות על הדברים; מותר לנו להביע כאב; מותר להגיש תביעה לבית משפט על דברים כאלה. אבל אני רוצה להיות ברור: אנו לא צריכים להגיע לאלימות מילולית, בוודאי גם לא פיזית. זה צריך להגיע מתוך החברה והמנהיגות בישראל. בפרט בימים האלה שעם ישראל מצפה לשקט, לשלווה לאחדות, חובתנו כנציגי ציבור להתאחד יחד מתוך אהבה, ולסלק כל דבר שפוגע ברגשות של אחרים, ובוודאי כל הקשור לאמונה היהודית, לאבותינו, ובפרט ליהודי התפוצות ותורת ישראל, מתוך אהבה ואחדות בין כל חלקי העם, ועל ידי כך נהיה אור ומראה לעולם כולו בכיבוד האחר. הבה יחד נמצא את המאחד ולא את המפריד".

שרת התפוצות ח"כ עמר ינקלביץ' (כחול לבן) השיבה להצעה לסדר ואמרה:

"ראשית, אני מודה לך על העלאת הנושא המאוד-חשוב הזה על סדר-היום. זהו אחד הנושאים שמטרידים מאוד בימים האלה את ראשי הקהילות באירופה, והנושא עולה כמעט בכל מפגש שלי עם מנהיגים יהודים מרחבי העולם. משרד התפוצות אמון מטעם ממשלת ישראל על הקשר עם התפוצות והמאבק באנטישמיות בעולם. המשרד עוקב מזה כמה שנים אחר התופעה של קידום חקיקה כנגד שחיטה דתית ומילת בנים במדינות אירופה. אנחנו רואים את התופעה כאיום חמור על חופש הדת של יהודים באירופה, ועל החיים היהודים באירופה, ובכלל. רק צריך להדגיש, הדיון הוא על חופש הדת. הניסיונות הללו מגיעים משתי קבוצות עיקריות: האחת, מימין, מפלגות לאומניות המנסות להגביל הגירה מוסלמית לאירופה באמצעות הטלת מגבלות על אורח החיים המוסלמי, היהודי, דוגמת שחיטה דתית שאותה הם מציגים כגורמת סבל מיותר לבעלי החיים, והטלת מגבלות על מילת בנים המוצגת כפגיעה בחסר ישע. במקרים אלה הגם שהיהודים אינם המטרה הראשית של ניסיונות החקיקה הללו, מבחינת מקדמי החקיקה הם מטרה משנית אך לגיטימית. לקבוצה השנייה, משמאל, משתייכים תומכי זכויות בעלי החיים הרואים בשחיטה הכשרה גרימת סבל מיותר לבעלי החיים ותומכי זכויות הילד הרואים במילה אקט דתי בלתי הפיך, ומבקשים לדחות אותה עד גיל ההסכמה. משרד התפוצות עוקב אחר התופעה על כל המרכיבים שלה. אני רוצה לציין גם את הרב פנחס גולדשמידט, יושב-ראש ועידת רבני אירופה, הקונגרס היהודי האירופי, איגוד המשפטנים היהודים הבין-לאומי, אשר עושים באמת עבודה מקצועית בנושא הזה, ואנחנו נמצאים איתם בקשר רציף. כמו כן, אני גם נמצאת בקשר שוטף עם הנהגת הקהילות, גורמי ממשל באירופה ובאיחוד האירופי, עם משרד החוץ האחראי לקשר עם מוסדות וממשלות, ממשלות האיחוד ועם משרדי הממשלה האחרים השותפים לטיפול בנושא על היבטיו השונים. בימים אלה ממש, יש לציין, התקיים דיון בבית המשפט האירופי לצדק בלוקסמבורג בערעור על איסור השחיטה הדתית בבלגיה. למדינת ישראל אין מעמד בדיון הזה כצד במשפט. אך יחד עם זאת, המשרד עוקב אחר פסיקתו ופועל וגם יפעל, בעזרת השם, אל מול כל הגורמים בהתאם להתפתחויות. אני גם רוצה לציין שאנחנו חושבים, לאחר התייעצויות רבות, שאסטרטגית כרגע לא נכון שמדינת ישראל תהיה בחזית המאבק. אנחנו כמובן פועלים בנושא. אך המאבק, אני מדגישה, הוא על חופש הדת באירופה. המאבק הוא על חופש הדת. עוד פעם, הנושא הוא רגיש, רב הנסתר על הגלוי בשלב הזה. ולכן אני מציעה לא לפרט מעבר לכך. אני גם מבקשת, אדוני היושב-ראש, להמליץ, ברשותך, לחבר הכנסת טייב, שהוא יסתפק בשלב הזה בתשובת המשרד. אנחנו כמובן נמשיך לעדכן ככל שיידרש. אני גם מזמינה אותך להיות איתנו בקשר רציף בנושא, ואנחנו גם עובדים בשיתוף פעולה. אז אני משוכנעת שנעשה את זה. אנחנו עוקבים באדיקות אחר הנושא. וכמובן, אני מדגישה, בחשיבות, אבל גם ברגישות הנדרשת. כי יש פה רגישות נדרשת".