ח"כ טייב בדיון שיזם על העלייה בהתבוללות בקרב יהודי קהילות אירופה: "הקהילות מתרוקנות, נשארים ללא מנהיגים וללא גרעין".

הבוקר, רביעי 11.11.2020 התכנסה ועדת העלייה הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לדיון בנושא 'פירות הביאושים של האנטישמיות וההתבוללות שפל של אלף שנים במספק היהודים באירופה' אותו יזם ח"כ יוסף טייב (ש"ס).

במהלך הדיון נכחו יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל ורבנים ונציגי הקהילות האורתודוכסיות באירופה.

הדיון התקיים לאור ממצאי דו"ח של המכון למחקר מדיניות יהודית בלונדון, שפורסם לפני כשבועיים. לפי המחקר מספר היהודים בכל יבשת אירופה כולל בריטניה, טורקיה ורוסיה  מצוי בשפל של לפחות אלף שנים. במאה ה-19, 90% מיהודי העולם התגוררו באירופה. המחקר גילה כי כיום רק 10% מיהודי העולם חיים באירופה, 1,329,400 יהודים. במחצית המאה האחרונה, אירופה איבדה כמעט 60% מהאוכלוסייה היהודית. עוד מצא המחקר כי מתוך 118,000 יהודי גרמניה, 40%  מעל גיל 65 ורק 10% מתחת  לגיל 15 והקהילה היהודית בגרמניה מזדקנת מבלי להתרבות.

החוקרים מציינים כי קיימת הגירה ממדינות רבות באירופה על רקע אנטישמי, על רקע קריסת הקהילות וגם בגלל התבוללות

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן פתח את הדיון ואמר:

"ברוב מדינות היבשת צפויה ירידה במספר היהודים בגלל הילודה. יהודים מסתירים סממנים יהודיים והאחריות על ביטחונם האישי ביבשת אירופה היא גם באחריות מדינת ישראל שצריכה לתמוך בהם מאחר ולא כל היהודים צריכים לעלות. ראשי הקהילות ונציגי הממשלה צריכים לעמוד בקשר ויש לחשוב על פתרונות יצירתיים בקרב הגילאים הצעירים מוקדם ככל האפשר".

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) יוזם הדיון הציג את הנושא ואמר:

"השאלה איך מתייעלים ועוזרים להם להתמודד עם האנטישמיות. אחד הדברים שנחשפתי אליהם הוא שבגלל האנטישמיות מסתירים את יהדותם וזה מוביל לנישואי תערובת והתבוללות וזו הדאגה. איך אנחנו מתכוונים לבוא ולעזור לאותן קהילות יהודיות נידחות  ויש הרבה עבודה לעשות סביב נושא ההתבוללות. אני רוצה לשמוע גם מהרבנים ראשיים איך ממשלת ישראל יכולה להירתם לנושא בשותפות עם כל המשרדים. אני מבקש שלא להיכנס מי יוביל את המהלך הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית או גוף אחר. אני מציע לקיים ועדה בין ארגונית שתבוא ותחזק את אותן קהילות יחד עם משרדים נוספים. כשעובדים על עלייתם ארצה שוכחים שמשאירים חלק מאחור שנשאר מה שקורה הוא שהקהילות מתרוקנות, אלה נשארים ללא מנהיגים וללא גרעין חזק שמוביל את הקהילה ושומרים על הביטחון. אנחנו רואים את הביטחון משפיע על ירידת ההכנסות של הקהילה ועד למצב החינוכי ויש לזה גם השלכות בחינוך הבלתי פורמלי. ביקשתילהעלות את הנושא לסדר היום ולראות איך כאן נוכל לפעול יחד עם מספר משתתפים שהזמנו. אנחנו עובדים לעלייתם של יהודי אירופה לארץ אבל משאירים הרבה יהודים מאחור שם וצריך לבחון איך אנחנו דואגים לביטחון של אותן קהילות ולכן העלתי את הנושא לסדר היום. אשמח לקבל נתונים מהשטח ואז לראות איך נוכל לפעול כדי להביא לתוצאות".

יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל אשר נכח בדיון אמר:

"אנחנו חייבים לחזק את החוסן של הקהילות. הקשר בין ישראל לבין התפוצות הוא דבר חשוב ביותר וצריך לחזק אותו. אנחנו רואים בזה קניין ציוני ומחזק את הזהות היהודית שלהם. הוא דבר דו צדדי ותורם לשני הצדדים. אנחנו בהסתגרות הציונית מוציאים כל שנה יותר מ200 שליחים מורים לבתי הספר היהודיים שזה כלי נדיר לחזק את הזהות היהודית בקהילות התפוצות. המצב בו נמצאים הקהילות היהודיות בעולם כולו ובפרט באירופה מחפיר במיוחד בזמן הקורונה ועל כן צריך לפעול בנושא".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) סיכם את הדיון ואמר:

"זהו לא נושא חדש לוועדה ואנחנו עושים דיונים על הדברים הללו. יש קושי גדול לשמור על הקהילות מבחינה יהודית ויש התבוללות וגם חסר תקציבים. אנחנו מצריכים לסייע לקהילות כמו שהם סייעו לנו מקום המדינה. הבעיה היא שרק הסוכנות מממנת 200 שליחים בכל העולם והממשלה לא מממנת. לדעתי זה דבר שהממשלה יכולה להשתתף בתקצוב שלו. אנחנו מבקשים לדעת מה נעשה במשרד תפוצות ב50 מיליון שקל. דבר נוסף אני רוצה לדעת מדוע משרד התפוצות לא משתתפים בעלויות של השליחים לקהילות בעולם. דבר שלישי אני רוצה לקבל תוכנית של חמש השנים הבאות מטעם משרד התפוצות וההסתדרות הציונית איך אנחנו עוזרים לקהילות האלו מבחינת זהות יהודית מבלתי התייחסות לזרמים".

לקריאת ההצעה לסדר יום של ח"כ יוסף טייב יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן