ח"כ טיבי בשאילתה לשר הפנים אודות הריסת בית הקברות המוסלמי ביפו: "מדובר בסופו של דבר בנושא של בתי קברות שהוא מאוד רגיש".

אתמול, רביעי 17.6.2020 העלה במהלך המליאה ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), שאילתה בנושא בית הקברות המוסלמי אל-אסעאף.

כזכור, בינואר השנה אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב לעירייה להמשיך בהקמת המעון. השופטת אביגיל כהן ציינה אז בפסק הדין כי אין מחלוקת על כך ששמירה על כבוד המת וכן אינטרס של אי פגיעה ברגשות הדת של הקהילה המוסלמית ביפו הם אינטרסים חשובים, אולם מול העקרונות שהוצבו על ידי המועצה האיסלאמית, עומדים עקרונות חוקתיים בעלי חשיבות אף הם: זכות הקניין של בעלת המקרקעין וחשיבותו הציבורית של הפרויקט – הקמת מבנה לצורך שיקומם של דרי רחוב.

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת):

"מכובדי סגן השר, תושבי יפו מוחים נגד הבנייה באתר הקבורה בבית הקברות אל-אסעאף ביאפא. הנושא רגיש, מאוד טעון. המציאות מחייבת חשיבה נוספת על הקמת הפרויקט. אני רוצה להזכיר לאדוני: במצרים עשו פתרון מיוחד לבית קברות יהודי אחרי שאתם פניתם; במרוקו – איך מטפחים בית קברות; בשפרעם יש בית כנסת שהיחס אליו הוא יחס מעל ומעבר. יש מה שקרוי ציפור הנפש ביחסים בינינו. לכן, אדוני, יש להתערב ולגלות הבנה לציפור הנפש. לא צריך לפגוע ברגשות, לא רק של תושבי יפו, של כולנו".

סגן שר הפנים ח"כ יואב בן צור (ש"ס):

"אדוני היושב-ראש, מכובדי השר, חבריי חברי הכנסת. בהמשך לפנייתו של חבר הכנסת ד"ר אחמד טיבי לשר הפנים בעניין מחאת תושבי יפו המוסלמים נגד הבנייה של עיריית תל אביב באתר הקבורה אל-אסעאף ביפו, עיריית תל אביב-יפו אכן החליטה לבנות מעון עבור דרי רחוב ביפו. מדובר במבנה חדש בן שלוש קומות אשר יכלול בית מחסה ייעודי לחסרי בית וקומת מסחר. העבודות להקמת בית המחסה החלו באפריל 2018. אז התגלה במקום בית העלמין המוסלמי מהמאה ה-18, מהתקופה העות'מאנית. בעקבות כך עתרו תושבי יפו לבג"ץ נגד המשך הבנייה וזה הוציא צו ביניים שהקפיא את הבנייה, עד שבחודש ינואר השנה אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב לעירייה להמשיך בהקמת בית המחסה בהתאם לתכנון העירייה. שר הפנים מכיר, ומזדהה עם המחאה של התושבים ועם החשיבות הגבוהה של שמירה על מקומות קדושים ובתי קברות של כל הדתות. אף אני עצמי שלחתי מכתב בעניין לראש העיר תל אביב. אוסיף עוד כי האגף הבכיר לעדות לא יהודיות במשרד הפנים פועל רבות להקמתם, שיפוצם ותחזוקתם של בתי עלמין ומוסדות הקדש מוסלמי ברחבי המדינה, בשל החשיבות הגבוהה שרואה שר הפנים בנושא. יחד עם זאת, מדובר בנושא שאינו מצוי בסמכויותיו של משרד הפנים, אלא רובץ באופן ישיר לפתחה של עיריית תל אביב-יפו ואין לנו אלא לקוות שהעירייה תהא קשובה לרחשי תושביה ותמצא את דרך המלך לקדם את בניית בית המחסה החשוב לצד השמירה על המקומות הקדושים לתושביה המוסלמים".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) השיב לדבריו של סגן השר ואמר:

"אדוני היושב-ראש, מכובדי סגן השר, לפני שנתיים, כאשר התחילו בחפירות, אני הגעתי לשם בעצמי. גם אז התושבים התקוממו, כעסו וביקשו להפסיק. הייתה הפסקה מסוימת, אבל לאחר מכן הדבר התחדש. אני שמח שלפני שעה קלה בית המשפט המחוזי הוציא צו ביניים להפסקת העבודות – לפני שעה קלה.  אני מקווה שהמסר הזה, של צו הביניים, יחלחל לעיריית תל אביב. אין לי ספק שיש בניינים נטושים בתל אביב שאפשר לשפץ ולהעביר לשם את המקום, או לבוא בדברים עם ההנהגה ביפו כדי למצוא פתרון שמוסכם עליהם, ולא לכפות את המשך החפירות. אני בעצמי ראיתי את העצמות. אני רוצה לומר תודה לאנשים שהקשיבו מצד אחר. נכון, אנחנו נאבקים, משמיעים קול, אבל גם הקריאה של חבר הכנסת גפני; גם המכתב שלך, אדוני סגן השר; גם של ינון אזולאי; גם מיקי לוי – אבל זה לא מספיק. אנחנו רוצים פעולה, שבסופו של דבר האפשרות של פיצוץ במקום תנוטרל על ידי החלטה נכונה ונבונה. אני גם קורא לראש עיריית תל אביב, ברשותך – אני יודע שהוא לא אדם חמום מוח, אדם שקול – לשקול מחדש את הכול, הרי מדובר בסופו של דבר במרקם עדין, ונושא של בתי קברות – עצמות – שהוא מאוד רגיש. תודה".