ח"כ חנין על התנהלות רשות האוכלוסין ולשכת נתיב: "מדינה שקוראת לעצמה דמוקרטית ומודרנית תמשיך לשלול מאזרחיה זכות בסיסית להתחתן באופן שהם רוצים ללא קשר לדת וגזע".

ביום שלישי ה- 5.12.2017 במסגרת נאומים בני דקה, התייחס ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) להתנהלות של רשות האוכלוסין ולשכת נתיב שנחשפה לאחרונה, במסגרת הגופים הללו בודקים בדיעבד יהדות של אזרחים המבקשים להינשא.

היום בוועדה לביקורת המדינה אנחנו שמענו עדות מזעזעת של צעיר ישראלי, עולה מחבר העמים, שסיפר איך שנים רבות אחרי שהוא בארץ – נתיב, יחד עם רשות האוכלוסין, בלשו ופשפשו כדי לראות אם הוא יהודי או לא יהודי. זה דבר חמור ומסוכן. אין סמכות לא לרשות האוכלוסין ולא לנתיב לפשפש ולחפש ביהדותם של אזרחי ישראל שנמצאים פה הרבה שנים.

 אני רוצה להביא את סיפורה של יוליה קצוביץ מינין, ישראלית שמדינת ישראל מנעה ממנה להינשא בארץ. היא עלתה לארץ מבלרוס ב-1991. היא יהודייה על פי ההלכה. בן זוגה יהודי מצד האב. בן הזוג, היא אומרת, הוא אזרח נפלא: הוא עלה לארץ לבד, למד עברית, שירת בצבא, נלחם במלחמות, משלם מיסים, מתנדב למען הקהילה, אבל נחשב לאזרח סוג ב'. כשהציע לה להינשא לו, לא הייתה להם אופציה אחרת. הם היו צריכים לטוס לפראג ולהינשא, להתחתן שם, הרחק מהמשפחה ומהחברים. לא ייתכן שמדינה שקוראת לעצמה דמוקרטית ומודרנית תמשיך לשלול מאזרחיה זכות בסיסית להתחתן באופן שהם רוצים ללא קשר לדת וגזע.