ח"כ יאסין בדיון על מתקני טהרה למוסלמים: "המדינה הקימה מרכזי טהרה למגזר היהודי. הדרישה היא שיוקם לחברה האסלאמית".

הבוקר, שני 10.8.2020 התקיים בוועדה המיוחדת לעניין נגיף הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד) דיון בנושא מתקני טהרה למוסלמים נפטרי הקורונה ביוזמת ח"כ אימאן ח'טיב יאסין (הרשימה המשותפת).

ח"כ אימאן ח'טיב יאסין (הרשימה המשותפת). הציגה את נושא דיון ואמרה:

"הסוגיה הזו היא קריטית לחברה הערבית. הטהרה של המת זה מאוד בסיסי בדת האסלאם והבקשה מגיעה מהמקום שכן אפשר להטות טהרה למגזר היהודי בישראל. בנוסף לצד ההלכתי יש את הצד הרגשי של המשפחה עם רגשות אשם שלא יכולים לעשות דבר בעניין. כמו שהמדינה הקימה מקומות לטהרה לחברה היהודית, הדרישה היא שיוקם גם לחברה האסלאמית שלוש מקומות בארץ. אצלנו בדת אם אין אפשרות לעשות טהרה ישאירו את הגופות בבית החולים. גם לדרוזים והנוצרים מגיע את הכבוד האחרון להיקבר בצורה נאותה לפי השריע ולפי ההלכה. מצפה שתהיה היענות לנושא ואין שום סיבה שלא. הנושא הזה צריך לקבל פתרון תמידי וגם עכשיו בשעת החירום שלא ניתן לעשות זאת בבתים".

ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד):

"אין לכם מענה גם לא בשגרה אבל עכשיו בשעת חירום של משבר הקורונה אנו מודעים עוד יותר לבעיה. מהמשרד לשירותי דת נמסר כי אין להם התנגדות לנושא אך הדבר כפוף להוראת משרד הבריאות. טיפול הנושא הוא במשרד הפנים בקבורה של אינם יהודים".

נציג משרד הבריאות בועדה אמר:

"מה שמנע מאיתנו זה הסכמה של משרד הפנים כי בסף אנחנו לא מקימים את המרכזים האלה וגם לא מפקחים עליהם. הנוהל שלנו מתייחס לפן הבריאותי יש נוהל מוכן וממש לאחרונה משרד הפנים הסכים לנוהל".

נציג משרד הפנים טען :

"בשגרה המגזר הערבי בחר לטפל במתים בכוחות עצמם על ידי המשפחה וזו הייתה המנטליות. הייתה תפנית בקורונה אנחנו רוצים לאכן מקומות קבורה זה לא היה אפשרי. כל משפחה קוברת את המת שלה וככה זה נהוג. אנחנו רוצים למסד את עניין הקבורה שכל משפחה תפסיק להתעסק עם המת שלה חוץ מעניין הטהרה. הבעיה אי שאין חברות קדישא בחברה הערבית. אנחנו יכולים לפרסם מכרז של מספר גופים בארץ שייקחו על עצמם את הנושא של טהרה ואנחנו ננסה ככל שיהיה לנו תקציב וסמכות לפי חוק לטפל בנושא הקבורה והטהרה נוכל לנהל את הליך הטהרה והקבורה. זה הפתרון שאנחנו יכולים להציע".

ח"כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת):

"כדי להיות מסונכרנים נושא הדתות של המוסלמים הדרוזים והנוצרים יש מחלקה במשרד הפנים. נושא קבורת המת בחברה הערבית בכלל אכן מאז ומתמיד טופל על ידי המשפחה מעניינים דתיים ומסורת. חלק מהיישובים יש עמותה דתית שהיא מתואמת עם העייריה והם עושים את הקבורה בהסכמת משפחה. אנחנו מדברים על נושא ספציפי על קבורת אדם שנפטר מהקורונה ותפקידו של משרד הפנים לספק מרכזי טהרה לנפטר, בתיאום עם משרד הבריאות ועם משפחת הנפטר עצמו. היום אין את הסנכרון הזה וכן אנחנו לא מבקשים להזיז הרים וגבעות אלא ספציפית מקרה של אדם שנפטר מהקורונה".

ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד) סיכמה את הדיון ואמרה:

"אנחנו מבקשים תוך שבוע ממשרד הפנים לקבל תשובה על איך אתם מבצעים את זה ולפתור את העניינים המשפטיים".

לצפייה בבקשתה של ח"כ אימאן ח'טיב יאסין לדיון דחוף בנושא מתקני טהרה למוסלמים נפטרי הקורונה יש ללחוץ כאן