ח"כ זנדברג בבקשה לדיון מהיר בועדת הקורונה: "לאור ההגבלה על כניסת זרים לארץ, תאים משפחתיים אינם יכולים להתאחד".

במהלך סוף השבוע, שבת 11.7.2020 העלתה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) פוסט לדף הפייסבוק שלה בעקבות דיון מהיר אותו יזמה בועדת המיוחדת לעניין נגיף הקורונה בכנסת תחת הנושא של 'איחוד משפחות – בחינת נהלי הכניסה לארץ עבור בני זוג אשר לאחד מהם אין אזרחות ישראלית וילדיהם'.

לטענת חברת הכנסת תמר זנדברג מדיניות השמיים הסגורים מונעת מבני זוג אשר אינם נשואים על פי ההלכה אישור כניסה לארץ, וזאת בניגוד לאישורי כניסה חריגים לסטודנטים, אברכים ורופאים מהעולם.

בדברי ההסבר לדיון המהיר כתבה ח"כ תמר זנדברג:

"מאז החלה להתפשט מגיפה הקורונה ונסגרו גבולות המדינה, משפחות רבות מצאו עצמן קרועות בין מדינות שונות מבלי יכולת להיפגש. לאור ההגבלה על כניסת זרים לארץ, תאים משפחתיים בהם אזרחויות שונות אינם יכולים להתאחד מזה חודשים ארוכים. כך למשל, אזרח ישראלי אשר בן או בת זוגו אינו ישראלי אינו רשאי להביאו/ה ארצה. בחלק מהמקרים מדובר באזרחים שעבדו בחו"ל ובשל הקורונה נאלצו לחזור לישראל ולהשאיר את בני הזוג מאחור. בחלק אחר מדובר על אזרחים המגיעים לטיפולים רפואיים בארץ ונאלצים לעבור אותם לבד, ללא בני משפחה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) כתבה בחשבון הפייסבוק שלה:

"פליאה קטנר לא ראתה את אריק, בן הזוג שלה, כבר ארבעה חודשים. הוא בשבדיה והיא בישראל, ומדיניות השמיים הסגורים קרעה אותם אחד מהשניה. לאיסורי הכניסה יש חריגים. הם כוללים סטודנטים ואברכים, תיירי מרפא (הבנתם נכון, בתקופת הקורונה והסכנה למערכת הבריאות, מי שמשלמים כסף דווקא מוזמנים לארץ ולבתי החולים), וגם משפחות של ישראלים, אבל רק כאלה שנשואות כחוק. מה לעשות שלא כל הזוגות בישראל בוחרים להינשא, בטח לא לפי החוק הישראלי, שמאפשר חתונה לפי ההלכה בלבד. ידועים בציבור, כאלה שנשואים ללא-יהודים, זוגות מאותו מין ועוד משפחות שלא נפלו לשטאנץ של משרד הפנים מצאו את עצמן במצב קפקאי ובו הן בריחוק כפוי כבר חודשים. ביניהם זוגות עם משפחות וילדים שבמקרה נסעו לבקר קרוב משפחה, לסידורים בחו״ל או לימודים, ונתקעו בנפרד ללא יכולת לחזור הביתה. הזכות לחיי משפחה היא כל כך בסיסית, שזה ממש מצמרר לחשוב על המצב הזה. תארו לעצמכם שבתוך כל המשבר הזה, שגם ככה כרוך בחרדות וחוסר יציבות, הייתן מוצאות את עצמכן בנפרד מבני זוג, ילדים או הורים ללא יכולת להפגש. מדינת ישראל מפלה את המשפחות האלה פעמיים: פעם אחת לא מאפשרת להן להינשא, ופעם שניה מפלה בכניסה במשבר הקורונה. השבוע התקיים דיון שיזמתי בנושא בוועדת הקורונה, וגם אני נדהמתי ממספר הזוגות והמשפחות שנקלעו למצב ההזוי והמתסכל הזה. משרד הפנים הבטיח נוהל חדש עד יום שני. נעדכן. שבת שלום לכל המשפחות באשר הן".

דיון מהיר תמר