ח"כ זוהר: "ההתעקשות לקיים תחרות בשבת בניגוד לרצון של רבים זה אבסורד שהגיע הזמן לעשות לו סוף"

ב 20 ביוני 2017 הוועדה לצדק חלוקתי בראשות ח"כ מיקי זוהר קיימה דיון מעקב בנושא בחינת האפליה של ספורטאים שומרי שבת בתחרויות רשמיות.

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד):

"הגשתי הצעת חוק שכל מועדון ספורט יוכל לקבוע אם להשתתף בתחרויות בשבת, אבל לצערי והוחלט על המשך שמירת הסטטוס קוו. המגמה היא שההתאחדות קובעת את המועדים בהתאם לנוחיות שלה ובהתאם לגחמות של אנשים המקורבים למערכת וכך כל מי ששומר שבת סיכויו להיות ספורטאי יורדים והוא לא יכול להשתתף בתחרויות. המצב האבסורד נוצר כי לא ביקשתי לכפות משהו על מישהו אלא לאפשר חופש בחירה שכל מועדון יחליט. מבדיקה שערכתי אין בעיה לקיים תחרות שלא בשבת."

 

ח"כ יגאל גואטה (ש"ס):

"פגשתי קבוצת כדורגל במלון בשבת שהצטרפו אלינו לקידוש והסתבר שרבים מהם שומרי שבת ונאלצים להיות במלון ללא המשפחות שלהם בגלל שיש משחק. גם מההיבט של האוהדים אני רוצה ללכת עם הילדים שלי למשחקים אבל לא יכול.  צריך לעשות מעשה שיפתור כולל ליגת העל."

ח"כ רחל עזריה (כולנו):

"יש לנו הצעת חוק שמנסה להסדיר את כל נושא השבת. יש שני תהליכים מקבילים, הציבור החילוני הוא פחות חילוני והציבור הדתי מתעניין יותר בספורט. זה חלק מההסדרה של כל נושא השבת שצריך טיפול עומק. אי אפשר להתעלם משעות עבודה ומנוחה כשמדברים על ספורט. הפתרון הוא לגבש הצעה רחבה בכל הנושאים. הבעיה האמיתית היא איך אנחנו רוצים להסדיר את יום המנוחה השבועי. כל כך הרבה אנשים נפגעים מזה שאנחנו לא מצליחים להגיע להסכמות."

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי):

"מדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית וככזו לשבת יש בה משמעות. ברור לי במציאות שבה אזרחים מודרים מהבאת הכוחות שלהם לידי ביטוי זה הדרה של ציבור שלם. לגבי אלה ששואלים מה הוא יעשה בתחרויות בין לאומיות בואו קודם נתקן מבפנים.  זה ממש לא כיף למי שהוא ספורטאי מצטיין שבסוף הוא עולה דרגה כי יוצרים משהו טכני שבו הוא לא מתחרה".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד):

"יש לנו בעיה מובנית שכל אחד דואג לאינטרס של המחנה שלו. יש פה סוגיה שבראש ובראשונה עוסקת בחופש נגד כפייה. יש פה עשרות חברי כנסת שכל פעם שתהיה תחושה של כפייה דתית יצעקו איראן זה פה, אבל כשיש כפייה חילונית נגד אנשים אני לא מוצא אותם. זה נושא הכי פשוט של זכויות אדם, איפה אותם אנשים שנלחמים על זכויות אדם?"

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני):

"ישראל היא לא בודדה במישור הבין לאומי וכפופה להתאחדויות ארגונים בין לאומים. אם יתחוור להם שכנסת ישראל מתערבת ברגל גסה באיגודים, ישראל עלולה להיות מורחקת מהזירה הבין לאומית. אני מציע שלא תאבדו את הראש, ישראל עם כל הכבוד היא לא מעצמת ספורט. השבת לאט לאט מופקעת מפעילות ספורטיבית. הליגות הנמוכות, המשחקים המרכזיים בליגת העל. מכיוון שהשבת כבר איננה מחללת את קדושתה כפי הרושם שנוצר. למה לא להידבר? מה יעשו הילדים."

 

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר סיכם:

"ההתעקשות לקיים תחרות בשבת בניגוד לרצון של רבים זה דבר אבסורד שהגיע הזמן לעשות לו סוף. אני יודע שהשרה רגב תומכת אבל מופעל עליה הרבה לחץ, בעיקר מההתאחדות לכדורגל. מדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית. לא יכולים להדיר שליש מהאוכלוסייה במדינת ישראל מספורט. משרד התרבות והספורט מתקצב ומפקח ומעצם זה, טבעי שתהיה גם רגולציה והוועדה קוראת לשרת התרבות לפעול על מנת לקדם המלצות אחידות בנושא"