ח"כ זוהר בכינוס השדולה לשמירת השבת: "כשנכנסתי לכנסת הצבתי לעצמי מטרה להפוך את השבת לערך חשוב יותר בעיני הציבור הישראלי".

הבוקר, שני 7.9.2020 השדולה למען השבת, בראשותו של ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) קיימה את ישיבת הפתיחה שלה בכנסת, בהשתתפות הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, יו"ר הכנסת יריב לוין, שר הדתות הרב יעקב אביטן, שר הפנים אריה גרעי וחברי השדולה. בשדולה חברים גם חה"כ אופיר סופר וחה"כ מתן כהנא ממפלגת ימינה.

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר בכינוס השדולה:

"שדולת השבת היא השדולה הכי חשובה בכנסת. כשנכנסתי לכנסת הצבתי לעצמי מטרה – להפוך את השבת לערך חשוב יותר בעיני הציבור הישראלי. התחלתי אז בחקיקת חוק השבת שעורר סערה מאוד גדולה. היקף המסחר בשבת התרחב מאז לצערי באופן עצום ובלתי סביר וזה רק מוכיח שהצעת החוק שלי הייתה נכונה. אין לי ספק שהיקף המסחר והרווח הכלכלי שנוצר בשבת פוגע בהצלחה של מדינת ישראל ומסב לה נזק. זה בניגוד לכל מה שאנחנו מאמינים בו כעם. אני מקווה שתמצא הדרך לעשות שינוי בכל מה שקשור למסחר בשבת, שיותר אנשים ינוחו בשבת, ילכו לים כרצונם או לבית הכנסת- ופחות אנשים ילכו לעבוד.  אנשים רבים מאוד מעדיפים לא ללכת לעבוד בשבת ועסקים קטנים נפגעים בגלל הסופרמרקטים הגדולים שפתוחים בשבת. אפשר לחולל שינוי, אנחנו חייבים להתאחד וליצור את השינוי ולא לחשוש מביקורת שתקום. ברור לי שהמון גופים עם עוצמה כלכלית ינסו למנוע זאת מאתנו ויתנגדו אבל אל לנו לחשוש. נתאחד ונפעל נגד המסחר בשבת ונביא בשורה טובה לעם ישראל".

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד):

"השבת חשובה לכל יהודי באשר הוא, כך היה משחר ההיסטוריה וכך גם היום. במשך שנים רבות, הפגיעה ביהודים תורגמה לא פעם לניסיון לפגוע ביכולתם לשמור את השבת. יהודים רבים סיכנו את חייהם כדי לשמור על המסורת בכלל, ועל השבת בפרט. בזכות כך, אנו זוכים היום לחיות במדינה יהודית לאחר 2000 שנות גלות, דבר שאין לו אח ורע בתולדות העמים. יותר משעם ישראל שמר על השבת, השבת שמרה עליו – כך נאמר – ובצדק. גם עבור מי שאינו מקפיד על קיום כל המצוות, השבת היא לא עוד יום ככלל הימים. בעת שכיהנתי כשר התיירות שמעתי פעמים רבות מהמבקרים בארץ, על ההתרגשות וההתפעלות שאחזה בהם, כאשר זכו ללכת ברחובות ירושלים ביום שבת. כאשר זכו לחוש את הייחודיות, העוצמה והתחושה המיוחדת שיש ביום קדוש זה. לשבת יש גם ערך סוציאלי גדול מאוד. היא שומרת היום על העובדות והעובדים. היא מעניקה להם את הזכות לנוח, ואת הזכות להיות עם המשפחה. אני משוכנע שפעילות השדולה תתרום לשמירת השבת וייחודה, תחבר בין כל חלקי העם ותהיה בסיס להנחלת המסורת המפוארת שלנו לדור הזה, ולדורות הבאים. בברכת יישר כוח לכל העוסקים במלאכה, שתזכו להרבות עשייה טובה למען השבת ולמען עם ישראל כולו".

השר לשירותי דת יעקב אביטן אמר:

"השבת היא הגורם שמאחד את כלל ישראל, כי כולם נפגשים בבית הכנסת. כך היה בכל קהילות ישראל בעבר. בשבת נפגשו הנגר והסנדלר והגביר. כולם התאחדו בתפילות השבת. לכן חייבים להמשיך ולשמר את ערך השבת, לטפח את ערך השבת בבתי ספר ובגני הילדים. אין ילד יהודי שלא מכיר את השיר ׳מי אוהב את השבת׳. צריך להנחיל את ערכי השבת במוסדות החינוך כי היא של כולם. אני יכול לספר שבתיכונים הטמעתי את ערך השבת, בימי שישי ערכנו קבלות שבת, עם קידוש וסעודות כדי להטעים אותם בחדוות השבת. אצל יהודי מרוקו, היו נוהגים לקום בערב שבת בשעה 3 לפנות בוקר לומר את שירת הבקשות, שכולה ערגה וכיסופים לקדושת השבת. השבת נותנת לנו כוח ומשמרת אותנו כעם אחד. אני רוצה לברך את ידידי ח״כ משה אבוטבול על יוזמת השדולה החשובה, ועליו נאמר ׳ישמח משה במתנת חלקו׳".

חבר השדולה ח"כ ⁦‪אופיר סופר‬⁩ (ימינה) אמר:

״יש משמעות לכמה אנחנו כנבחרי ציבור מקפידים שלא להוציא הודעות במשך השבת לתקשורת ולהופיע בשבת. הסוגיה של המסחר שבסופו של יום התהליך של המסחר ש40% ממנו מתקיים דווקא בשבת ובעצם מכריחים אנשים לעבוד בשבת זו נקודה שאנחנו כן יכולים לפעול בה ולתת עליה את הדעת".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) טען:

"המושג הזה של כפייה דתית הוא שקר גדול. הכפייה הזאת לא מאפשרת תחרות הוגנת של עסקים ומי ששומר שבת מפסיד ארבעים אחוז מהפדיון שיש בסופי שבוע. העבודה שאנחנו מאפשרים פתיחה של עסקים בשבת אנחנו בעצם כופים כפייה דתית על מי ששומר שבת. גם כשהייתי שר התחבורה היה אפשר לא לקיים בנייה בשבת".

ח"כ אליהו חסיד (יהדות התורה) אמר:

"מדינת ישראל קמה כמדינה יהודית דמוקרטי ואחד הדברים שייצא מהשדולה זה האיחוד שיצא פה, שלא יצטייר ברחוב שהשבת זה סוגיה שדואגים לה רק הציבור החרדי והדתי השבת יקרה לכלום והיא מתנה שבני ישראל קיבלו. השבת זה מתנה של כל העם היהודי וצריך לצאת ולהסביר לציבור את ערך המתנה הזו".

ח"כ עוזי דיין (הליכוד) אמר:

"יש לנו המון המפקדים צעירים שהם חובשי כיפה. זה עובר בשקט יחסי היה ניתן לשער שכל יום היו חמישה אירועים שהיו מפוצצים את המדינה בהכשרים של כשרות בצה"ל ושבת. הם מקרבים את האנשים לדת על ידי דוגמא אישית שהם נאמני שבת אבל לא עושים את זה בהתנשאות אלא מאיתנו תיראו וכן תעשו".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) אמר:

"השבת לא תלויה בשום דמוקרטיה ובשום החלטה פרלמנטרית. היא מתנה אלוקית שניתנה לעם ישראל".

סגן שר במשרד ראש הממשלה ח"כ פטין מולא (הליכוד) אמר בסיכום השדולה:

"אני מברך את העם היהודי. השבת קדושה לי והעדה הדרוזית קשרה גורלה עם היהודי ואנחנו מכבדים את זה ואת יום השבת. חשוב לכבד את כל כוהני הדת ולשמור על הקודש של כל הדתות בישראל".

שינוי גודל גופנים