ח"כ זהבה גלאון: "מנהלת הזהות היהודית הוא גוף שאין לו זכות קיום, שכל פעילותו היא חריגה פרועה ולא מתקבלת על הדעת"

את הדברים אמרה היום (28/12/14) ח"כ גלאון בעמוד הפייסבוק שלה בתגובה לכתבתו של אור קשתי באתר "הארץ" לפיה המשרד לשירותי דת אישר תוספת תקציבית של כ2 מליון ש"ח עבור "מנהלת הזהות היהודית". תקציב זה מיועד עבור בתי מדרש לסטודנטים באוניברסיטאות, בדיון שנערך במשרד לשירותי דת על כך נאמר כי "הסטודנטים מגלים עניין בתחומי הזהות היהודית, וניכר כי הם מחפשים ללמוד ולהתעמק בנושאים אלה".

ח"כ זהבה גלאון פנתה בתגובה למנכל"ית משרד החינוך, לדבריה "בהיעדר שר חינוך מכהן פניתי הבוקר למנכ"לית המשרד בבקשה להבין מי מאשר את פעילויות מנהלת הזהות היהודית בבתי הספר ומי מפקח על התכנים. עוד ביקשתי לדעת אם מנהלת הזהות היהודית, שמופעלת על ידי עסקנים שונים ממפלגת הבית היהודי וגם משמשת בימים כתיקונם כצינור להזרמת כספים וג'ובים למפלגה, מפעילה תוכניות של יהדות אלטרנטיבית – רפורמית או קונסרבטיבית, או שהיא מסתפקת אך ורק בהפצת אורה של היהדות האורתודוקסית. אני מנחשת מה תהיה התשובה".
ואילו ח"כ מרב מיכאלי אמרה בתגובה כי "גם מסיונריות והדתה וגם תעמולת בחירות במימון המדינה. רגע לפני הפריימריז בבית היהודי והבחירות הכלליות מועברים עוד כמה מיליונים למנהלת הזהות היהודית. הכסף מגיע ממשרד הדתות – שמי שעומד בראשו הוא השר בנט וסגן השר בן דהן, שניהם מהבית היהודי."

מנהלת הזהות היהודית הינה גוף אשר הוקם כחודשיים לאחר כינון הממשלה בכנסת ה-19 כחלק מההסכמים הקואליציונים עם סיעת "הבית היהודי", בהודעה על ההחלטה מטעם משרד האוצר נכתב כי "

בהתאם להצעת ההחלטה, הוחלט על הקמת יחידה חדשה במשרד לשירותי דת, אשר

תפעל לקידומה וחיזוקה של זהות יהודית בקרב ציבורים שונים בחברה ולצורך

הגברת התודעה וההזדהות בקרב החברה הישראלית עם מרכיבי היסוד של הזהות

היהודית ושל המורשת היהודית והלאומית."

לידיעה על הקמת המנהלת לזהות יהודית, לחצ/י כאן

אור קשתי פרסם הבוקר באתר הארץ על תוספת התקציב לה זוכה מנהלת הזהות היהודית, עוד הוא מצטט בכתבתו את הרב אביחי רונצקי, מועמד בפריימריז במפלגת הבית היהודי ומראשי ויוזמי המנהלת. לדברי רונצקי "המנהלת עובדת ומסייעת לעשרות אלפי אנשים, אבל את הדבר הזה צריך להגדיל לאין שיעור. צריך מי שיירתם לזה ויסתער על כך ויראה בזה את כל עולמו. זו הסיבה העיקרית שהחלטתי ללכת לעולם הפוליטי…כדי להפוך את המינהלת להרבה יותר גדולה, היא היתה צריכה להיות במשרד החינוך".

לכתבה על מנהלת הזהות היהודית באתר "הארץ", לחצ/י כאן

ח"כ זהבה גלאון כתבה בתגובה:

"הסיפור הוא שמנהלת הזהות היהודית הוא גוף שאין לו זכות קיום, שכל פעילותו היא חריגה פרועה ולא מתקבלת על הדעת מהסמכויות של משרד הדתות שאמור לספק שירותי מקוואות וקבורה, ולא להקנות ערכים – סמכות שבמדינה מתוקנת שמורה אך ורק להורים ולמשרד החינוך.

הרב אביחי רונצקי, ממובילי מנהלת הזהות היהודית ומצטרף טרי לבית היהודי, התפאר בסוף השבוע האחרון בכך שהמנהלת פעילה כמעט רק בציבור החילוני ובעיקר בתל אביב שממנה לדבריו "יוצאת השפעה חילונית לכל המדינה", והתגאה בלחץ שמופעל על תלמידים להשתתף בתוכניות שמפעילה המנהלת. כך, לדבריו, בסמינריון לתלמידים חילוניים, שבו הם נדרשו ללימוד תורה בן כמה שעות (עם הפרדה, כמובן, בין בנים לבנות), תלמידים רבים "לא רצו להגיע לסמינריון, וחלק גם לא הגיעו בפועל בגלל שהוריהם התנגדו לכך, אבל ההנהלה התעקשה והרוב הגדול הגיע וחזר לביתו מרומם"".

לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ גלאון, לחצ/י כאן

ח"כ מרב מיכאלי כתבה בתגובה:
"המנהלת הוקמה כחלק מההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי בהקמת הממשלה ה-33. היא עוקפת את מנגנוני משרד החינוך, ומפיצה תכנים שמשרתים את מפלגת הבית היהודי. ולראיה, מי שמימן אותה עד קבלת מימון מתקציב המדינה היא הבית היהודי. ככה בדיוק נראית העברת כספים פסולה.
פניתי היום ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיפעיל את סמכותו לאלתר ויפסול את העברת הכספים הזו"
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ מיכאלי, לחצ/י כאן