ח"כ זהבה גלאון: "השר בנט הכריז מלחמה על החינוך של הילדים שלנו, על הערכים שאנחנו רוצים ללמד אותם"

אתמול (1.3.16) דיווח כתב "הארץ", אור קשתי, כי משרד החינוך החליט להוציא את ספרו של יהודה אטלס מרשימת הספרים המומלצים לחינוך הממלכתי דתי. נימוק המשרד להחלטה היה כי ילד בסיפור "אינו מקפיד על כיבוד אב ואם". גם ספרו של דוד גרוסמן "סוס אחד נכנס לבר" הוצא מהרשימה לחינוך הממלכתי דתי.

ספר שכן נכנס לרשימה הוא "הרפתקאות ספרית רימונים — אל עמוד הימיני", שכתב הרב יקהת רוזן. בספר נאמר כי "הגויים הערבים חיים בכפרים משלהם, ואין לנו שום חשק שהם יתחילו להסתבובב פה בינינו, ובדרך אולי גם יזיקו או ירגלו אחרינו". וגם כי צריך להתקדם עד שנגיע ל"מדינת התורה".
 בתגובה להחלטה פרסמו חברות הכנסת מיכל רוזין וזהבה גלאון תגובות בפייסבוק אשר מוחו על החלטה זו. .
להלן התגובות המלאות של חברות הכנסת לעניין:
 
ח"כ זהבה גלאון: 
"הקלאסיקה של יהודה אטלס, "הילדה שאני אוהב", מסדרת הספרים "והילד הזה הוא אני" הוצאה מרשימת הספרים המומלצים לילדי החינוך הממלכתי-דתי. הנימוק של משרד החינוך: "העמדה של הילד בשירים איננה של ילד במשפחה דתית, המקפיד על כיבוד אב ואם ודיבור נאות".
אני לא יודעת בשביל מי לכעוס ולהיעלב יותר – בשביל הילדים החילוניים שלפי משרד החינוך לא יודעים לדבר בצורה נאותה ולא מכבדים את הוריהם, או בשביל הילדים הדתיים ששר החינוך כל כך לא סומך על האינטליגנציה שלהם.
יהודה אטלס הנהדר אמר את זה טוב ממני, אז אני מביאה כאן את התגובה שלו: "ילדים דתיים ביקורתיים לא פחות מילדים חילוניים כלפי ההורים שלהם. הניסיון של מערכת החינוך הדתית להאכיל אותם רק בשמן זית יגרום להם לבעוט בממסד ולאבד את האמון בו. לילד שאני כותב עליו יש עין טובה מאוד לרגעים בהם מבוגרים מזייפים, לא אומרים אמת או מקטרים שלא לצורך." בול. אגב, שר החינוך לא מסתפק בהתנשאות על הילדים שלנו. אם כבר יש רשימת קריאה מומלצת, למה לא להחדיר דרכה לתלמידים מכל הזרמים קצת גזענות וחלומות על מדינת הלכה? כך, תוכלו למצוא בין הספרים המומלצים לכולם את הספר "הרפתקאות ספרית רימונים — אל עמוד הימיני", שבו מסופר שליהודים "אין שום חשק" שהגויים הערבים יסתובבו ביניהם "ואולי גם יזיקו או ירגלו", וכי יש "להכניס עוד קודש למדינת ישראל… עד שנגיע ל'מדינת תורה''.
תאמינו לי שהייתי מעדיפה לא לכתוב כאן פעמיים בשבוע על עוד דרך שבה נפתלי בנט מחרב את מערכת החינוך מבפנים. אבל אין לי ברירה. בנט הכריז מלחמה על החינוך של הילדים שלנו, על הערכים שאנחנו רוצים ללמד אותם, על העתיד שלנו ושלהם. אין שום סיכוי שנשתוק בזמן שהוא עושה את זה."
 לססטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ זהבה גלאון, לחצ/י כאן

ח"כ מיכל רוזין:
"נידוי ׳סוס אחד נכנס לבר׳, ספרו הגאוני של הסופר דוד גרוסמן מרשימת הספרים המומלצים לחינוך הדתי, בהוראת השר נפתלי בנט – מעיד על אחד משלושה: או שהשר לא קרא את הספר או שאינו יודע לקרוא או שעליו לפטר את יועציו, ומיד.
למשרד החינוך פרויקט ותיק ששמו "מצעד הספרים" שמטרתו לעודד קריאה בקרב ילדים ובני נוער. ברשימת הספרים המומלצים סימן צוותו של בנט ספרים ש"אינם מתאימים לזרם החינוך הדתי". כפי שאתם כבר יכולים לדמיין, ספריהם של גרוסמן ושל יהודה אטלס – אינם מומלצים לחינוך הדתי, ואילו ספרו של יקהת רוזן, המדבר על הקמת מדינת תורה ומקדם שנאת ערבים – מומלץ לכל המגזרים באשר הם. וזאת המשנה: הרחקת ספרים שיעוררו ביקורת בקרב ילדים ממגזר אחד, והפצת ספרים שמלבים שנאה בכל המגזרים.
חובתנו כחברה בריאה היא לאתגר את המחשבה ולעורר ביקורת בכלל המגזרים, לרבות המגזר הדתי. בד בבד, עלינו להרחיק מילדינו גילויי גזענות, שבגילאים רכים ובייחוד בתקופות רגישות ביטחונית, עלולות לייצר דור שגדל על ברכי השנאה והפחד מהאחר." לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ רוזין, לחצ/י כאן