ח"כ השכל בריאיון : "יש למצוא את אמצע הדרך בין מינימום פגיעה בחרות ושמירה על המדינה שלנו יהודית. אמנת גביזון מסרטטת פשרה כזו".

שלשום, שני 17.2.2020 כחלק מפרוייקט חדש של עיתון 'מקור ראשון' התכתבו חברות הכנסת שרן השכל (הליכוד) ואורית פרקש הכהן (כחול לבן) בקבוצת וואטסאפ סגורה ודיברו על הקווים הפוליטים והערכים שמנחים אותן כחברות כנסת. הכתבת הפוליטית של עיתון 'מקור ראשון' שירית אביטן כהן העלתה בפניהם שאלות משלל תחומים והן הצטרכו להשיב עליהן. במהלך ההתכתבות, נשאלות חברות הכנסת אודות עמדותיהן על תחבורה ציבורית בשבת.

ש: שבת במדינה יהודית: שרן את בעד תחבורה ציבורית בשבת ופתיחת מסחר? אורית כאישה דתייה איפה את בסיפור?

ח"כ שרן השכל (הליכוד) ענתה לשאלה וכתבה:

"אנחנו חיים במדינה יהודית, חשוב לי שהמדינה תשמר את הזהות, התרבות וההיסטוריה היהודית. ישנה התנגשות בין החרות הפרטית לבין הניסיון לשמר את האופי והזהות של המדינה היהודית. לכן, כחברה אנחנו צריכים למצוא את אמצע הדרך ואת הפשרה בין מינימום פגיעה בחרות ושמירה על המדינה שלנו כמדינה יהודית כדי שנוכל לחיות פה באחדות. אמנת גביזון מסרטטת את הדרך לפשרה כזו. בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת, המדינה צריכה למשוך את ידה מההתערבות בחיי האזרח. יש לבטל את מערך מתן הרישיונות לתחבורה ציבורית ביום שבת. כך, חברה שמבחינה כלכלית תרוויח ממתן שירות הסעים בשבת, תוכל לפעול. ברור שקו מבני ברק לירושלים לא יהיה רווחי לחברה ולכן קו כזה לא יפעל. קו מכפר סבא לים בהרצליה, יהיה כנראה מלא ולכן גם יהיה רווחי".

ח"כ אורית פרקש הכהן (כחול לבן) כתבה:

"דווקא כמי שבאה מציונות דתית אני חושבת שהרחקנו לכת והרחקנו אחרים מהיופי של השבת. כחול לבן ואני בתוכה סבורים שאין כל סיבה באיזורים בהם הרכב האוכלוסיה יצדיק זאת – לפי שיקול דעת הרשות המקומית – לאפשר תחבורה במתכונת שתיקבע בשבת, שתתאים לאופי האוכלוסיה. חשוב לי להדגיש שאין כל כוונה לפגוע במרקם חייהן של שכונות או ערים דתיות מובהקות אבל מצד שני, לא יתכן שנפגע דווקא באוכלוסיות חלשות או מוחלשות שאין להן למשל רכב ורוצים ליסוע לים בשבת. חיה ותן לחיות".

לקריאת ההתכתבות המלאה יש ללחוץ כאן