ח"כ הרב אלי בן דהן בכנס השנתי של המכון הישראלי לדמוקרטיה תחת המרכז ללאום דת ומדינה: "מדינת ישראל היא מדינתם היחידה של היהודים בעולם, וכיוון שכך אי אפשר להפריד את הדת מהמדינה במדינה יהודית

היום, שני 24.12.2018 קיים המכון הישראלי לדמוקרטיה את הכנס השנתי של המרכז ללאום, דת ומדינה בנושא אתגר שירותי הדת בישראל.

ח"כ הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) הוזמן אל הכנס ודיבר על תפקיד המדינה כרגולטור של שירותי הדת בישראל וכן, על האג'נדה של מפלגת הבית היהודי בנושא דת ומדינה.

סגן שר הביטחון ח"כ הרב אלי בן דהן (הבית היהודי): "מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שכאשר האב לא משלם את המזונות לילדיו, המדינה משלמת עליו. היא המדינה היחידה שעוסקת באיתור בעלים ובני זוג שנעלמים בארץ ובעולם. אנחנו מבינים שיש דברים שהמדינה תמשיך לקחת עליהם אחריות ולא תפריט אותם כמו נישואין גירושין וגיור. המדד צריך להיות האם השירות הוא טוב ויעיל- מהו השירות הנכון למי שמקבל את השירות וזהו הדבר המרכזי. בנוגע לעניין הפרדת דת ומדינה, באמריקה, קנדה ואירופה היהודים הם מיעוט ולכן הם הראשונים שירצו להפריד את הדת והמדינה. אנחנו פה רוב של מדינה יהודית וכיוון שאנחנו רוב אסור לנו להפריד את נושא הדת והמדינה. זה לא הפתרון הכי טוב והיא לא חזות הכל בהיבט האידאולוגי שאנחנו מדינת היהודים היחידה בעולם. המדינה תיתן שירותי דת לאזרחיה באותה רמה שהיא נותנת שירותים אחרים. המודל הנכון בעייני הוא שהמדינה לוקחת אחריות על שירותי הדת היות ואם הדברים יופרטו הם פשוט לא יהיו. לא יבנו מקוואות ועלות הקבורה תלך ותגדל.

אני כן חושב שהחובה שמוטלת עלינו היא לקחת את שירותי הדת ולייעל אותם, להפוך אותם להכי טובים שהם יכולים להיות.  כשיש קהל שבוי אין לי שום מחוייבות להתייעל ולהשתפר. החלטנו שאנחנו פותחים את איזורי הרישום לנישואין ואכן משנת 2013 כל אחד יכול להירשם לנישואין מכל מקום מבלי קשה למקום מגוריו. בסקר מינואר 2018 שפורסם בויינט 92% מהציבור הביאו שביעות רצון ממחלקות הנישואין במועצות הדתיות. ברגע שכל רבנות הבינה שאם היא לא תשתפר אז הקהל ילך למקום אחר הם התחילו להתייעל וחלק ניכר מהמועצות הדתיות פיתחו אפליקציה וטופס ממוחשב. ברמה המנהלתית בתי הדין הרבניים הגיעו להישגים משמעותיים. המודל הנכון הוא מעצם היותנו המדינה היהודית היא שהמדינה תיקח אחריות על שירותי הדת אבל היא צריכה לקבל כלים כדי להיות רגולטור. הרגולציה הטובה ביותר היא על ידי מקבל השירות. אם ניקח כדוגמא את עניין הקבורה, היום אין שום חוק שמגדיר את היחסים בין חברה קדישא לאדם שקרוב אליו נפטר. לא מפורטות בחוק הזכויות והחובות ומי נותן את הדין אם מישהו נהג לא כדין. לצערי החוק שלי שמקיף את הנושא הזה עדין לא עבר.

בעניין נושא הדת והמדינה במפלגת הבית היהודי, אני חושב שבכדי להשפיע על דת ומדינה אתה צריך להיות שמה. הליכוד מסר את תיק הדתות לש"ס בהסכם הקואליציוני. אז מה? שמפלגת הבית היהודי תנסה לפעול על פול גז בניוטרל?. אם אנחנו רוצים לקדם נושא שקשור לדת ומדינה, ואין עליו הסכמה של כל מרכיבי הקואליציה אי אפשר לקדם אותו. יש עכשיו יוזמה של השר לשעבר משה ניסים בעניין חוק הגיור, עם קצת טיפולים אפשר בהחלט להעביר אותו אבל מה לעשות שמפלגת השלטון לא מוכנה לעמוד מולו".