ח"כ הורוביץ על ביטול הקנסות שהוטלו על מוסדות החינוך חרדים שהפרו את תקנות הקורונה: "אז מה הפלא שיש הפרות?".

אתמול, ראשון 15.11.2020 פורסם כי כל הקנסות שניתנו למוסדות החינוך החרדיים אשר קיימו לימודים בניגוד להגבלות, בוטלו ועל פי הערכות עוד מאות צפויים להתבטל.

כזכור, המשטרה חילקה שישים ושמונה דו״חות למוסדות חינוך שפתחו את שעריהם שלא כחוק, כאשר רובם המכריע הינם מוסדות חינוך חרדיים.

ביום שישי אחר הצהריים התקשרו המשפטנים ליו״ר ועדת החינוך התרבות והספורט ח"כ רם שפע (כחול לבן) ובישרו לו כי חלה טעות, והתקנות לא אושרו בוועדה ולכן כל הדו"חות שניתנו למוסדות לימוד התבטלו.

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ הגיב לפרסם וכתב:

"הם לא ישלמו שקל. כן, כל הקנסות למוסדות החרדים שנפתחו בתקופת הקורונה, בניגוד לחוק, בוטלו. כל הקנסות. והאמת – הם כנראה ידעו מראש שלא יקפידו איתם. בחודשים האחרונים מוסדות החינוך החרדים פתחו את שעריהם כי הם ידעו שהאכיפה תהיה קלה, אם תהיה בכלל. הנציגים שלהם בקואליציה ישמרו עליהם, ושלום הקואליציה הרבה יותר מענין את נתניהו משלום הציבור. אבל עכשיו הרשלנות של הממשלה הגיעה לשיא חדש. מתברר שמעט הדו"חות שהמשטרה כן חילקה מתבססים על תקנות שצריכות להיות מאושרות בכנסת רטרואקטיבית. התקנות לא אושרו והיום כל הדו"חות התבטלו אז מה הפלא שיש הפרות? אפשר לעשות מה שרוצים ולא נענשים, אפילו לא קצת. מקרים כאלה הורסים את מעט האמון שעוד נותר לציבור בממשלה. והאמת? אין שום סיבה טובה לתת אמון בממשלה הזאת, הם אפילו לא מנסים לנהל את המשבר הזה. הממשלה איבדה את אמון הציבור ואיתו את המנדט הציבורי להמשיך לכהן. הם צריכים ללכת הביתה".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) כתבה בחשבון הפייסבוק שלה:

"בזמן שאלפי בתי עסק בישראל מקבלים קנסות על ימין ועל שמאל אנחנו שומעים שלמוסדות החינוך החרדיים הבודדים שכן קיבלו קנסות- הקנס בוטל. לאחר שחיפשתי ולא מצאתי פרסומים על כמות מוסדות החינוך החרדיים שנקנסו מתחילתו של הסגר השני, הגשתי שאילתה דחופה לשר לבטחון פנים כדי לברר את הנושא. מה התשובה שקיבלתי? שהשאילתה נדחתה על ידי יו"ר הכנסת יריב לוין- מפתיע. ממשלת ישראל ממשיכה לעשות איפה ואיפה בין העצמאים ובעלי העסקים לבין מפירי החוק החרדים ומנסה להסתיר הכל מאחורי מסך עשן. מה אתם מסתירים?".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) התייחס לנושא בועדת החינוך של הכנסת ואמר:

"מדברים על מחדל שלא אישרו את הקנסות לתלמודי התורה והקנסות בוטלו. אנחנו מאמינים שהכול משמיים. לפעמים יוצאים גם דברים טובים ממחדל. מאז ומתמיד מוסדות הלימוד היו אבן היסוד של העם היהודי, והמורשת היהודית. העם היהודי החדיר לעולם כולו את המושג של חינוך. כתוב אצל אברהם שהקדוש ברוך הוא אהב אותו "כי ידעתיו למען אשר יצווה את בניו ואת ביתו אחריו ושמרו דרך ה' לעשות צדקה ומשפט". הקדוש ברוך הוא אהב אותו בגלל החינוך. היו עמים שלא היה אכפת להם החינוך ונתנו לילדים שלהם לגדול איפה שהם רוצים. אברהם אבינו חינך את ילדיו וסלל את הדרך לעולם כולו. כבר אין צורך לדבר פה על התדרדרות והנשירה של ילדים ונוער שלא לומדים בימים אלו. כבר מזמן התרענו על כך שבציבור החרדי סכנת ההדבקה בבית הצפוף גדולה מאשר מוסדות הלימוד השומרים על מרווחים נאותים והיגיינה. אבל גם בשאר הציבורים מבינים היום את המחדל של אי פתיחת מערכות הלימודים. לכן צריך לפתוח מהר את כל מוסדות הלימוד, תוך שמירה על כללים והנחיות הבריאות. אני שמח שגם שר החינוך דורש את זה. בוודאי שאסור לקנוס יהודי מלמד תורה לתינוקות של בית רבן. צריך לדאוג שזה יהיה תוך שמירה על בריאות. אמרו בעבר שבתי הספר גורמים הדבקה, אבל היום כבר הוצגו נתונים מדעיים במצגת בקבינט הממשלתי שהסכנה אינה כל כך גדולה כמו שחשבו. ואילו הסכנה של אי פתיחת מערכות החינוך היא גדולה הרבה יותר".