ח"כ גרמן בדיון בוועדת חוקה בנושא היתר נישואים פולויגמיים ומונוגמיים על ידי הרבנות הראשית: "אני רוצה שידונו פה בחוק שייאפשר לסגור את הפרצה, כך שיהיה כתוב במפורש באיזה מקרים מותר, ובאיזה מקרים

בתאריך ה-28.2.2017 קיימה וועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דיון על הצעה דחופה לסדר היום של חברות הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), מיכל רוזין (מרצ), עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), בנושא תחקיר של חדשות 10 בוא נחשף מקרה בו  נודע כי הרבנות מתירה נישואיין של גבר נשוי לאישה נוספת, תחת תנאים מסוימים.

וועדת חוקה, חוק ומשפט קיימה דיון בנושא על רקע הצעות דחופות לסדר היום של חברות הכנסת, כממלאת מקום של ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), יעל גרמן (יש עתיד) שימשה כיושבת-ראש הוועדה. בדיון נכח גם מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקובי. הדיון היה סוער וכלל הן חילופי דברים בין מנהל בתי הדין הרבניים לחברות הכנסת מגישות ההצעה, אשר נכחו בדיון- לביא, רוזין, ותומא-סלימאן, וכן יושבת הראש, ח"כ גרמן. בדיון הצהיר מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, כי העמדה ההלכתית של הרבנות הראשית בהקשר של עמותת הבית היהודי השלם אשר פועלת כהגדרת: ל"שידוכין בין נשים לגברים נשואים, לשם הבטחת הרוב הדמוגרפי של יהודים במדינה", ושנחשפה בתחקיר חדשות 10 הינה שלילית לחלוטין. לפי דבריו של הרב יעקבי, בין השנים 2012-2016, ניתנו על ידי בתי הדין הרבניים כ-53 פסקי דין המאפשרים ריבוי-נישואין, בהתאם לתקנות מחמירות של בתי הדין. נקודה נוספת שהועלתה בדיון על ידי חברי כנסת מן הקואליציה, אורי מקלב (יהדות התורה) וענת ברקו (הליכוד) היא שחברות הכנסת שביקשו לכנס את הדיון מתנהלות בצביעות משום שאינן מתייחסות לתופעות של פוליגמייה ומונגמייה בקרב דתות אחרות שאינן יהודיות, ובפרט המגזר הבדואי.

להלן לקט התבטאויות:
ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת):
"אני מדברת על התופעה (פוליגמיה ומונגמייה) באופן כללי. לא מתקבל על הדעת שבית דין שהוא תחת האחראיות של המדינה, תחת האחראיות של משרד הדתות נותן היתרים לנשואים שניים כאשר ידוע פי החוק שזאת עבירה על החוק, זה לא מתיישב וזה לא אפשרי. אם יבואו וייטענו שזה לפי ההלכה, אז אני אומרת, בעניין הזה המחוקק הישראלי חוקק ואמר את עמדתו הברורה. אם בא ונתן פטור לאוכלוסייה מסוימת, אחר כך תבוא עוד אוכלוסייה. אם אנחנו נרשה לסוג כאלה של עבירות להתרחש, או שנעמוד על הקביעה שקבע החוק".

ח"כ ענת ברקו (הליכוד):
"ברקו ברמת הכלל אסור שיהיו נישואים פוליגמיים במדינת ישראל, אבל לצערי הרב במגזר הבדואי מצאו את הדרך לאכוף את זה. אני מצפה שהדיון הזה לא התקיים על כלל הדתות, לא רק על הרבנות. במסגרת בית הדין השרעיי גברים בדואים מתחתנים עם מספר רב של נשים, מביאים נשים מעזה, סוחרים בנשים. זהו נושא חשוב אבל צריך ברמת המקרו לטפל כי זה גם ניצול של קופת המדינה, כי רואים נשים שרשומות כחד-הוריות".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): 
"אנחנו מדברים כרגע על פוליגמיה במרחב היהודי, אני רוצה לחדד את השונות, כאן דברים נעשים בהיתר. מידי שנה במדינת ישראל 50-70 היתרים ניתנים, וביקשנו את הדיון המהיר הזה כדי לראות איך במדינת ישראל. יש מיזם שנקרא הבית היהודי השלם שלא נוכחים כאן. אנחנו צריכים לדעת מהי עמדת הרבנות, האם היא כן מתתכחשת? האם היא לא מתכחשת? האם זה ניתן רק במקרים שבהן יש נשים במצב פיזי או נפשי קשה, ובכתבה ראינו שלא? אני רוצה להזכיר שאנחנו עומדים ערב הכרעה בנושא של אישה שקיבלה גט, והוא בוטל לאחר מכן. אני רוצה לדעת האם יש כאן בעצם העדפה לגברים, לא הכל אפשר לעשות בשם הההלכה, לא מקדמים הלכה כדי לתעדף. אנחנו המחוקקים אסור שבשם הדת היהודית נבוא ונמצא פתרונות".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):
מה זאת הצביעות הזאת? איפה חברות הכנסת כשזה מגיע למגזר הבדואי? לא ראיתי אותן מגישות הצעות לסדר? מכנסות וועדות. הערת צוות המכון: בתשובה לשאלות שעלו נענה ח"כ מקלב על ידי ח"כ תומא-סלימאן: "כבר מעל לשבועיים אני רודפת אחרי השרה שקד לקיים דיון מיוחד בנושא בוועדה שלי (הוועדה לקידום מעמד האישה).

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
"הזדעזתי כמו רבים בחברה הישראלית לשמוע שהרבנות מתירה פולגימיה בישראל. המונופול שניתן ליהדות אורתודקסית. אין ספק שאינו יכול להיות מעל החוק הישראל. לא יכול להיות שהחוק הישראלי מאפשר דברים כאלה. החוק מאפשר נישואין וגירושין על ידי הדת. אנחנו הגשנו תכנית בנושא, והממשלה אישרה אותה. עובדי מדינה שמועסקים על ידי המדינה,  ולכןהמדינה במשך שנים היא זאת שצבועה, הצביעות היא של המדינה שעושה איפא ואיפא בין יהודים לאחרים. לכן אנחנו פה לדון בהכל, אבל בלי גזענות ובלי הכפשות, ובלי לתת תוויות לכל קבוצה אוכלוסייה.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
"אני חושבת שמתוך הנושא הזה, אנחנו הבנו שיש לנו בעיה בחוק, זה שלא משתמשים בו זה יפה ובזכות העמדה של בתי הדין הרבניים. אני ממלאת מקום, ולא היושב ראש, ואבקש את רשותו של יושב ראש הוועדה. נבקש מחקר נוסף ממרכז המחקר והמידע של הכנסת למה קורה כשנשים רוצות גט. אנחנו כמעט יודעים את התשובה, אבל עדיין אני רוצה שהמממ ייתן את התשובה. אני רוצה שידונו פה בחוק שייאפשר לסגור את הפרצה, כך שיהיה כתוב במפורש באיזה מקרים מותר, ובאיזה מקרים אסור.

לצפייה בתחקיר חדשות 10

לצפייה במכתבו של הרב יצחק יוסף שנשלח לוועדה, נשיא בית הרבני, בו הוא מבקש לשלול מכל וכל תופעות כגוון אלו שדוברו בדיון