ח"כ גפני על קיצוץ בתקציב הישיבות: "אי אפשר להתייחס לישיבות כמו לקיצוץ בשאר המשרדים. המצב קריטי מבחינת עולם התורה".

במהלך סוף השבוע, פורסם כי הסיעות החרדיות דורשות מראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם פתרון למשבר תקציב הישיבות. בעקבות הפרסום, הסיעות שמחוץ לגוש הימין תוקפים את ראש הממשלה כי הוא מעוניין לשלם למי שדואג לחסינותו.

ח"כ יאיר לפיד האשים את נתניהו בכך שהוא נענה לדרישות החרדים בתמורה לתמיכתם בו בסוגיית החסינות מפני העמדתו לדין ואמר:

"כל המדינה תקועה. המענקים לרופאים בפריפריה הופסקו אבל את נתניהו זה לא מעניין. אותו מעניין לשלם רק למי שהוא צריך לחסינות שלו".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, כתב:

"אין כסף לחינוך המיוחד, אין כסף לבריאות, אבל ברגע שליצמן ודרעי מצייצים, נתניהו מכנס דיון חירום כדי למצוא דרך להעביר עוד 400 מיליון שקל למפלגות החרדיות – העיקר שיתמכו בחסינות. אל תבזבז זמנך על הפגישה, אנחנו לא נאפשר העברה כזו בוועדת הכספים".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הגיב לטענות ואמר בריאיון:

"הבהרנו לו שאנו לא ניקח תפקיד שר כי זאת הוראה של מועצת גדולי התורה, אבל במקום זה אנו מבקשים שיסייע לנו למנוע את הנזק העלול להיגרם לישיבות בגלל הקיפאון הפוליטי. הם אמרו לי: 'מה אתה רוצה, הקיצוץ הוא בכל התחומים ובכל משרדי הממשלה', אבל הסברתי להם שתקציב הישיבות הוא משהו אחר לחלוטין. חייבים למצוא לזה מקור תקציבי, אסור להשאיר את הישיבות במצב כזה. ביהדות התורה נלחמים על כך בכל כוחנו, מנסים לפתור את הבעיה מול שלטון הפקידים. אי אפשר להתייחס לישיבות כמו שמתייחסים לסעיפי הקיצוץ בשאר משרדי הממשלה, זה משהו אחר, הוא בנפשנו, המצב קריטי מבחינת עולם התורה ואני מקווה שבעזרת השם יימצא פתרון בקרוב גם לתקציב זה, וגם שתוקם ממשלה ידידותית כדי שניתן יהיה להעביר באמת לתקציב הישיבות את הכספים רטרואקטיבית מינואר והלאה. זה כבר תלוי בנו".

במסגרת המשבר, השר יעקב ליצמן נפגש ביום רביעי עם נתניהו והבהיר:

"זו בעיה אמיתית, מחובתך להתערב בזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נעתר לבקשת המפלגות החרדיות, ויזם פגישה שצפויה להתקיים היום, אשר בה ישתתפו ראשי יהדות התורה, ליצמן ומשה גפני, השר משה כחלון וסגנו מש"ס איציק כהן, החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו וראש אגף התקציבים שאול מרידור.

דרישת המפלגות החרדיות היא לקבל הגדלת תקציב של 180 מיליון ש"ח, מה שישאיר את התקציב כפי שהוא בבסיס התקציב על סך 950 מיליון שקל במקום 770 מיליון בהוא עומד כיום בעקבות הקיצוץ הדרמטי של התמיכות במשרד החינוך.

לבסוף, הפגישה שהייתה אמורה להתקיים בין השר יעקב ליצמן וחבר הכנסת משה גפני, סגן שר האוצר יצחק כהן, השר משה כחלון, החשב הכללי רוני חזקיהו וראש אגף התקציבים שאול מרידור עם ראש הממשלה בוטלה.