ח"כ גפני: "נסכים להקצאת רחבה לזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי- בתנאי שלא תהיה רחבה משותפת"

את הדברים אמר ח"כ גפני בנוגע למתווה הכותל החדש, שעבר בהחלטת ממשלה. עם זאת, אמר גפני כי "המסר שלי הוא מסר של שלום לציבור החילוני ומסר של מלחמה כלפי הרפורמים. איפה שהם נמצאים אני לא רוצה להימצא."  
קראו כאן

ביום שלישי השבוע (5.4.16) יצא ח"כ משה גפני (יהדות התורה ) במסר מפתיע בנוגע למחלוקת סביב רחבת הכותל החדשה. 
ח"כ גפני אמר כי הוא ושותפיו לסיעה יסכימו להקצאת רחבה לזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי, בתנאי שהתכנית לא תכלול רחבת כניסה משותפת. "בשעתו הרב אלישיב הורה לנו – לעולם לא נהיה ביחד עם הרפורמים", אמר גפני " זה העיקרון. אנחנו לא איתם! לא נסכים למצב שבו אנחנו והם נכנסים דרך אותה כניסה". 

בהמשך הוסיף גפני: "עוד מזמן הרב אלישיב והרב וואזנר, הדעה שלהם היתה 'לא נכיר ברפורמים לעולם', ולכן אנחנו מתרחקים מהם. נניח שהם עושים בית כנסת, שיעשו. אנחנו לא נכיר בהם ואנחנו לא יחד איתם. אותו דבר בכותל. אנחנו מתרחקים מהם. התוכנית שהוצגה היא שכאילו אנחנו ניכנס יחד איתם, ואנחנו לא נסכים לזה". לדבריו, "העיקרון שהתווה הרב אלישיב הוא שאנחנו לא רוצים מגע איתם. אני גזען, לא רוצה להיות יחד איתם בשום נושא. אני גם לא נותן להם מקום. המסר שלי הוא מסר של שלום לציבור החילוני ומסר של מלחמה כלפי הרפורמים. איפה שהם נמצאים אני לא רוצה להימצא". 

למרות הפייסנות המרומזת בהצהרתו של ח"כ גפני, נושא רחבת הכניסה המשותפת מהווה את אחת מאבני היסוד במתווה, והתנועות הליברליות מסרו כי לא יסיכמו לפשרה בנושא.

מהתנועה הקונסרבטיבית נמסר בתגובה: "לא תהיה תזוזה מהמתווה עליו הסכמנו. הפשרות הסתיימו כשנחתם המשא ומתן. בידי מזכיר הממשלה יש מכתב שלנו ומכתב של רב הכותל, בשם כל ההנהגה החרדית אותה ייצג במו"מ, ובו הסכמה מפורשת של שני הצדדים למתווה. אנו סומכים על ראש הממשלה שיעמוד בהתחייבותו הפומבית  – כותל אחד לעם אחד. אם מישהו חושב שידחוק אותנו מחוץ לגדר, הוא טועה בענק".

מהתנועה הרפורמית נמסר: "אנו מברכים על כל נכונות של הפוליטיקאים החרדים להעדיף את דרך הפשרה על פני מחלוקת ומריבה. יחד עם זאת הכניסה המשותפת היא תנאי מרכזי. כל המתווה מבוסס על רעיון של אתר לאומי אחד עם שתי רחבות תפילה. יתרה מכך, עניין הכניסה המשותפת הוסכם על ידי רב הכותל רבינוביץ בידיעת גפני, ליצמן ודרעי. חרדים שיתקשו עם העניין מוזמנים להיכנס מהשער הצפוני לרחבה הציבורית".