ח"כ גינזבורג בדיון על אפליית עיריית ירושלים את הקהילה הגאה: "הבית הפתוח מופלה לרעה מצד העירייה מבחינת התקצוב".

הבוקר, רביעי 19.8.2020 התקיים בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות ח"כ מיקי יחימוביץ' (כחול לבן) דיון בנושא אפליה בתקציב הקהילה הגאה מצד עיריית ירושלים.

ח"כ איתן גינזברוג אשר יזם את הדיון פתח ואמר:

"אנחנו מתרשמים לפחות כך זה נראה שלאורך שנים הבית הפתוח מופלה לרעה מבחינת העירייה מבחינת התקצוב לעומת המרכזים הקהילתיים האחרים בעיר. הדבר הזה בא לידי ביטוי ברמת התמיכות, דוגמת מרכזים קהילתיים אחרים וגם ביחס לשירותים שאותם רוכשת העירייה מאותם מרכזים קהילתיים. הבית הפתוח לא נרכש ולא שירות אחד מטעם העירייה. אני מחכה לשמוע את עירית ירושלים בתקווה שהיא תתייחס בצורה שיווניות כמו שהיא מתייחסת לכל מרכז קהילתי אחר".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד):

"הדיון הוא בעיקר כדי לתהות מדוע העירייה בוחרת במסורת ארוכת שנים של אפליית הבית הפתוח שמבצע פעילות יוצאת דופן. אני רוצה לברך את הפעילות שלהם ועל הגישה שלהם. זאת עיר עם כ"כ הרבה מורכבויות והם עדין מצליחים לערוך פעילויות לקהילה ולמעטפת שלהם. אל מול אפליה ממושכת אסורה ודוחה מצד עיריית ירושלים הם בוחרים להושיט יד על מנת להגיע להבנות ולא מחפשים להיכנס למלחמות. אם תתעלמו מהקהילה הגאה היא לא תיעלם. אני לא מצליח להבין את ההתעלמות כלפי הקהילה הגאה. את האפליה הבנתי השאלה אם העירייה אי פעם עשתה הערכת צרכים ועבודת מטה שקשורה לקהילה הגאה הגדולה שחיה בירושלים. אם ביצעתם מה עלה מסקירת הצרכים הזו? למה לא מבצעים קניית שירות מהבית פתוח כפי שמבצעים מהמנהלים הרגילים שמתקיימים בירושלים? מדוע הם לא נותנים קריטריונים שכל המרכזים הקהילתיים שעומדים בהם?".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן):

"ירושלמים יודעים שלדיון הזה על הבית הפתוח הוא גם שאלה של איזה עיר ירושלים רוצה להיות. אם היא רוצה להיות הייעוד שלה שעושה מקום לכולם או לא. לאורך השנים הסוגיה של הבית הפתוח, חוץ משאלה של שוויון, העירייה והמדינה צריכה להסתכל על איך בירה צריכה לנהוג ועיר בירה זאת עיר שיש לה בה מקום לכולם. זה נושא של 15 שנה וכולנו יודעים אך הוא יגמר ויש פה משחק קבוע שהוא מעייף ומטריד וכדאי להפסיק אותו".

יו"ר הבית הפתוח ערן גלובוס:

"אנחנו לא מבקשים יחס מיוחד מהעירייה. אנחנו מבקשים שיכבדו את השוויון וזה עניין שהוא לא רק תקציבי. המשמעות שהעירייה כבר 15 שנה מנסה להתיש אותנו. העירייה גוררת אותנו שוב ושוב לעימות למרות הניסיונות שלנו להידברות בצורה שהם מפרים את הזכויות שלנו. המסר שעובר לבני משפחות הלהט"ב בירושלים המסר הוא מאוד ברור שאין לנו מקום שם. אנחנו פגשנו את ראש בעיר בחודש הגאווה והייתה פגישה טובה בשיח אבל מבחינת התוצאות אנחנו רואים שהאפליה ממשיכה. זה פעם ראשונה שמישהו אומר בואו תעשו אתנו תהליך בהקשר הזה של תכנית עבודה. אנחנו מבקשים להעמיק את שיתוף הפעולה עם עיריית ירושלים".

נציגת עיריית ירושלים הגברת אריאלה רג'ואן סמנכ"לית תרבות ופנאי:

"הדיון הזה הוא לא הוגן כלפי עיריית ירושלים. להביע את מספר הפעמים שקראנו לנציגי הבית הפתוח ולערן להגיע. כל מה שעניין אותם היה התביעה וזהו. העיר ירושלים על מילון תושביה מחולקת לשכונות וכל שכונה היא בגודל של עיר. אני חמש שנים בתפקיד מעולם לא נתקלתי בשום בקשה של הבית הפתוח שלא הגיעה לדיון על שולחני. ביקשתי מספר פעמים בשנה האחרונה מערן לתת לי תכנית עבודה על מנת שאראה מה ניתן לעשות עם הבית הפתוח. נאמרו פה מילים קשות על עיריית ירושלים ומן הראוי שכאשר ראש העיר קורא לנציגי הבית הפתוח ראוי שיגיעו".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):

"יש לי תחושה שיש איזה פיל בחדר. הבית הפתוח הוא ככל הנראה עבור עיריית ירושלים תפוח אדמה לוהט שמנסים לגלג אותו ולא יודעים איך להתייחס אליו. יש לי תחושה שאם היה מדובר בנושא אחר ולא נורא להט"בי לא היינו מגיעים לכאן. הדרישה של הועדה צריכה להיות חד משמעתי ולא לטרטר את הבית הפתוח שילכו לתקן דברים ושוב יפגשו בחומה מטעם העירייה".

ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן) סיכמה את הדיון ואמרה:

"אם אתם חפצים לתת שירות לאותה קבוצה שצריך לקבל שירות אתם צריכים לעבוד בסינרגיה. אם אתם חושבים שהבית הפתוח לא פועלים נכוון תשבו ותדברו איתו. יש פה חוסר תקשורת למה יש דברים שערן שומע פה בפעם הראשונה. איך זה קרה שרק מהבית הפתוח אתם לא קונים שירותים?. אני קוראת מהועדה לשני הצדדים לשבת מחר ולא בעוד שבוע. אנחנו קוראים לכם לשבת בהקדם האפשרי להבהיר בצורה חד משמעית מה חסר לכם. אני כן חושבת שמצד הבית הפתוח הם צריכים ליישר קו עם שאר המנהלים הקהילתיים. הגישה צריכה להיות שוויונית ולבחון מה שניתן ומבחינת קניית השירותים. לשים דגש על זה כי זה הכסף הגדול. לבית בפתוח יש שירותים ורצוי שעיריית ירושלים תרנה ממנו את השירותים הללו לקהילה הגאה בירושלים. הקריאה מכאן היא התנהגו לבית הפתוח ביד פתוחה ולב פתוח. גם הסוגיה של כח אדם- אלה אמצעים שיש בידכם כדי להרחיב את היכולות של הבית הפתוח".