ח"כ גולן בטור לעיתון מקור ראשון: "בלא החילונים והליברליות, למדינת היהודים אין עתיד".

בתחילת השבוע, שני 21.9.2020 פורסם בעיתון 'מקור ראשון' טור אותו כתב ח"כ יאיר גולן (מרצ) בו הוא מסביר מדוע הוא עולה על שבוע להפגנה במעון ראש הממשלה בנימין נתניהו בבלפור.

במהלך כתיבת הטור, פונה  ח"כ יאיר גולן (מרצ) אל קבל הציונות הדתית וכותב אודות הפלגים הקיצוניים ביהדות:

"רוב קוראי העיתון הזה הם מהציונות הדתית, ולכן אפנה אליה ישירות כציבור. אין בפנייה שלי כדי להכליל או לתייג – הרי הציונות הדתית היא פסיפס של דעות ועמדות, אולם לצערי הגיוון הזה אינו נשמע בשיח הציבורי הרחב. הפלג המשיחי של הציונות הדתית גורר את רובה למחוזות מתלהמים וקיצוניים. במקום לבנות דתיות אחרת, נאורה, פתוחה, מתקדמת, ערכית ודמוקרטית, הציונות הדתית מקדשת לכאורה ערך אחד ויחיד – ארץ ישראל השלמה. דומה שמאות שנות היסטוריה ותרבות יהודית התרוקנו מתוכן לטובת השאיפה לשלוט על עוד רגב ועוד שעל מארץ ישראל התנ"כית. במקום דרך הרמונית ושלמה לחיים דתיים מודרניים במדינה דמוקרטית וחופשית, שיש בה רוב יהודי מוצק והיא ביתו הלאומי של כל העם היהודי – קיבלנו לאומנות מסתגרת, מתלהמת ומשתלחת, במעטה של יידישקייט.

הכמיהה המשיחית לארץ ישראל השלמה הביאה את הציונות הדתית לכדי שגיאה קשה: הכפפת עולם הערכים והתפיסות לשירותו האישי של אדם מושחת אחד, המהתל בכם פעם אחר פעם. אין פה שום פוליטיקה מתוחכמת, אלא כניעה לשיגיונותיו של אדם בעייתי מוסרית, שאין כמעט כלום בינו ובין מסורת ישראל. הוא מנצל באופן ציני את אמונותיכם לטובת מטרות מושחתות, בזמן שהוא כורת את הגזע שכולנו יושבים עליו. הביטו סביב: נתניהו כרת ברית הרסנית עם מנהיגי הציבור החרדי, אנשים שלא רואים בעצמם אחראים לגורל המדינה, אלא רק לגורלה הצר של קהילתם. מאידך גיסא, הוא כרת ברית עם גורמים משיחיים הרואים במדינת ישראל הזדמנות לממש חזון דתי שאינו מחובר למציאות בשנת 2020. אם יצליח במזימתו, ישראל תהפוך מגאוותו של העם היהודי ומנס היסטורי למדינה נחשלת וענייה, המצויה במלחמת אזרחים תמידית.

המערכה הפוליטית הנוכחית גדולה מנתניהו וממעלליו. זו מערכה על דמותה העתידית של ישראל: האם נהיה מדינה פתוחה, ליברלית, משגשגת ודמוקרטית, או מדינה סגורה, שמרנית ודמוקרטית לכאורה. רבים מבני הציונות הדתית מספרים לעצמם שהחילונים נטולי ערכים, שהם אינם פטריוטים, שהם פוסט־מודרניסטים, שהם מנותקים מהיהדות. זה שקר מוחלט, ואתם יודעים שזה שקר, על בסיס שירותנו הצבאי המשותף. האמת פשוטה: לא ניתן לקיים מדינה דמוקרטית וליברלית ובמקביל להפעיל עד אין קץ אמצעי כפייה קיצוניים על מיליוני פלסטינים. זה לא עובד וזה לא יעבוד. מהשליטה על עם אחר צריך להשתחרר – לא בשבילם, אלא בשבילנו.

אני יודע שרבים מכם יודעים בליבם ומסרבים להודות: בלא החילונים והליברליות, למדינת היהודים אין עתיד. ישראל תהיה דמוקרטיה ליברלית אמיתית, או שהיא פשוט לא תהיה. הרי אין צעיר אחד בעל אנגלית סבירה שיבחר להישאר כאן אם המדינה לא תהיה דמוקרטיה ליברלית אמיתית. העולם פתוח ומלא בהזדמנויות, ויש גבול עד כמה הצעירים המוכשרים שלנו יסכימו לחיות במדינה מושחתת, מסוכסכת ונטולת תקווה.

הזיהוי של דמוקרטיה ליברלית עם חולשה ורפיסות הוא שטות ופשע. למעשה ההפך הוא הנכון: רק דמוקרטיה ליברלית תשמר את תחושת צדקת הדרך, ורק כשיש אמונה בצדקת הדרך, מתקיימת הנכונות להילחם. מה שדרוש לכולנו הוא מדינה השומרת בקפדנות על זכויות האזרח, מדינה עם בית משפט חזק ועצמאי, שוויון הזדמנויות ותקשורת בלתי תלויה; מדינה ללא שחיתות וסיאוב שלטוני".

לקריאת הטור המלא באתר 'מקור ראשון' יש ללחוץ כאן