ח"כ גדעון סער בריאיון לעיתון 'עולם קטן': "ש צורך דחוף לקחת נציגי ציבור של כל הזרמים, ולעבוד קשה כדי להגיע לאמנה".

במהלך סוף השבוע, שישי 20.12.2019 התראיין ח"כ גדעון סער לעיתון עולם קטן. הריאיון עסק בעיקר בהחלטה שלו להתמודד מול ראש הממשלה בנימין נתניהו בפריימריז הקרובים בליכוד לקראת הכנסת ה23, ואודות עמדותיו לגבי נושאים וסוגיות העומדים על הפרק.

כזכור, לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, הוצב ח"כ גדעון סער במקום השישי ברשימת הליכוד. באוקטובר 2019, לאחר פרסום כי הליכוד מעוניין לקיים פריימריז בזק, כתב גדעון סער בטוויטר: "אני מוכן". בדצמבר 2019 הכריז סער כי יתמודד מול בפריימריז שייערכו ב-26 בדצמבר 2019 על הנהגת הליכוד לקראת הבחירות לכנסת ה-23.

ש: טענת שאתה יותר מסורתי מנתניהו. אנחנו כיום במערכה לא פשוטה על דמותה היהודית של מדינת ישראל, והיא ניכרת בהמון הצעות חוק ושיח ציבורי. איפה אתה בסוגיות האלה?

"המקום שלי בסיפור הזה ידוע. אני מפנה אותך לקרוא את שתי ההחלטות שקיבלתי כשר פנים. החלטות בנושא השבת בתל אביב. הותקפתי קשות בעקבותיהן. שום שר פנים לפניי, כולל שרי פנים דתיים, לא החליטו החלטות כאלה. כל הנושאים של דת ומדינה, כולל סוגיית השבת, אלו נושאים שאני חושב עליהם הרבה. לפי דעתי נדרשת היום אמנה חברתית חדשה בעם ישראל. אני קורא לזה 'ישראל 2050' – לנסות להבין איך אנחנו רואים את עצמנו בנושאים האלה שלושים השנים קדימה. האמנה הזו צריכה להגדיר את ההסכמה הלאומית הרחבה בנושאים האלה. משהו בנוסח אמנת גביזון-מדן. אני מוטרד מאוד מנושא השבת – בהזדמנות אחת רבים על הכדורגל בשבת, בהזדמנות אחרת על המסחר בשבת, ובפעם השלישית על התחבורה הציבורית בשבת ועל קיום עבודות חיוניות בשבת. יש לי תפיסת עולם ברורה באשר למה שצריך לעשות, אבל מה שיותר חשוב מתפיסת העולם שלי הוא העובדה שאנחנו הולכים ומתפרקים מהיכולת שלנו להתקיים כחברה וכמדינה יהודית ודמוקרטית עם בסיס חברתי משותף לאנשים שאורח החיים שלהם שונה – ובכל זאת כולם רוצים שתהיה כאן מדינה יהודית, ומצד שני שלא תהיה כפייה. היום יש צורך דחוף לקחת נציגי ציבור של כל הזרמים, הם לא חייבים להיות אנשים פוליטיים, ולעבוד קשה כדי להגיע לאמנה כזאת".

ש: מהי עמדתך בכל הקשור לנישואין אזרחיים וזכויות להט"ב?

"אני בעד נישואין כדת משה וישראל".

 

כמו כן, בריאיון לעיתון ידיעות אחרונות סיפר ח"כ גדעון סער (הליכוד) כיצד השבת שלו נראית ואמר:

"גדלתי בבית חילוני, עם אמא שהייתה מורה לתנ"ך והיינו רואים יחד את חידון התנ"ך, ואוי ואבוי אם לא הייתי יודע את התשובות עוד לפני המתמודדים. אבל היו חסרים לי מרכיבים של ידע, ועם השנים השתדלתי לרכוש אותם, ואני מרגיש שזו חובתי כלפי הילדים שאני מגדל להעביר להם מה זה להיות יהודי. אמרתי שאני רוצה להיות הסנדק של הבן שלי דוד, ואז אמר לי הרב, שמע, אבל הסנדק צריך להיות שומר שבת. אמרתי: אני לוקח על עצמי את זה. וכיום אני מרגיש שהשבת שלי יותר איכותית. אני לא אדם דתי ולא מקיים אורח חיים של שומר מצוות, אבל אני מסורתי ומאמין. גאולה לא שומרת שבת, הבית הוא פלורליסטי. היא מכבדת ואני מכבד".