ח"כ בצלאל סמוטריץ': "מי ששותף לממשלה הזאת לא צריך להכניס אותו לבית כנסת"

ביום ג', 12 באפריל 2022 י"א בניסן תשפ"ב, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) התראיין לתוכנית של רן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב'. במהלך הריאיון אמר ח"כ סמוטריץ' על חברי וחברות הממשלה הנוכחית:  

"אני טוען שמי ששותף לממשלה הזאת לא צריך להכניס אותו לבית כנסת, זה הדבר הכי לגיטימי בעולם. מי שחבר לשמאל הקיצוני ופוגע בקודשי ישראל לא ראוי. אני חושב שאנשים שהפנו עורף לציבור צריכים להרגיש לא רצויים". 

אמירה זו עוררה סערה ותגובות רבות בקרב חברות וחברי הכנסת. ראש הממשלה נפתלי בנט (ימינה) תקף את ח"כ סמוטריץ' על אמירתו:  

"מה זה הדבר הזה? יהודי יחרים יהודי אחר בבית כנסת? על זה חרבה המדינה לפני 2,000 שנה. מרוב צדק שכחנו שיש לנו עם, עם טוב, עם חיובי, עם מתנדב". 

בפוסט שפרסמה השיבה שרת הפנים איילת שקד (ימינה) לח"כ סמוטריץ':  

"כאישה שאינה דתיה אני נוהגת ללכת לבית הכנסת שאליו הלכתי גם בילדותי עם אבי, בחגים ובהזדמנויות נוספות. תמיד הרגשתי שאני מתקבלת שם במאור פנים. שלכל יהודי יש את המקום לבוא ולהתפלל. בצלאל שכנראה שכח את דברי חז"ל על כך שכל המלבין פני חברו ברבים כאילו שפך דמים, חושב שעל המתפללים לגרש אותי מבית הכנסת. עד אתמול נשגב מבינתי מהי הקרקע שעליה התרחש סיפור קמצא ובר קמצא ערב חורבן הבית. בצלאל לא יגרום לי לוותר על בית הכנסת וגם בחג הזה, בעזרת ה׳, אגיע להתפלל". 

ח"כ הרב גלעד קריב (עבודה) צייץ:  

"מי שמתחיל עם לקבוע למי מותר ולמי אסור להתפלל בכותל, ממשיך עם לקבוע למי מותר להיכנס לבית הכנסת ולמי לא! אש הקנאות של סמוטריץ' וחבריו לא תעצור אצל שמאלנים, רפורמים או להט"בים. היא תחדור אל תוך הבית של הציונות הדתית ותכלה כל חלקה של מתינות, הוגנות ותרבות של מחלוקת לשם שמים". 

על דרכה של הציונות הדתית אמר השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה): 

"אנחנו נמשיך לייצג את דרכה האמיתית של הציונות הדתית. נמשיך לפעול לחיבור וקירוב בין כל חלקי העם. את דרך השנאה, הקיטוב והשיסוי נשאיר לאחרים". 

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) תקפה את ח"כ סמוטריץ' על אמירותיו:  

"טוב לדעת שבצלאל סמוטריץ' נהיה סלקטור על היהדות. קודם הוא הפך חצי מהעם לבוגדים וניסה להפוך את הממשלה ללא לגיטימית רק בגלל שהוא לא חלק ממנה. עכשיו הוא מחליט מי ראוי או לא ראוי להיכנס לבתי כנסת. אני ממש לא רוצה לדעת מה יהיה הצעד הבא שלו". 

ח"כ משה (קינלי) טור פז (יש עתיד) הוסיף:  

"ביום כיפור אנו מתירין להתפלל אפילו עם העבריינים. אבל יהודים שחושבים אחרת, סמוטריץ' לא רוצה להכניס לבית כנסת. "הציונות הדתית", עלק". 

ח"כ נעמה לזימי (עבודה) צייצה:  

"המתינות אוהבת המסורת של סמוטריץ וחבריו כה מתוקה שפספסנו אותה מרוב סוכר כשהיא קבעה מי רשאי ומי לא להגיע לבית כנסת. בזעאת". 

גם מן האופוזיציה נשמעו גינויים לאמירתו של ח"כ סמוטריץ' כשח"כ יעקב מרגי (ש"ס) צייץ:  

"אני אישית אקבל בברכה כל יהודי שיבוא לבית הכנסת ולא משנה מי הוא ומה הוא מה הוא אוכל ומה הוא חושב אני באתי לעולם להאהיב את התורה ולומדיה. אני רק שואל את כל המזדעזעים מאמירתו של ח"כ סמוטריץ היכן הזעזוע היה כשהשליכו אותי ושכמותי למזבלה? מוסר כפול לא בביתי!" 

ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) הדגיש כי בתי הכנסת הינם ציבוריים ועליהם לשרת את כל הציבור:  

"בתי הכנסת הם מבני ציבור שצריכים לשרת את הציבור. ברוב המוחלט של המקרים הם נבנים על קרקע ציבורית שמוקצאת למטרה זו ללא תמורה. זה לא של סמוטריץ' ולא של חבריו הגזענים. מה שהם חושבים זה לא מעניין. נמצא דרך להפסיק את אלימות הגזענים ואת ההתנכלויות הבזויות על רקע פוליטי. יהדות זה לא". 

ח"כ יאיר גולן (מרצ):  

"במדינת ההלכה של סמוטריץ' אין מקום לכל יהודי, אלא אם כן אתה עומד במבחני הסף של הימין המשיחי. איזה מזל שאתה וחבריך באופוזיציה מטנפים מהצד ולא מנהלים את המדינה".