ח"כ בצלאל סמוטריץ' בראיון ל 103fm : "תעודדו משפחות חד מיניות ותהרסו את החברה".

היום, שני 02.07.2018 התראיין ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) בתכנית של ינון מגל ודוד ורטהיים ב-103 fm, והתעמת עם ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני),  בנושא הצעת החוק שהחליט לחדש במהלך השבוע האחרון.

כזכור במהלך שבוע שעבר, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) יזם חוק חדש לפיו תעוגן זכותו של אדם להימנע מלהעניק שירות לאחרים בשל אמונתו הדתית.

 

ש: מה החוק שלך אומר?

"החוק שלי רוצה בסך הכל רוצה לומר שאדם בקניינו הפרטי לא יידרש לעבור על אמונתו ולסייע לדבר עבירה. אדם דתי שיש לו בית דפוס, ולקוח יבקש ממנו לפרסם מודעה על אירוע מחלל שבת – יהיה רשאי לסרב ללקוח מפאת אמונתו. ההצעה הזו צמחה לאחר שבית דפוס בבאר שבע סרב להדפיס את שלטי מצעד הגאווה כי הוא נוגד את אמונתו. הוא נתבע ומנהל עד היום הליך משפטי משום שביצע אפליה. החוק, נכון להיום, אוסר על אפליה באספקת מוצרים ובכניסה למקומות ציבוריים כולל קניין פרטי. החרגנו מהחוק שירות חיוני שאין לו אלטרנטיבה. אדם תמיד יוכל לפנות לשירות אחר."

 

ש: אני יכול להגיד לאדם דתי מתוך אמונתי החילונית לא להיכנס לבית הקפה שלי?

"אם יבוא אותו זוג להט"בי אני לא יכול להגיד לו שהוא לא יכול לשבת לידי כי זה נוגד את אמונתי. רק כאשר הפעולה שאני עושה עוזרת לקיים דבר עבירה כמו קיום מצעד הגאווה".

 

ש: האם קיום מצעד הגאווה מהווה עבירה מבחינתך?

"בוודאי. ביהדות קיים סעיף של 'סיוע לדבר עבירה'. הצעידה היא האמצעי על מנת מתן לגיטימציה למעשה אסור על פי התורה. אני לא רוצה לסלוד או לתעב, אבל רוצה לבקש לכבד את הצד השני ולהגן על אדם באמונתו. באופן דומה  הדפסת הזמנות לחתונה להט"בית מהווה עבירה. אני מבקש לא להדפיס הזמנות לחתונה חד מינית".

ש: מה ההבדל בין סיוע לדבר עבירה לבין משהו אחר?

"אני מבקש לא להדפיס הזמנות לחתונה חד מינית, אנחנו החרגנו מהחוק שירות שאין לו אלטרנטיבה. יש עוד בתי דפוס ואני מבקש לא לעשות את זה כי זה נוגד את האמונה שלי".

 

ח"כ לא פדידה (המחנה הציוני): "חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' אתה מסתבך עם הסבר החוק. אתה מציע תיקון חוק שהוא קלקול חוק. מטרת החוק כיום היא למנוע אפליה בשירותים וכניסה לאתרים על בסיס גזע, דת ומין. בהצעת החוק שלך אתה נותן גושפנקה והכשרה. מספיק שאותו אדם יצהיר שהלקוח נוגד את אמונתו ותאפשר לו לא לתת לו שירות. זה חוק מטורף וחשוך. אתה בעצמך אינך מבין היכן עובר הגבול. אנחנו חייבים לשמור על הגבול הזה. מבחינת דתיים מסוימים כיפה סרוגה, כפי שאתה חובש, היא עבירה חמורה יותר על פי אמונתם מאשר השתתפות במצעד הגאווה. ח"כ סמוטריץ' לוקח אותנו למקום חשוך מאוד. החוק הזה לא מידתי, אין בו גבול, לאן זה עוד יכול לקחת אותנו. אם אנחנו במדינה דמוקרטית אנחנו חייבים לשמור על הגבולות האלה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "תפסיקו עם הדמגוגיה. היתרון שלי הוא שאני נאחז ביהדות, שהיא מסורת של אלפי שנים. חשוכים כמוכם היו ונעלמו מדפי ההיסטוריה. אסור להמציא מחדש את עולם הערכים היהודי, תעודדו משפחות חד מיניות ותהרסו את החברהשיהיה להם לבריאות. לקחתי סיטואציה מורכבת וניסיתי לאזן בין הערכים כדי לאפשר לאדם לשמור על הערכים שלו. אני בפירוש לא מגן בחוק על מי שיטען שהוא מסרב להכניס הומואים כי הם הומואים או כי הם ערבים, דתיים או יהודיים. אני מדבר על פעולה ספציפית מסוימת שנוגדת את אמונתי. אם אדם יאמר שהוא מסרב להכניס חילונים לבתי קפה אף אחד לא יגן על כך. צריך להיות איזה שהוא הגיון מאחורי הדברים".

 

להאזנה לראיון המלא יש ללחוץ כאן