ח"כ בצלאל סמוטריץ' בראיון לגל"צ אודות רחבת 'עזרת ישראל': "עד שלא באה הקבוצה הקטנה של הרפורמים זה לא עלה לדיון הסוגיה הזאת. אין שום סיבה בעולם לשנות את מנהג הקיים ברחבת הכותל

היום, שני 03.09.2018 התראיין ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) בגל"צ כתגובה לכתבה אותה הכין צביקה קליין אודות רחבת 'עזרת ישראל'. 

כזכור, צביקה קליין הכתב לענייני העולם היהודי בעיתון 'מקור ראשון', בילה יום שלם ברחבת עזרת ישראל וצפה מ7:00 בבוקר עד 21:00 בערב ברחבה השוויונית בכדי להבין האם רחבת עזרת ישראל היא קונסרבטיבית או שמא היא כלל ישראלית ועולמית.

ש: האם אתה רואה בזה יופי שמשפחות ישראליות מצאו מקום לעלות לתורה כל המשפחה בלי שיפריעו להם והנה נמצא שימוש נהדר לעזרת ישראל בכותל?

"קודם כל גם אחרי הכתבה שהיא יפה וראויה, אי אפשר שלא לראות את הפער הגדול בין הרחבה הגדולה הרגילה שמלאה וקדושה בטח בחודש אלול בהמוני בית ישראל דתיים חילונים אשכנזים ספרדים ליברלים באים אל המקום המקודש ומתפללים. רובם הגדול שמחים לכבד את מנהג המקום ומסורת עתיקה של אלפי שנים. כשאתה מגיע להבדיל אלף אלפי הבדלות לכנסייה, אתה מכבד את מנהג המקום וכשאתה מגיע למסגד אתה חולץ נעליים וכשאתה מגיע לכותל המערבי אתה מכבד את מנהג המקום האורתודוכסי שקיים שם המון שנים וכך קבעה הרבנות הראשית ועד שלא עוררה חבורה של פרובוקטורים באמת חבורה קטנה של רפורמים בארץ את כל הבלגן הזה, אז כל אותם אנשים שהיו וחגגו ברחבה היו עושים את זה גם ברחבה הרגילה. אין הצדקה אמתית לשינוי הזה. זה לא שהרחבה מלאה ביהודים רפורמים שצריכים לבוא ולממש את אמונתם בכותל. השימוש העיקרי שלה הוא לתושבי מדינת ישראל ואזרחיה שעד היום עשו את זה בצורה מסודרת על פי מנהג המקום וכיבדו את מנהג המקום אני לא רואה שום סיבה בעולם לאפשר לפרוץ את זה. שהייתי בקהילה היהודית הכי גדולה בסן פרנסיסקו שרובם הגדול רפורמים, אמרתי להם שמדינת ישראל היא דמוקרטית אם אתם תעלו ותהיו בארץ שלושה מיליון רפורמים אז יהיה מה לדבר. כמו שלא עושים כותל לחב"ד ולברסלב גם לא עושים כותל לקבוצה קטנטנה. אין סיבה שלא נכבד את המסורת שלנו כמו שאנחנו מכבדים אמונות ותרבותיות אחרות".

ש: מה עם הישראלים שאינם רפורמים וקונסרבטיבים שהיו רוצים לחגוג את הבר מצווה שלהם בצורה אחרת ומבחינתם הרחבה הגדולה היא התפשרות?

"יש ערך גדול לפשרה הזאת. עניינה של הפשרה הזאת היא לכבד תרבות מסורת, ערכים ומנהג מקום שקיים הרבה מאוד שנים. עד שלא באה הקבוצה הקטנטנה של הרפורמים זה לא עלה לדיון הסוגיה הזאת. אין שום סיבה בעולם לשנות את מנהג הקיים".

לקריאת הכתבה בעיתון 'מקור ראשון' יש ללחוץ כאן

לשמיעת הראיון המלא יש ללחוץ כאן