ח"כ בצלאל סמוטריץ' בעצרת המרכזית ליום ירושלים ״אנחנו רוצים את תיק המשפטים כדי להשיב את משפט התורה למכונו״.

אתמול, ראשון 2.6.2019 נאם יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' בעצרת המרכזית ליום ירושלים שהתקיימה בישיבת מרכז הרב, והביע את רצונו לקבל את תיק המשפטים לאחר שאיילת שקד פוטרה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ'( איחוד מפלגות הימין) הכריז במהלך העצרת :״אנחנו רוצים את תיק המשפטים, כי אנחנו רוצים להשיב את משפט התורה למכונו״, אנחנו רוצים 'והשיבה את שופטינו כבראשונה' וזה יקרה. כפי ששכם והר הבית חזר אלינו משפט התורה יחזור לנו".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) מיהר להגיב ואמר: "לא לא לא ניתן. לא תהיה כאן מדינת הלכה".

ח"כ יוראי להב הרצנו (כחול לבן) : "סמוטריץ, במקרה ופספסת, הנה מקצת דוגמאות לעבירות שעליהן ממיתים לפי דין תורה – עובד עבודה זרה, מחלל שבת, המקלל את השם, השוכב משכב זכר (סקילה), אשת איש וגבר שנאפו ביחד, נביא שקר והמתנבא בשם עבודה זרה (חנק), בת כהן נשואה שנאפה (שרפה). מסכים איתך שבסה״כ, די מתאים ל2019".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "יצא המרצע מן השק. כעת לכולם ברור איזו ממשלה רצה נתניהו להקים כאן ועד כמה הוא נכנע במו"מ לכל דרישה של הסיעות החרדיות והחרד"ליות. ציפיתי שהליכוד יתייצב לימיננו בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית ומניעת הפיכתה למדינת הלכה, אך לצערי מצאתי את הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית".

ח"כ מוטי יוגב (איחוד מפלגות הימין): "רוב הציבור רוצה שורשים. הוא מביא את היהדות, אבל יש הרבה בורות מאחורי הדברים. כפי שאמר יעקב חזן, ביקשנו לגדל אפיקורסים אבל גידלנו בורים ועמי ארצות. אין כמו התורה, הן במידות, הן במוסר והן בדברים אחרים. גויים ואומות רבות אחרות לומדות אותה. הצירוף של מדינה יהודית ודמוקרטית הוא צירוף מופלא".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):ני שלושים ואחד שנים בכנסת ומעולם לא נכתב בהסכם קואליציוני אפילו ברמז שמדינת ישראל תהיה מדינת הלכה. רוצים להדביק לנו תווית לפני הבחירות".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): "ביום כזה ובשבוע קבלת התורה אני מזועזע מן הדה-לגיטימציה שמנסים לעשות לחוקי התורה עד להסתה נגד שמירת גדרי הצניעות וניסיון לכפות כפיה חילונית נגד ההפרדה מרצון בין נשים לגברים שרוצים לחיות על פי התורה הזאת. אני רוצה לקרוא לכל שוחרי הדמוקרטיה, לשמור על חופש הדת במדינה, מול עננים שחורים של כפיה סובייטית המאיימים על העם היהודי בארץ הקודש. כל הגזירות נגד הדת היהודית בברית המועצות באו בשם הדמוקרטיה והשלום".

ח"כ שלי יחמוביץ' (העבודה): "חשוב שנהיה קשובים לדברים ונבין שגל השמרנות ששוטף אותנו מימין (לא מכל הימין, אבל מחלקים גדלים והולכים ממנו) הוא סכנה אדירה לחרות האנושית, ולעידן הנאורות. סכנה לכולנו. סכנה לעצם הקיום שלנו. סכנה לכל ההישגים היפים של האנושות. חשוב שנהיה ערים לכך שנושאי הבשורה הם לא הוגים מטורללים בשולי החברה, אלא נושאים בתפקידים פוליטיים בכירים. לפני אלפי שנים, בעידן פרימיטיבי של עבדות ועבודת אלילים, הביאה היהדות בשורות נפלאות לאנושות. בזכות מהפכנות, בזכות חשיבה מוסרית, בזכות רצון להשתנות ולתקן כל הזמן: שנת שמיטה, עזרה לחלשים ולנזקקים, יום מנוחה שבועי גם לעבד, לגר, ואפילו לבהמה, חוקים נוקשים שמגנים על העבד ועל האמה מפני התעללות ומפני שיעבוד נצחי. הדין הנוהג בישראל, מדינה מערבית נאורה, שואב השראה מהצדדים היפים האלה של המקורות. גם אני שואבת מהם בחקיקה ובשדה הרעיוני. לו היו הסמוטריצ'ים מנצחים אז, כל הדברים המהפכניים והמוארים האלה לא היו נכתבים. אבל הם חיים כאן היום. והם מאיימים על חרותנו. זכרו, הקדמה אינה מובנת מאליה. בתוך הטרללת הפוליטית היום, המחשבות האפלות ביותר עלולות להיתרגם למעשה. זה הקרב שלנו".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "במסגרת הסרת המסכות של בחירות 2019 מועד ב, נחשף במלואו גם החזון המטורף של סמוטריץ. אין צורך לפרט מה יקרה לנשים וללהט״בים בעולם משפט תנ״כי, צריך רק להזכיר שעל פי סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, לכנסת יוכלו להתמודד רק מועמדים שאינם שוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן: "מועמד לקבל את תפקיד שר המשפטים, כבר לא נער גבעות הזוי. זו מדינת הלכה בהתגלמותה. אנחנו נמנע את זה, לא ניתן לזה יד. משפט עברי זה חלק חשוב, חלק קריטי במשפט הישראלי, אבל משפט ישראלי לא יכול להיות משפט התורה. בדיוק את זה "ישראל ביתנו" מנסה למנוע – הפיכת מדינת ישראל ממדינה יהודית למדינת הלכה. משפט ישראלי מודרני כולל בתוכו גם מרכיב של משפט עברי וגם ערכים אוניברסליים. "ישראל ביתנו" דוגלת במדינה יהודית, בעקרון של חיה ותן לחיות, בממשלה לאומית וליברלית ולא במדינת הלכה מבית היוצרים של סמוטריץ' ואיתמר בן-גביר. תפקידנו בכל ממשלת ימין לשמור על הצביון הליברלי בהתאם לתורת ז'בוטינסקי".

יו"ר איחוד מפלגות הימין ח"כ רפי פרץ: "אני חושב שהמשפט במדינת ישראל יש בו הרבה דברים שדורשים תיקון. אני מאמין מאוד במשפט העברי, זה משפט מאוד מכבד ומאוד רחב. אני מתחבר לשיטה של השופט מנחם אילון שאיפה שאין לנו אמירה של הפסיקה נלך למשפט העברי. לאט לאט המשפט העברי תופס את מקומו ואני שמח בזה. אני לא בא להגיד למדינה איך לחיות. המשפט של התורה הוא מאוד מיוחד ומאוזן, מתי שיגיע זמנו של המשפט העברי יגיע זמנו. אני מכבד את המקום שעם ישראל נמצא בו, אני מכבד את המקום שהמשפט הישראלי נמצא בו ואני רוצה לנוע יחד איתו".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ וכתב: "מדינת ישראל לא תהיה מדינה הלכה".

הבוקר, בשיחה עם החדשות Online התייחס סמוטריץ' לדבריו בעצרת ואמר: "שום דבר לא קורה ברגע ושום דבר לא נעשה בכפייה וכשמדברים על משנת התורה יש המון דברים שאפשר לעשות. לדוגמא דיני ממונות, על פי התורה, שאנחנו קוראים להם 'דיני נזיקין', הם הרבה יותר נכונים וצודקים. אני חושב שאפשר וצריך לחזק את בתי הדין הרבניים".

גם בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' התייחס לנאומו ואמר: "חוקי התורה עדיפים בהרבה על 'מדינת ההלכה' שיצר פה אהרן ברק. בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. זאת מדינה יהודית, כך צריך להיות. זה יקרה רק כאשר עם ישראל ירצה את זה ולא כשאני ארצה. מדינת ישראל תתנהל בעזרת השם כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ובימי שלמה המלך, על פי דין תורה, כמובן שבהתאמה לימים האלה, לאתגרים האלה ולכלכלה הזאת, ולאיך שחיה חברה בשנת 2019".

לצפייה בדבריו המלאים של ח"כ בצלאל סמוטריץ' יש ללחוץ כאן