ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אם ענף 'תודעה יהודית' יעבור מהרבנות, זה יהיה ניצחון לעיתון 'הארץ' "

את הדברים אמר היום (יום א', 7/2/16) ח"כ סמוטריץ' במסגרת דיון שנערך בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הוועדה דנה בין היתר בהחלטת הרמטכ"ל להעביר את ענף "תודעה יהודית" מאחריות הרבנות הצבאית לאחריות אגף כוח אדם ובתוכו לחיל החינוך.
גם ח"כ אורן חזן (הליכוד) התנגד להחלטה באומרו כי: "התחלנו להתבייש להיות יהודים. אני יודע שהחיילים נותנים משובים מצוינים לפעילות של הרבנות. החלטת הרמטכ"ל איננה תורה מסיני שלא ניתן לשנותה".  לעומתו, ח"כ אייל בן ראובן ('המחנה הציוני') חיזק את הרמטכ"ל: "המטה הכללי הוא ראי החברה כולה ולכן במטכ"ל מכירים בשינויים שנערכים בחברה הישראלית. מכאן אני יכול להיות בטוח שאין כוונה להוציא את היהדות מצה"ל".

היום, יום א' (7/1/16), נידון בוועדת החוץ והביטחון נושא העברת ענף "תודעה יהודית" מסמכות הרבנות הצבאית, לסמכות אגף כוח אדם ובתוכו לחיל החינוך.

לאחר הפגישה שנערכה בשבוע שעבר, הציג היום ח"כ בצלאל סמוטריץ' ('הבית היהודי') את הנושא ואמר כי "לכל גוף צבאי קיים תפקיד ייעודי. כמו שאמ"ן אוסף מידע מודיעיני כך הרבנות הצבאית אחראית על הכשרות ותודעה יהודית. נושא מרכזי ומקצועי זה לא יכול לעבור לאחריות גוף אחר בצה"ל שזה לא ייעודו. ההחלטה הזו קשורה לתהליך ארוך של קמפיין הפחדה למרות, שכלל הפעילות הרבנות בנושא קוצרת שבחים מקצה לקצה בצה"ל. אין כאן כפייה דתית. בפועל, הכוונה היא לסגור את הענף באופן מלא ולא להעביר אותו לחיל חינוך. אם יהיה כאן ניצחון לעיתון הארץ, ראוי שהוועדה לא תהיה חותמת גומי של החלטות הרמטכ"ל. אם יהיה צורך נפעיל גם את הכוח הפוליטי שעומד לרשותנו". 

תא"ל גדי אגמון, ראש מטה אכ"א בצה"ל, ציין כי "ההחלטה התקבלה לאחר עבודת מטה מעמיקה. אין כאן שום מחטף או משהו דומה. הרעיון בסופו של דבר הוא לשלב בין פעילות של תודעה ישראלית לתודעה יהודית. לכן לא מדובר בביטול אלא בהסדרה מחדש כשפעילות תמשיך להתנהל תחת גוף אחוד".

הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב ישראל וייס, הגיב גם הוא ואמר כי "מעולם הרבנות לא הטיפה לחזרה בתשובה. ומעולם לא פעלנו בכפייה. הביטול העתידי לא יקרה כי זה בדמנו. שתי המערכות הללו, רבנות וחיל חינוך לא יכולים לעבוד תחת קורת גג אחת".

ח"כ מוטי יוגב ('הבית היהודי') חיזק את דבריו של הרב וייס: "בסוגיות מעולם היהדות נדרש לטפל רק גורם מקצועי אחד וזו הרבנות הצבאית. מי שלא זקוק לתמיכה של תודעה יהודית לא חייב לקבל אותה".

גם ח"כ אורן חזן (ליכוד) התנגד להחלטת צה"ל ואמר כי "התחלנו להתבייש להיות יהודים. אין שום סיבה לשנות את הסטאטוס קוו כל זמן שמקבלים בנוסף לתכנים היהודיים גם תכנים אחרים. אלו פתרונות הזויים. אני יודע שהחיילים נותנים משובים מצוינים לפעילות של הרבנות. החלטת הרמטכ"ל איננה תורה מסיני שלא ניתן לשנותה".

מי שדווקא תמך בהחלטת צה"ל הוא ח"כ אייל בן ראובן ('המחנה הציוני') שאמר כי "המטה הכללי הוא ראי החברה כולה ולכן במטכ"ל מכירים בשינויים שנערכים בחברה הישראלית ומכאן אני יכול להיות בטוח שאין כוונה להוציא את היהדות מצה"ל".

אז על מה מדובר? הכל כאן