ח"כ בני גנץ למובילי דעה במגזר החרדי: "אני מאמין בהובלה אורתודוקסית. זה מה ששמר על עם ישראל לאורך שנים"

על פי דיווח בכלי תקשורת חרדים, יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ הגיע לביקור בבני ברק וערך סיור לילי וארוחת ערב עם מובילי דעה במגזר החרדי לצידם של חברי הכנסת יזהר שי ויועז הנדל. במהלך ביקורו בעיר פרס ח"כ גנץ את משנתו בנושאי דת ומדינה ואמר בין השאר כי אין להפריד דת ומדינה אלא להסדיר דת ומדינה כיוון שבסוף "אנחנו מדינה יהודית עם ערכים יהודיים ומסורת יהודית". ח"כ שי: "למרות שלא הסכמנו על רוב הדברים, עדיין קיימנו שיח מכבד".

עיקרי הדברים של חברי הכנסת:

ח"כ בני גנץ (כחול לבן):

"בימים האחרונים אני עוסק בעצמי בשאלה האם אנחנו צריכים הפרדת דת ממדינה או הסדרת דת ומדינה. ככל שהזמן עובר אני יותר ויותר חושב שהסוגיה היא 'הסדרת דת ומדינה' כי בסוף, אנחנו מדינה יהודית עם ערכים יהודיים ומסורת יהודית. אני מאמין בהובלה אורתודוקסית. אני חושב שזה מה ששימר את עם ישראל לאורך שנים. האם אני חושב שיש להם בלעדיות ואין בלתם? לא.

"אני אומר לכם, יאיר (לפיד) הוא לא אנטי חרדי, לא אנטי יהודי, לא עושה הכללות ולא מצייר את החרדים כסחטנים. תפיסתו חילונית, ישרה, עמוקה – לשיטתו. הוא לא שונא אתכם לכל אחד יש את הגוונים שלו, אני מציע לכולם – בואו נמנע מפסילות. כמו שהחרדים רוצים שאני אקבל אותם ואני מקבל, אני רוצה שהם יקבלו את הערכים הליברליים של אנשים אחרים. אתה לא יכול להגיד "אני לא פסול" ובנשימה שניה לפסול מישהו אחר. כשאני הייתי בצבא עודדתי גיוס חרדים, רציתי שהם יבואו כמו חרדים ויצאו כמו חרדים, לא ישתנו. אני מסתכל על האדם.

"אני אומר ליאיר, כל מתאגרף יודע שכשמתאגרפים מתחבקים בזירה ומשיגים שני דברים: נחים קצת מהמכות והמנוף נהיה קטן יותר ואז האגרוף פחות כואב. אני חושב שאם נהיה מחובקים אחד עם השני כמו שאנחנו כעת, יושבים, מכירים, מדברים – הכל פחות כואב".

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן):

"יש בורות גדולה בקרב החילונים לגבי מה שחשוב לציבור החרדי וזה דורש תיקון. אבל יש גם בורות גדולה אצל החרדים לגבי הערכים הליברליים שחשובים לחילונים. האחריות מוטלת על כולנו ללמוד ולמצוא גשרים בנינו".

ח"כ יזהר שי (כחול לבן):

דיברנו כאן על שורה של נושאים שכבר הפילו בעבר ממשלות ויצרו רעש ציבורי גדול. גיוס לצה"ל, תחבורה ציבורית בשבת, הפרדה בין נשים וגברים במרחב הציבורי, הרבנות הראשית ועוד. אבל, למרות שלא הסכמנו על רוב הדברים, עדיין קיימנו שיח מכבד, הבנו קצת יותר, וכולם יוצאים מכאן בשלום, אפילו בחיוך. זה מבחינתי החלק המרכזי של הערב. וגם, כולי תקווה שנוכל להמשיך בשיח הזה, בדרך הזו, בעתיד".

 

הידיעה המלאה כפי שהתפרסמה על ידי העיתונאי ישראל פריי