ח"כ בן ארי בסיכום דיון על פקודת השירות המשותף של צה"ל: "צריך לתת יותר מקום לתהליך קידום מעמד האישה"

ביום שלישי ה- 12.12.2017 קיימה הוועדה לקידום מעמד האישה דיון ביוזמתה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), ובניהולה של ח"כ מירב בן ארי (כולנו) בנושא פקודת השירות המשותף של צה"ל, בנוכחות ראש אכ"א, האלוף, מוטי אלמוז, ובהשתתפות ארגוני חברה אזרחית מצדדים שונים הנוגעים לנושא. בליבו של הדיון עמדו סוגיות הנוגעות לאלמנטים של הפרדה בין גברים ונשים במסגרת השירות הצבאי.

להלן עיקרי הדברים:
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): סוגיית השירות המשותף מציפה הרבה קשיים ואתגרים שנוגעים לשאלות אתיות וערכיות. אנחנו שומעים לא מעט תלונות מהשטח כמו איסור על מדריכות להדגים תרגילים, מפקדות שמורדות מאוטובוסים לבסיס בגלל נוכחות חיילים חרדים ועוד. אני לא מאוימת מזה שישנם חיילים דתיים וחרדיים, צריכה להיות רגישות אך בתנאי שזה לא יפגע בנשים.

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): השינויים הם דרמטיים לרעת נשים וזה מדאיג וחמור. במחיקת האמירה שהפקודה תיושם ככל שניתן ללא הפרדה, הצבא אמר סופית שחזרנו להפרדה טוטאלית. כך גם ההחלטה לאפשר לקצינים ונגדים, שבחרו להמשיך ולשרת בצבא, לבחור לחיות בעולם ללא נשים. הפקודה נותנת לגיטימציה להדרת נשים, עושה היררכיה ואי אפשר שלא לראות שהיא למעשה מגילת זכויות של החייל הדתי והחרדי. היא מדברת רק לטובתו ולזכותו ואין מילה אחת על זכויותיהן של חיילות ומפקדות. ח"כ מירב בן ארי (כולנו): צה"ל פועל כראוי ומאזן בין גיוס בנות לנושאי דת ומסורת, הוא משלב את שני התחומים בנחישות וברגישות. תמיד יהיו גורמים מרוצים פחות ומרוצים יותר אבל אין ספק כי בכל הקשור לגיוס נשים, צה״ל עובר בשנים האחרונות מהפכה אמיתית וחשובה שמשפיעה על פני החברה הישראלית כולה… בסופו של דבר הצבא הוא לא מקום דמוקרטי ויש לו צרכים, אך בתוך זה צה"ל הוא צבא העם וכן יש אג'נדה. צריך לתת יותר מקום לתהליך קידום מעמד האישה. נקיים דיון המשך בנושא על התחולה ומשמעות התיקונים.