ח"כ ביטן בישיבת מעקב על העלאת יוצאי אתיופיה: "אנחנו לא נוותר עד שנראה שהליך העלייה מתבצע טוב"

הבוקר, רביעי 18.11.2020 התקיים דיון בועדת העלייה הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ דוד ביטן דיון בנושא היערכות משרדי הממשלה להעלאתם לישראל של הממתינים במחנות באדיס-אבבה ובגונדר – החלטת ממשלה מס' 429.

הדיון כזכור, הינו דיון מעקב לשתי ישיבות קודמו אשר נערכו בוועדה בעקבות החלטת הממשלה להעלות את אלפיים הממתינים במחנות אדיס אבבה וגונדר. בדיון נכחו נציגי משרד הפנים והסוכנות היהודית.

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) פתח את הדיון ואמר:

"אני פותח את דיון המשך ההערכות להבאת יוצאי אתיופיה הממתינים במחנות לארץ. אין לי שום בעיה לערוך עוד ועדה אבל אנחנו דנים בפתרון וההערכות של הממשלה לנושא הזה. אנחנו לא נפתח את הבעיות כל פעם מחדש ולכן אני מתנצל מראש אם אנשים פונים ולא מקבלים זכות דיבור. אותו דבר כמו הבחור שהיה פה בפעם הקודמת, באים לכאן עם בעיות ספציפיות זה תפקיד הממשלה, רשות הקליטה, רשות האוכלוסין לתת מענה. הנה יש כבר מייל ייעודי ומטפלים בבעיות ונותנים פתרונות אישיים. דיברנו עם הבחור שהיה פה ופנינו לרשות האוכלוסין בעניין שלו, אני לא יודע איך זה הסתיים כי עוד לא ברור איך טיפלו ב-2000 עולים שעתידים להגיע. אנחנו פותרים בעיות כלליות ולא מי עולה ומי לא עולה. אני מבין שאנשים נפגעים אבל אין מה לעשות מצידנו אנחנו לא יכולים להיכנס לפתרון פרטני. אני רוצה לשמוע מהסוכנות היהודית איך אתם מתקדמים עם ה900 שאושרו? מה קורה על הקליטה שלהם בארץ?".

ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) אמרה:

"אני מודה לך על מימוש חזון וערכי מדינת ישראל במסגרת הפיקוח, השאלה אם אפשר כן במסגרת הועדה לבקש שקיפות של הקריטריונים לעלייה? אנחנו מגלים שלמשל הסדר שלפיו דנים מי הממתינים לעלות הוא לא בהכרח הסדר של המגישים. באיזה סדר דנים בפניות? אם תוכל להיות שקיפות איך בודקים את הדברים מתוך 7000 איש שצפויים לעלות בוחרים 2000, הועדה יכולה לבקש את ההנגשה של המידע. אם תהיה שקיפות המידע לציבור אז יהיו פחות פניות, ואם הפניות האישיות יתקיימו לא במייל זה יוכל להתקיים מאחר והם לא יכולים לכתוב בעברית".

ח"כ גדי יברקן (הליכוד) אמר:

"אני מבין שקשה לקבל פניות מ-9000 איש אבל אם יצא מייל אז את המייל הזה צריך להנגיש בשפה האמהרית לתוך הקהילה , לרדיו. אגב אני אפילו לא קיבלתי את המייל הזה".

שי פילבר מנהל היחידה לעליה וקליטה בסוכנות היהודית אמר:

"התחלנו להגיש את המועמדים הראשונים למשרד הפנים האתיופי ויש לנו מעל 260 מועמדים. גם משרד החוץ מסייע בידינו. אנחנו שואפים להביא את העולם כמה שיותר מהר אולי גם לפני תחילת דצמבר. אני מעריך שעד סוף דצמבר תחילת ינואר יעלו כל ה900".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) סים את הדיון ואמר:

"אין אפשרות לקבל פניות טלפוניות ביקשנו שיהיה מייל עם הבקשה והם בודקים ונותנים תשובות. מעל 9000 פניות נבדקו אני לא יודע אם ענו להם נכון לעכשיו, הם עובדים יש התחייבות להשלים את ה-2000 שיעלו. אני מבקש עולי אתיופיה שיודעים לדבר אמהרית יעלו לרדיו לטלוויזיה וינגשו את המידע. הישיבה נעולה. ישיבת המשך תהיה עוד עשרה ימים. אנחנו לא נוותר עד שנראה שהליך העלייה מתבצע טוב".

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן