ח"כ ביטן בדיון על חיזוק היהדות בקרב יהודי דרום אמריקה: "בלי להיכנס לשאלה על הזרמים, נושא הדיון היה חיזוק הזהות היהודית".

היום, שני 17.8.2020 התקיים דיון בועדת העלייה הקליטה והתפוצות של הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) דיון בנושא חיזוק הזהות היהודית בקהילות יהודיות בדרום אמריקה.

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) אשר יזם את הדיון פתח את הועדה ואמר:

"פנה אליי הרב של כלל קהילות דרום אמריקה. אנחנו צריכים להבין איך באמת אנחנו רואים את המעורבות של קהילות דרום אמריקה מבחינת הציוניות והיהדות שלהם. אנחנו רואים התבוללות מאוד גבוהה ואנחנו רוצים לראות כיצד נכון לפעול לעידוד עלייה וקרוב שלהם. היינו רוצים לשמוע את המשנה לראש העיר ירושלים יליד אורוגוואי שהוא איש עסקים במקסיקו".

יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) הציג נתונים סביב נושא הדיון ואמר:

 "הדיון נקבע סמוך לעלייה ל יהודים ממקסיקו שבוע שעבר. הקהילה במקסיקו מונה 145 אלף איש. שיעור ההתבוללות במדינות דרום אמריקה הוא כ- 50 אחוז. הקהילות מאוד מחוברות  לישראל, ובעקבות הקורונה יש ערעור במצב הפוליטי הכלכלי וכן עלייה בשיעור הפשיעה".

נציג הסוכנות היהודית בדיון טען:

"משבר הקורונה פגע במדינות אמריקה הלטינית והם עוד לא יצאו מהסגר מחודש מרץ. בתי כנסת ותנועות נוער סגורים. זה כולל ניתוק מהקהילה והיהדות. הסוכנות היהודית הקימה קרן להלוואת לסיוע הקהילות היהודיות בעולם. מתוך עשר מיליון דולר, 4 מיליון דולר הלך לאמריקה הלטינית. המון מוסדות יהודים קיבלו".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר:

"עושה הרגשה שמדינת ישראל הזניחה חלק אחד מהעולם. יש מדינות שהמדינה משקיעה שם הרבה מאוד כספים של הסוכנות ומשרד התפוצות. אני דיברתי עם כמה רבני קהילות בדרום אמריקה שמאחדים כמה קהילות באון ליין. מדינת ישראל צריכה לקחת חלק ביישום ובהוצאות של רבני הקהילות בדרום אמריקה. כדאי לעשות שולחן עגול עם משרד התפוצות על מנת לקחת חלק במשאבים הנדרשים כעת בקהילות דרום אמריקה".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) השיב לו:

"עד היום מדינת ישראל השקיעה במדינות שגורמות לאנשים לעלות לישראל. עכשיו השתנה הגישה והמדינה כן מסייעת לקהילות בחוץ לארץ. המדיה אישרה תקציב של 50 מיליון שקל כדי לסייע לקהילות. להשקיע בארגונים בגלל דברים שהם עושים זה פחות קיים. אין מה לעשות למי שיש פחות תרומות יעשה פחות".

ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) אמרה :

"ארגוני הדת של הקהילות אנחנו יודעים לאמוד את ההצלחה שלהם. אלה עניי עירנו מי שמעבר לים, אבל לתעדף לאיזה ארגונים בתוך כל קהילה זה לא מקומנו. מתוך ההכרות שלי כדי לרתום את כל הקהילות, אסור לא לבוא עם צורה שיפוטית וצריך להפשיט את הדעה שלנו על אנשים שבוחרים דרך חיים מסויימת. חשוב לבטא את כל נציגי הקהילות בשולחן עגול. צריך מלהיזהר להרחיק את האנשים שאותם אנחנו באים לקרב".

הרב מאוריסיו בלטר מנכ"ל מסורתי עולמי אמר:

"אני נולדתי באורוגוואי וגדלתי בארגנטינה ועליתי לארץ לפני 25 שנה. אמריקה הלטינית שאתם מתארים זה לא מה שאני מכיר. רוב הקהילה באמריקה הלטינית שייכת לתנועות הליברליות יש לנו 85 קהילות ברחבי אמריקה הלטינית. יש שם נוכחות של רבנים קונסרבטיבים יותר מ40 שנה. יש לנו 18 סניפים של תנועת הנוער נוע"ם. התנועה שלנו היא תנועה ציונית ולא שמעתי כאן את המילה ציונות. אם אנחנו רוצים קשר עם מדינת ישראל זה רק דרך חינוך. צריך להשקיע בחינוך ציוני. הקהילות שלנו לא מקבלים תמיכה ממדינת ישראל. אם אנחנו באמת דואגים לעתיד של העם היהודי אנחנו צריכים לחשוב בצורה יותר פלורליסטית ויותר כוללות. העם היהודי באמריקה הלטינית צריך השקעה בתנועת נוער חינוך פורמאלי. אנחנו מביאים כל שנה מאות צעירים מכל התוכניות בארץ".

מנכ"ל התנועה המסורתית ד"ר יזהר הס טען:

"אני כמובן מברך על הדיון אבל אני תוהה איך מסתבר על דעת יו"ר הועדה שבדיון כל כך חשוב על הזהות היהודית, יושבים נציגים מהזרם האורתודוכסי החרדי בלבד. היהדות הנורמטיבית הקיימת היא באמריקה הלטינית היא היהדות המסורתית והיא לא מיוצגת כלל בועדה. יוזמי הדיון רצו ללמד אותנו מהי יהדות נכונה. זה לא מקצועי ורשלני לקיים דיון באופן הזה ואני מבקש למחות על כך".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן השיב:

"יש לנו מגבלה על כמה אנשים יכולים להשתתף בדיון ואם אתה בזום זה כאילו אתה פה. חבר שלך דיבר חמש דקות רצוף. אין הבדל בין להיות בזום לבין להיות נוכח כאן".

ח"כ מיכל וונש קוטלר אמרה:

"אני יושבת פה בועדה מתוך דאגה לכל יהודי התפוצות באשר הם ללא כל שיוך לאיזה זרם הם".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן סיכם את הדיון ואמר:

"בלי להיכנס לשאלה על הזרמים, נושא הדיון היה חיזוק הזהות היהודית בלי להיכנס לזרם מסויים. למרות שזה לא קשור לנושא הדיון אנחנו צריכים לחזק את העלייה מדרום אמריקה. העלייה כמו שהייתה בשנים האחרונות היא לא מספקת ויש לנו הזדמנות עכשיו בשל משבר הקורונה. אני מקווה שהסוכנות ומשרד הקליטה יקדמו תוכנית בנושא של העלייה זה רק יתרום למדינת ישראל. בנושא הזהות היהודית כדי לא להיכנס למכשולים, אני מבקש ממשרד התפוצות יש בעיה בהכשרת מורים שזה חלק מחיזוק הזהות היהודית והקשר עם מדינת ישראל. לא צריך להמציא תוכניות. יש כבר מכונים שמכשירים מורים, וצריך לחזק את המכונים האלה, על מנת לחזק גם את היהדות וגם את הקשר למדינת ישראל. דבר שני להגדיל את מספר השינשינים שנוסעים לדרום אמריקה".

לצפייה בשידור דיון הועדה יש  ללחוץ כאן

שינוי גודל גופנים