ח"כ ביטן בדיון בועדת העלייה הקליטה והתפוצות: "הקשר בין ישראל לתפוצות הוא חשוב מאוד לא רק בנושא העלייה".

הבוקר, שני 6.7.2020 התכנסה ועדת העלייה הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לדיון בנושא סקירת יו"ר הסוכנות מר יצחק הרצוג.

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן פתח את הדיון ואמר:

"הקשר בין ישראל לתפוצות הוא חשוב מאוד לא רק בנושא העלייה. אנחנו צריכים את היהודים שמה וזה עוזר לנו בקשר ההסברתי וגם בנושאים אחרים. מדינת ישראל עוזרת בצורה בלתי רגילה לקהילות הקטנות. יש בעיה בקבילות הקטנות של החינוך, השירותים בקהילה והביטחון. הסוכנות בשנים האחרונות לקחה את הנושא הזה בזמן האחרון וקידמה אותו. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון זה שהקהילות הגדולות נפגעו בצורה בלתי רגילה בזמן משבר הקורונה".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) טען:

"כל זמן שמדינת ישראל מתייחסת לזרמים, לא זה שאני נמנה עליו בצורה מבזה משפילה מנתקת את הנוער היהודי מנקודות אחיזה כאן במדינה הזאת. קוראים לזה פשרות הכותל, תקראו לזה גיור, תקראו לזה מה שאתם רוצים. מדברים בחוץ לארץ על הרפורמים והקונסרבטיבים לא מדברים פה ראש הממשלה אם אתה שואל אותי באמת התייאש מהזרמי האחרים. הוא חושב שרק האורתודוכסים ישרדו".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) אמר:

"כתוב במדינת העצמאות שמדינת ישראל היא בית ליהודי העולם אבל לא כתוב איזה סוג יהודי. אנחנו חייבים להתקרב ולפתוח את השערים לכל הזמרים ביהדות. הפעילות שלנו כאן בכנסת והחוקים שאנו מעבירי או לא מעבירים גורמים להרבה מאוד יהודים להתרחק ממדינת ישראל. חייבים לראות שאנחנו יודעים לתת את הבמה לכל היהודים".

מיכל וונש קוטלר (כחול לבן):

"יש פה הזדמנות היסטורית חד פעמית באמת לשפר את מערכת היחסים שלנו עם יהודי התפוצות. חיוני להקים גוף חיצוני שיתחלל את שיתוף הפעולה בין התפוצות למדינה".