ח"כ בוסו הצעה לסדר יום בנושא קידום מתווה חתונות בקורונה: "אם תציגו מתווה, יכול להיות שלא נצליח לקיים את ההנחיות".

אתמול, רביעי 2.12.2020 עלה ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) לנאום במליאה במליאה במסגרת הצעה לסדר יום בנושא: מצוקת האירועים והחתונות נוכח משבר הקורונה. במהלך הדיון, התייחסמציד הדיון  ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) לקידום מתווה לקיום חתונות בזמן משבר הקורונה.

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) אמר:

"אדוני היושב-ראש, מכובדיי השרים, חבריי חברי הכנסת, גם לאחר הדרמות שמתחוללות כאן, במשכן הכנסת, בהצבעות, עדיין צריך לזכור שאנחנו נמצאים בעידן הקורונה כמעט שנה, כשהסוף עדיין לא ברור ולוט בערפל. חלק מהמשק חזר בצורה כזאת או אחרת. נתנו מתווה לחינוך, מתווה לעסקים, קניונים, איים ירוקים. הדברים שנשכחו בסוף בחצר האחורית, ובסוף סדר העדיפויות, אלו למעשה אירועים, אבל אני אצמצם את הנושא של אירועים לחתונות. אקדים ואומר, אנחנו מודעים לכך שלפי נתוני משרד הבריאות אחד ממקדמי ההדבקה הוא אירועים, וחתונות. אני מוכרח לציין שגם היום יצא מכתב בעיתונות החרדית של כל גדולי ראשי הישיבות, שביקשו להישמר ולא לבצע חתונות ואירועים בניגוד להנחיות. זאת אומרת שאנחנו עדיין מצווים ל"נשמרתם לנפשותיכם". ובכל זאת, כבר לפני כמעט חודש, יושב-ראש ש"ס השר אריה דרעי, בקבינט הקורונה, ביקש ממשרד הבריאות להציג מתווה כלשהו לחתונות. הציבור החרדי – אין מה לעשות, גם כן חלק מהוויי החיים שלו בנוי על שידוכים. ותחשבו על הכלה, שחולמת כל החיים על הרגע המשמח שלה, להיות בשמלת כלה. בעבר היינו יודעים שנה לפני איזה צלם יהיה, כמה אנשים יהיו מוזמנים ואיזה אולם – והיום, יומיים לפני החתונה, זוגות לא יודעים איפה יינשאו. ובסוף כשעושים חופה – לא מדבר על השתוללות של 200 ו-300, גם אם זה 80 איש, שזה עדיין בניגוד להנחיות – זה מתפזר בגלל גשם, בגלל הפרעות. הפנייה שלי היא למשרד הבריאות: תציגו מתווה. תחליטו: 40 איש לכל צד בקפסולות, שתי קפסולות של 20 איש, רק המשפחה הקרובה; את החופה – תרחיבו; תחליטו שאפשר לעשות בדיקות רק 48 שעות לפני החתונה. מה שטוב לחוץ לארץ יכול להיות טוב גם לחתונות. תעשו בדיקת קורונה – רק מי שמגיע עם בדיקה. אבל תיתנו מתווה. אל תשכחו את הדבר הזה. זוגות מוצאים את עצמם – אני לא רוצה לדבר על מקרים הרבה יותר גרועים, שפשוט נפרדים, כי יש אי הסכמות; זה רוצה לקיים, זאת לא רוצה לקיים במתווה כזה. ובנוסף לכול, לפי הבדיקות שלכם, עשרות אם לא מאות אירועים מתקיימים כיום בניגוד להנחיות. אם תציגו מתווה, יכול להיות שלא נצליח לקיים את ההנחיות ולאכוף ב-100%, אבל לפחות על חלק שמרת. ובכך את הדבר הכי קדוש שיש לאנשים ולזוגות, ביום הכי שמח שלהם, יוכלו לקיים אותו במתווה כלשהו אפילו מצומצם".

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) השיב לח"כ אוריאל בוסו (ש"ס), התייחס לזוגות שאינם יכולים להחתן בארץ ואמר::

"חברי אוריאל בוסו, אני הצטרפתי להצעה לסדר-היום, כי אני חושב שאתה צודק בטענה שלך. אנשים רוצים להתחתן. אנשים לא רוצים לעצור את החיים שלהם בזמן המשבר. ולא רק שהצטרפתי בגלל שאני מבין את המצוקה של הרבה אנשים שביטלו חתונות, אלא בגלל שאני יודע שיש הרבה אנשים שלא יכולים להתחתן בישראל – ואתה יודע טוב מאוד על איזה זוגות אני מדבר, שנאלצים לטוס לחוץ לארץ בשביל לרשום את הנישואים; הם חוזרים אחר כך ורוצים לקיים חתונה פה בארץ – והם גם לא מסוגלים. מה שאני מציע לך ולחברים שלך ולכל מי שהצטרף להצעה לסדר-היום: אל תפילו. אם אנחנו הולכים ביחד, בואו נלך ביחד. בואו נכניס גם את הפתרון של הזוגות שלא יכולים להתחתן ולא יכולים לטוס לחוץ לארץ בשביל להתחתן. אתסה מוכן לתמוך בזה? אני שואל אותך. כשאני אומר שנמנע מזוג להתחתן, הרי לא מעניינות אותי סיבות. הסיבות לא מעניינות אותי. יש עובדה. בואו נצא מנקודת הנחה שיש עובדה: זוג לא יכול להתחתן, נכון? אם זה מסיבות טכניות, אם זה מסיבות בריאותיות. וביטול טיסה לצ'כיה ולקפריסין זה לא סיבה טכנית לדעתך? אז אני קורא לך ולכל מי שהצטרף להצעה לסדר-היום: אל תעשו הפליות. יש זוגות, ואני אומר לך, 9,000 זוגות כאלה בשנה, 9,000 זוגות בשנה, שרובם – שים לב למה שאני אומר; אני לא צוחק איתך, באמת, אוריאל; אתה מכיר אותי אישית – מקיימים חתונות אחרי שהם חוזרים עם הרישום בצ'כיה, בקפריסין ובמדינות אחרות. אז גם העובדה הזאת – נמנע מהם לעשות את זה. כלומר, אם אתה תפתור את הסוגיה, ותפתור את סוגיית הרישום, אז בוודאי שהאנשים האלה יצטרפו גם למאבק שלך, שאתה רוצה לקדם חתונות בתקופת הקורונה. יושב פה סגן שר הבריאות – אני לא יודע, אתה לא משיב, נכון? או שאתה משיב להצעה לסדר-היום? אתה בטח תגיד שמסיבות בריאותיות אי-אפשר לקיים אירוע של מעל 20 איש. זו התשובה של משרד הבריאות. אז אני אומר לך שאם היה נאמן קורונה בכל חתונה, היה אפשר לקיים גם עם 100 איש. תאמין לי, אנשים היום מוכנים לשמור מרחק, ולא להתחבק ולא להתנשק ולא לרקוד – העיקר שתיתן להם את האירוע הזה. אבל אני לא סתם מוסיף לפה 9,000 זוגות שנמנעת מהם הזכות להתחתן. אז אני מסיים, אדוני היושב-ראש, וקורא לאנשים: אם אתם נלחמים על הזכות, אל תעשו אפליות בזכות. יש 9,000 זוגות שמגיע להם להתחתן גם בתקופת הקורונה, וצריך למצוא להם גם פתרון לרישום הנישואים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) התייחס בנאומו לתנהלות הממשלה בנושא המאבק בקורונה, ותקף את עולם הערכים העומד ברקע ההחלטות המתקבלות:

"אם ננסה, במשפט אחד, לתמצת את ההתנהלות, את קבלת ההחלטות של הממשלה בהקשר של הקורונה, אז המונח הנכון הוא ניהול סיכונים. אנחנו מנהלים סיכונים – אנחנו לא סוגרים הכול, אנחנו לא פותחים הכול. יש צורכי בריאות, יש צרכים אחרים, כמו למשל כלכלה, ואנחנו צריכים לאזן בין הצרכים והאינטרסים והערכים והשיקולים, ובסופו של דבר לנסות למצוא איזשהו איזון שישקף ניהול הגיוני של סיכונים. ואנחנו, כמובן, לומדים תוך כדי תנועה. אני לא רוצה עכשיו להתייחס לביקורת פרטנית כזאת או אחרת. אבל הביקורת המרכזית שלי היא שבתהליך האיזון יש סל שלם של ערכים שלא נמצא בכלל על כפות המאזניים. יש בריאות בצד אחד, ויש כלכלה בצד אחר; יש אולי עוד כל מיני ערכים – חופש הפגנה; מסיבות הדבקה שם בבלפור. יש סל שלם של ערכים יהודיים שפשוט לא נמצא על השולחן. טבילה במקווה – אתם יודעים שעד היום, עשרה חודשים, אין מתווה לטבילה של נשים בבידוד? אני לא מדבר על נשים חולות. המשרד לשירותי דת הניח כבר לפני חודשים מתווה בטוח, מסודר, מקוואות ספציפיים, הסעות מסודרות, תיאום, חיטוי. מי שלא מבין מה המשמעות של טהרת המשפחה אומר: יאללה, נו, אז לא יטבלו. מה קרה, שבועיים בידוד? אני לא דואג, אגב, לציבור דתי, שלא ייכשל חס וחלילה, אני דואג לאחרים שעלולים להיכשל בדברים נוראים ואיומים. מי שלא מבין מה המשמעות של חתונה – להקים בית בעם ישראל, לכונן חורבה מחורבות ירושלים. אגב, מישהו שלא מבין – לצערנו הרב, יש ציבורים שבהם אפשר גם לפני החתונה לחיות ביחד. לא מבינים מה זה לציבור דתי שלא יכול לחיות ביחד – הוא לא יכול לממש את האהבה, וודאי לא קרבה פיזית. אז אני שומע את ממונה הקורונה הקודם, פרופ' גמזו, אומר: בסדר, אז לא נתחתן עכשיו כמה חודשים. מה קרה? מי שאצלו חתונה זה רק טקס, מסיבה – אין דבר כזה. זה נכון, אמרתי, לגבי מקוואות ולגבי תפילות. ועוד פעם, אני לא טוען שעכשיו הערך הזה מסיג לאחור טוטלית את השיקול הבריאותי, אבל במסגרת האיזונים. לבוא ולדבר על חתונה של 20 איש, אדוני סגן השר, במרחב פתוח, זה לא להכיר משפחות שבהם 20 איש זה לא האחים והאחיות של החתן והכלה, ואני כבר לא מדבר על ההורים ועל הסבא והסבתא, ועל שני עדים, ועל רב מסדר חופה וקידושין, אתם לא מבינים את האירוע. עכשיו מה קורה, כשהכול אסור הכול מותר. ואין בעיה לייצא מתווה, אני הצעתי את זה כבר מזמן גם לשר הבריאות גם לשר הפנים. אמרתי להם: בואו נלך על פונקציות. מה צריך? רב, עדים, צלם, הורים, סבא וסבתא, אחים, אחיות, קרבה ראשונה, אין בעיה. ונייצר הרשמה מסודרת כדי שלא יהיה ושוטר כמו במגרשי הכדורגל. שנייה, תכף הכנסת מתפזרת, לא ממהרים לשום מקום. שוטר – בעל השמחה ישלם 1,000 שקלים, 2,000 שקלים, לשוטר, שינחה אותו לפני, שיהיה שם תוך כדי. בדיקות – כן, תדרשו מכל המשתתפים בדיקות, אבל תנו לאנשים. עכשיו בחורף, מי יכול לעשות חתונה במרחב פתוח? חבר'ה תהיו נורמליים, תהיו הגיוניים. השלב הראשון באיזון זה להעניק לכל ערך מהערכים המתנגשים את המשקל הראוי לו. והתחושה היא שהערכים היהודיים-הדתיים לא נספרים בכלל בתהליכי קבלת ההחלטות".