ח"כ בוסו בשאילתה לשר מיכאל ביטון: "מה משרד הביטחון עושה בנדון בשביל הליך התכנון והנגשת מערת המכפלה?

אתמול, רביעי 12.8.2020 העלה ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) שאילה דחופה לשר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן) תחת הנושא : הנגשת מערת המכפלה.

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס):

"אדוני היושב-ראש, אדוני השר, אנחנו יודעים שפעלת ואתה פועל להנגשת מערת המכפלה לאנשים מוגבלים, ופעלתם רבות בנושא. לאחרונה התבשרנו שאפילו שכבר עברו 90 יום לקבלת התנגדויות, הוועדה במינהל האזרחי החליטה לתת עוד 21 יום לקבל התנגדויות של הגופים. מתברר בעקיפין שיש מימון אירופי לעצור את כל פעולות ההנגשה במערת המכפלה. מה משרד הביטחון, מה אדוני עושה בנדון בשביל הליך התכנון והנגשת מערת המכפלה? כידוע, בשנה פוקדים אותה למעלה ממיליון וחצי תיירים במדינת ישראל, וזה חשוב. מה אדוני עושה בנדון?".

השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן):

"ראשית, אשיב לחבר הכנסת מלכיאלי ידידי בסוגיית הכשרות. רק לדייק את השאילתה שלך, את השאלה שלך, אתה אמרת: בתי מלון של חרדים. אין לנו בתי מלון של חרדים; יש לנו בתי מלון שיש בהם כשרות שיכולה לספק חרדים. עכשיו, מלכיאלי, אני עוד לא יודע אם זה בד"ץ בית יוסף או בד"ץ ירושלים או בשר מחפוד או בשר חלק; לא הגעתי לרזולוציה הזאת. אבל אני אלך איתך לרב הראשי, אנחנו נעשה שיחת ועידה עם אלוף פיקוד העורף או ראש המטה שלו ונוודא שלאותו יהודי שרוצה לאכול כשרות מסוימת – יהיה לו אוכל כשר. ידענו לתת מאות אלפי מנות לבתים; נדע לתת 200-100 מנות למי שיש רגישות בכשרות, ובא לציון גואל. נעבוד על זה ביחד. באשר למערת המכפלה, הרבה סוגיות שמגיעות למשרד הביטחון קצת רגישות. מה עושים שרים כשסוגיה רגישה? מנפנפים הלאה. ואני אומר לך ששר הביטחון גנץ שמע את הרגישות, ידע מה מתנהל. כדי לבנות את המעלון הזה אתה צריך להפקיע זכויות תכנוניות מעיריית חברון ולבצע אותו. אנשים זכאים לנגישות, כן? לקבר של אבותינו לא תהיה נגישות? זו חובתנו. שר הביטחון גנץ בעצם הכריע בשני דיונים: בונים את המעלון, ועכשיו מתחילים לתכנן. מה לעשות, בישראל יש חוק, ואחרי שמציגים תוכנית, היא חשופה להתנגדויות, אבל גם על דבר כזה אפשר להתגבר לאורך זמן. הטיל הזה יצא לדרכו, ומקווה שנזכה לחנוך את המעלון הזה ואת הנגישות. בשולי הדברים, לפני כמה שנים רציתי לקחת את הילדים שלי למערת המכפלה ולקבר רחל. חובת ביקור – כל יהודי צריך להיות במערת המכפלה ובקבר רחל; בכותל בוודאי, אבל גם שם. אז הלכתי עם הילדים, ואני רואה אישה בת 90 צועדת את כל המדרגות של מערת המכפלה. מסתבר שזאת המורה שלי לאנגלית מהישיבה התיכונית בוולפסון. היום, בשבוע הבא – לא יודע מתי – יהיה עליה סרט שהיא מלמדת עד היום בישיבה תיכונית, בישיבת מרכז צעירים; אישה בת 90, אשת הרב אברהם סילברט. קוראים לה הרבנית שושנה סילברט. בעלה נפטר בגיל צעיר; הקים את ישיבת וולפסון – מהחלוצים שהקימו את וולפסון ואת אולפנת ערד. לא היו הרבה ישיבות בנגב – לא היה מצפה רמון, לא אילת. אז ראיתי אותה צועדת, בת 90, את 70 המדרגות. הייתי ראש עיר. אמרתי: זה לא הגיוני. אז הינה, הקדוש ברוך הוא מגלגל זכות בידי זכאי, ואנחנו נעשה מעלון במערת המכפלה".