ח"כ אשר בדיון על מערכות המחשוב של בתי הדין הרבניים: "התפקיד שלנו הוא לתת לבתי הדין הרבניים את האפשרות להגיע למצוינות".

הבוקר, שלישי 1.12.2020 התכנסה ועדת חוקה חוק ומשפט בראשות ח"כ יעקב אשק (יהדות התורה) לדיון בנושא שיפור מערכות המחשוב וההנגשה המקוונת בבתי הדין הרבניים.

זהו הדיון השני הנוגע בתקציב לשיפור מערכות המחשוב בדתי הדין. בישיבה הקודמת בנושא נכח השר לשירותי דת יעקב אביטן (ש"ס) ודיבר על הקמה של וועדה מיוחדת בנושא.

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) פתח את הדיון ואמר:

"תמיד קל לבוא בביקורת, אבל כשזה מגיע לבוא ולבחון איך משפרים את התנאים אז כל אלה שבאים בביקורת לא נמצאים. לכולם יש תמיד טענות לבתי הדין במיוחד שאנחנו משווים בין המערכות האחרות. בישיבה הקודמת דנו בבעיית המחשוב. התקציב שנמצא במערכת נאכל על ידי אחזקת המערכת הישנה.  התפקיד שלנו להביא את התנאים האופטימליים שצריכים אנשי בתי הדין. הבעיות במערכת הממוחשבת מוזילות את בתי הדין. התפקיד שלנו לתת את הכלים לבתי הדין לפעול בצורה מיטבית. זהו כלי עבודה שגורם לכך שזה מוזיל את מעמדם של בתי הדין הרבניים ותפקידנו לדאוג לכך. הדגש בדיון הוא לקחת את המחשוב קדימה ולראות איך נותנים את התקציב המלא לשדרוג הזה. התפקיד שלנו הוא לתת לבתי הדין הרבניים את האפשרות להגיע למצוינות. אם אני מבין נכון הדרישות של בתי הדין הוא סביב 12 מיליון בשותף. ושוב 30 מיליון זה מה שאנחנו צריכים כדי לפתח מערכת חדשה. המערכת הממחשבת יכולה לעבור אליכם, ניתן להשתמש במערכת של בתי המשפט אבל אנחנו צריכים לבדוק את זה ולחקור את הסוגיה, ושלא יקרה מצב שבתי הדין הרבנים מקבלים פחות יחס בשותף.   אני רואה חשיבות גדולה לעשות יציאה לשדרוג".

עודד פלוס מנכ"ל המשרד לשירותי דת:

"למעשה הדו"ח שאנחנו הכנו תוכנית כוללת שמטפלת בכל הנושא של בתי הדין הרבניים. באנו ואמרנו אין שום סיבה ששירותי בתי הדין הרבניים יפלו במתן איכות השירות שלהם אל מול בתי הדין לענייני משפחה. בתי הדין הרבניים היא מערכת מתפקדת והיא ראויה לשבח אבל היא מתפקדת למרות הפערים. הפערים הם לא רק במערכת המחשוב אלא גם בבינוי, ביטחון כוח אדם ותקציבים. הסכומים שכתבנו בתוכנית הם מדויקים בהתאם לצרכים שלנו ולא סתם זרקנו מספרים.  אם אנחנו מתמקדים בעניין של מערכות המידע שזה נושא הדיון, למעשה אנחנו מדברים על הקמת המערכת ושדרוג המערכת שזה עלות חד פעמית וכמובן עלות תחזוקה שנתית למערכת. אדם שבא למערכת בתי הדין צריך לקבל את אותו השירות שמקבלים במערכת בתי המשפט".

ח"כ תהילה פרידמן (כחול לבן) אמרה:

"אני מברכת על דיון, אני יודעת שהשימוש של בתי דין בפרטים אישיים נמצאים בבג"צ. אני יודעת שזה דיון צדדי אבל אם אתם מכינים מערכת מחשוב מורכבת אז צריך לתת את הדעת על כך. יש עודף חשדנות על בתי הדין אבל  לדעת לאן הולך התקציבים יוריד מאוד מפרץ העצבנות כשידווחו בדיוק לאן הולכים התקציבים".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) טענה:

"אתם מנצלים את הכסף שיש לכם בשביל לעקוב אחר אזרחים, שאין לכם סמכות לעשות את זה. למה שאנחנו הכנסת נממן את זה? אם בתי הדין סובלים מחוסר תקצוב אז זה עוד יותר חמור שהם רוצים תקציבים כדי להעביר כסף כדי לעקוב אחרי אנשים. אתם לא יכולים לחשוף מידע על אנשים שלא יודעים ולא רצו לדעת האם הם נחשבים יהודים או לא. זאת שאלה משפטית לא פוליטית ולכן חבל שבתי הדין לא משקיעים את הכסף שלהם בעניינים שאינם להם".

יו"ר הועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) סיכם את הדיון ואמר:

"בתוך חודש יצאו הזמנות שמבטאות את רוב ההליך של החלפה של מערכת למערכת חדשה. הנהלת בתי דין הרבני יעבירו את כל ההזמנות לצורך החלפת המערכת לפי התוכנית שסוכמה ויודעיו לוועדה על כך שהגישו. אנחנו נקדם עוד דיון פנימי מול האוצר- דיון מעקב אחרי כמה שבועות, ועוד דיון מלא על כל רכיבי הדוח- השוואת המערכת למערכות המשפט האחרות. אני לא יעזוב את הנושא עד שהוא ייפתר".

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן