ח"כ אלעזר שטרן: "לא בכל מחיר היהדות תנצח"

לאחר הקרנת הסרט "גט", התקיים אתמול (11.1.15) פאנל בסינמטק ירושלים בהפקת ארגון "מבוי סתום". בפאנל השתתפו, בין היתר, עו"ד בתיה כהנא־דרור, מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" ומתמודדת לפריימריז במפלגת הבית היהודי; חבר הכנסת אלעזר שטרן; פרופ' אביעד הכהן, דיקן למשפטים ומרכז לימודי משפט עברי ב"מכללת שערי משפט"; ופרופ' פנחס שיפמן, ראש החטיבה לדיני משפחה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים.
הדיון התקיים בנושא מסורבות גט, אך ח"כ אלעזר שטרן הפנה את תשומת הלב לבעיה הגדולה יותר, כאשר החקיקה בנושא גט מהווה סימפטום של בעיה שיש לפתור ברמה כוללת ולא רק ברמה הפרטנית. לדבריו, "הפנים שהמדינה בוחרת לייצג כפני היהדות הן פנים מרחיקות לכת".
שטרן הצהיר כי איננו בעד הפרדת דת ומדינה, אך כי אם נושאים כמו מסורבות הגט לא ייפתרו, והמציאות החברתית לא תשתנה ובעקבותיה "נצטרך ללכת להפרדת דת ומדינה", שטרן יתמוך בהפרדה. "המדינה צריכה להיות יהודית ודמוקרטית… אך לא בכל מחיר היהדות תנצח", אמר.
שטרן הצביע על סימפטום נוסף של הבעיה וקרא לוועדה למינוי דיינים "סוג של טרגדיה". הוא הזכיר כי יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הטיל וטו על הצעתו למנות נשים לוועדה בכנסת ה-19, והביע את תקוותו כי בכנסת ה-20 הנושא יעלה שוב.