ח"כ אלחרומי בדיון שיזם על ישוב סכסוכים באמצעות בתי דין דתיים: "יש ניגוד בין ההליך האזרחי לבין ההליך הבדואי שמתקיים במקביל".

היום, שלישי 17.11.2020 התכנסה הועדה למיגור פשיעה בחברה הערבית בראשות ח"כ מנסור עבאס (הרשימה המשותפת) לדיון בנושא יישוב סכסוכים באמצעות המשפט הבדואי בין השריעה למסורת.

יוזם הדיון ח"כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת) פתח את הדיון ואמר:

"אני מודה על קיום הישיבה. אני מודה לאנשים שנמצאים אתנו בזום. אנחנו היום משעות הבוקר בדיונים מרתוניים לסוגיות הקשורות לחברה הערבית בנגב. הסוגייה שנמצאת על השולחן זה יישוב סכסוכים בין השריעה למסורת. הסוגיות של סכסוכים בין משפחות והשבטים נפתרים בדרך כלל על ידי המשפט הבדואי. מי שמוביל את הפתרונות הללו הם שיחים ואנשים שעוסקים במלאכה הזאת במשך עשרות שנים וזה מנותק מההליך האזרחי, גם אם מתקיים דיו במשפט האזרחי במקביל. במקרים רבים יש ניגוד בין ההליך שמתקיים באזרחי לבין ההליך הבדואי שמתקיים במקביל. יש עוד סוגיה שנודעת להליך של מיזוג בין המשפט הבדואי לבין השריעה. חלק גדול מהסכסוכים הפתרון שלהם מהווה בעצם מטרייה להסכמים ארוכי טווח בין המשפחות והשבטים ולכן חשוב לנו מאוד שהערכים של הסובלנות וההקשבה ובעצם הערכים האסלאמיים יוטמעו בתוך הפתרונות של הסכסוכים השבטיים. מקרים כאלה יכולים להסתיים בשרשרת רציחות והובילו בכפרים הערבים ליותר מנרצח אחד והכל בגלל שלא היה המיזוג בין השריעה למסורת ואין קשר להליך האזרחי. אני חושב שאנחנו נצטרך לעשות סיור בנגב ולדבר עם אנשי השריעה והשייחים כדי לקדם את הרעיון הזה".

יו"ר הועדה ח"כ מנסור עבאס (הרשימה המשותפת) הסביר במה הדיון יתמקד ואמר:

"אנחנו נתמקד בשני דברים מרכזיים. איך אפשר לקדם את הכלי של יישוב סכסוכים בקרב הקהילה הבדואית בתיאום עם השריעה האסלאמית ולהגיע להסכמה בנושא הזה. מצד שני אני חושב שאנחנו גם צריכים לדבר על היחס שאי אפשר להתעלם ממנו בין המסלול האזרחי לקהילתי. אני רוצה שנגיע לפתרון טוב יותר על ידי כל  שנשלב ידיים יחד עם מנהיגי הקהילות ועם גורמי אכיפת החוק".

יניב שלמה סגן ניצב במשטרת ישראל, יועץ למפקד מחוז דרום בעניין הבדואים בנגב: אמר:

"אני מטפל בקשר בין החברה הבדואית ומשרדי הממשלה ואני מאורע בכלל הסכסוכים שנמצאים בחברה הבדואית שלא מגיעים למשטרת ישראל. החוק השבטי הוא מאוד חזק ותופס בתוך החברה הבדואית ליישב סכסוכים. ברגע שיש עבירות פליליות החוק לוקח את שלו ואין סתירה. מעבר לכך יש קו מקביל שלא מתנגש שהוא בית הדין המסורתי שנכנסים לתמונה כדי ליישב את הסכסוך".

ח"כ וליד טהא (הרשימה המשותפת) אמר:

"הדיון הזה מאוד מעניין על המשפט הבדואי שהיה לו במשך השנים הרתעה ושבטים ידעו לחיות בשלום במשך השנים. בזמן שהגבולות מטשטשים בין משפט בדואי לבין משפט אזרחי אז אנחנו צריכים לתת את הדעת על האתגרים איתה מתמודדת החברה הבדואית בדרום. כל תופעה שהיא לא על פי חוק כמובן תטופל בהתאם".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר:

"אני חושב שיש להגדיל את הסמכות של בתי הדין השרעים ולקבל אופציה או לפסיקה או לגישור וכך אנו יכולים לשלב בין המשפט האזרחי והשרעי ולפקח על המשפט המסורתי שהוא לא ממוסד. את הדבר הזה צריך לעשות בחקיקה כדי להגדיל את הסמכות של בתי הדין השרעים".

בתום הדיון אמר ח"כ סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת):

"אנחנו ערים בשנים האחרונות לסוג של משפט בדואי אבל הוא לא המשפט שאנו מכירים. הסוגיה השנייה היא הצעה להקים ועדות תיאום בתחום הרשויות המקומיות. כראש רשות יזמתי מהלך כזה שהיה בתיאום עם המשטרה ותחת חסות המועצה המקומית. במהלך הדיון. נפתחו לנו ערוצים חשובים גם בקרב בתי המשפט הקרעים וגם בנושא השייחים שהציגו תובנות חשובות. נפתחה דלת שאנחנו צריכים להיכנס בה ואני מציע שבישיבה הבאה שלנו נעשה סיור בנגב ונזמן אליה שיחים בדואים".

יו"ר הועדה ח"כ מנסור עבאס (הרשימה המשותפת) סיכם את הדיון ואמר:

"הועדה המיוחדת אכן משוכנעת כי הדרך הנכונה היא לקדם את הליך יישוב סכסוכים. הועדה תומכת בקידום תהליכי הגישור הדתיים באופן כללי. כמובן שהועדה תפעל והיא דורשת מרשויות אכיפת החוק כן לשתף פעולה עם המאמץ הזה והתהליך החברתי הזה ולנסות לפתח מודלים שישלימו את המלאכה האזרחית בנוסף למלאכה הקהילתית והשבטית. בנוסף, הועדה ממליצה לחברה הערבית להקים את המועצה שתנחה ותפתח גישות ושיטות וחוקים שונים כדי להעצים את התחום הזה. כמובן אנחנו ממליצים ודורשים מהמשטרה להמשיך להכשיר את השוטרים איך למצות את הפוטנציאל שיש במשפט השרעי והמסורתי ולהיות בשיתוף פעולה עם אנשים שפועלים בתחום הזה".

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן