ח"כ איתן כבל, ח"כ ניצן הורוביץ וח"כ עליזה לביא מבקשים לפסול את מועמדות של הרב שמואל אליהו לתפקיד הרב הראשי

ח"כ איתן כבל: "הרב אליהו פסול מכל וכל מלהתמודד על תפקיד הראשון לציון. זהו תפקיד חשוב מדיי מכדי להפקיד אותו בידי אדם המונע משנאה לאחר, מלאומנות ומגזענות."

ח"כ ניצן הורוביץ: "השתגענו? שגזען והומופוב יהיה רב ראשי? כבדו את העם שהמוסד הזה מייצג. איך אפשר לבחור אדם כזה לרב ראשי? איך אפשר לבחור בן אדם עם השקפה כל כך קיצונית לתפקיד כזה. מדוע מקדמים מועמדות של אדם גזען והומופוב לתפקיד הרב הראשי?"

ח"כ עליזה לביא: "אינני צריכה להזכיר את שלל ההתבטאויות של הרב נגד נשים, נגד ערבים, בעד סירוב פקודה ובעד המרדה נגד רשויות המדינה. התנצלות כזו או אחרת של הרב, שנועדה אך רק לצורך התמודדות למשרת שררה, לא תשנה את תפיסותיו הבסיסיות והעקביות לאורך שנים."

קראו את המכתב ששלח ח"כ איתן כבל ליועמ"ש –

 הכנסת

ח"כ איתן כבל

לכבוד

יהודה וינשטיין

היועץ המשפטי לממשלה

שלום רב,

הנדון: פסילת מועמדותו של הרב שמואל אליהו לתפקיד הרב הראשי

בימים אלו מתקיימת התמודדות בין מספר רבנים על תפקיד הרב הראשי לישראל והראשון לציון. בין המועמדים צורמת במיוחד מועמדותו של הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, שבמהלך השנים הארוכות הטיף לגזענות וישם אותה הלכה למעשה בפסק הלכה האוסר על מכירה או השכרת דירות לאזרחים ערבים.

הרב אליהו מנצל באופן עקבי את משרתו הציבורית על מנת להסית כנגד מיעוט במדינת ישראל המונה חמישית מאוכלוסיית המדינה. זאת, תוך שימוש בכל במה אפשרית על מנת להפיץ אמירות נוטפות גזענות דוגמת "יהודי לא צריך לברוח מערבים. יהודי צריך להבריח ערבים".

העובדה כי חרף אמירות אלו נותר הרב אליהו בתפקידו כרבה של העיר צפת היא תעודת עניות למדינת ישראל ולערכיה הדמוקרטיים. היא גם תעודת עניות עבור כל מי שחפץ ביקרה של היהדות וביצירת זיקה בינה לבין כל חלקי העם. העובדה ששמו של איש זה מוזכר כמועמד לתפקיד הרב הראשי הספרדי היא שערורייה שהדעת אינה סובלת.

האפשרות שיתנצל על דבריו כלפי הציבור הערבי על מנת להכשיר את מועמדותו לתפקיד הרב הראשי היא לעג לרש. את הנזק לו גרמו אמירותיו לא תתקן שום התנצלות. את הקרע שיצר בין היהדות לציבור הערבי לא ניתן לאחות במתק שפתיים.

הרב אליהו פסול מכל וכל מלהתמודד על תפקיד הראשון לציון. זהו תפקיד חשוב מדיי מכדי להפקיד אותו בידי אדם המונע משנאה לאחר, מלאומנות ומגזענות.

בשלה כל אלו אבקש את התערבותך המיידית על מנת לפסול את מועמדותו של הרב אליהו לתפקיד הרב הספרדי הראשי. פסיקה זו תשדר מסר ברור לציבור היהודי והערבי שמדינת ישראל מקבל באפס סבלנות אמירות ומעשים גזעניים.

בברכה,

ח"כ איתן כבל

kabel_elihau


צפו בדבריו של ח"כ ניצן הורוביץ במליאת הכנסת –

ח"כ עליזה לביא שלחה מכתב ליור סיעת הבית היהודי השר נפתלי בנט בבקשה שסיעתו תחזור בה מתמיכתה ברב שמואל אליהו לרב הראשי הספרדי –

"אינני צריכה להזכיר לך את שלל ההתבטאויות של הרב נגד נשים, נגד ערבים, בעד סירוב פקודה ובעד המרדה נגד רשויות המדינה. התנצלות כזו או אחרת של הרב, שנועדה אך רק לצורך התמודדות למשרת שררה, לא תשנה את תפיסותיו הבסיסיות והעקביות לאורך שנים.
"אני תוהה אם כל האמצעים כשרים כדי להיבחר לרבנות הראשית, לרבות שיתופי פעולה עם אנשים שהשפילו וביזו אלפי מתגיירים, את מנהיגי הציונות הדתית ואת החלטות המדינה? האם תפיסותיו והתבטאויותיו של הרב אליהו מייצגים את הקו שהובילה מפלגת הבית היהודי בבחירות ואת רוב בוחריה?
אני פונה אליך בבקשה לעשות ככל שביכולתך כדי שמועמדי הציונות הדתית יהיו כאלה שמייצגים נאמנה את ערכיה".

לכתבה באתר NRG

שינוי גודל גופנים