ח"כ איתן כבל: "הרבנות הראשית לא תהיה מונופול וזה יקרה עוד בחיי"

כך אמר היום (29/12/15) יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל ("המחנה הציוני"), בדיון על עלויות הכשרות בישראל על מוצרי המזון.

הדיון כונס לאור בקשתו של ח"כ אלעזר שטרן ("יש עתיד") , בעקבות כתבה ששודרה אתמול בתכנית "המערכת" בערוץ 2.

ח"כ שטרן אמר כי הציבור התייאש מבעיות בנושא דת ומדינה, מתוך ההבנה שהמערכת הפוליטית לא תפתור אותם. הוא הוסיף כי "התוצאה של הייאוש היא לא שאנשים עוזבים את הרבנות אלא את היהדות."

היום (29/12/15) קיימה ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, דיון בנושא עלויות הכשרות על מוצרי מזון בישראל. הדיון התקיים לאור בקשתו של ח"כ אלעזר שטרן בעקבות תחקיר ששודר אתמול בתכנית "המערכת" בערוץ 2.

 ח"כ שטרן :"צריך לנתק את מה שדבק במערכת הכשרות, שהפכה כמעט למילה נרדפת לשחיתות".
 
לדבריו, דוח האוצר שהוצג אתמול בתחקיר מעלה כי עלות העודפת של המונופול בכשרות היא 600 מיליון שקלים. "אם זה לא כלכלי אני לא יודע מה זה כלכלה ואם זה לא חברתי אני לא יודע מה זה חברה. הכשרות הפכה כר פעולה לחילול השם ולא לקידוש השם", אמר.
 

יו"ר הועדה, ח"כ כבל התבטא בנוגע לך כי הקבוצה הנפגעת בעיקר מהנטל הכלכלי שנוצר ע"י הרבנות, זו הקבוצה הדתית החלשה ביותר :"הרבנות לא עושה את עבודתה, בלשון המעטה. היא כאילו הרגולטור, אבל היא במקום הכי נמוך בשרשרת ההשגחה של המזון והיא חזקה רק על אלה שאין להם גב פוליטי".
 

ח"כ אורי מקלב ("יהדות התורה") אמר בתגובה כי "מה שמניע את חברי הכנסת לדיון הזה אינו נוגע לעלויות אלא רק לצורך שלהם ברדיפת הכשרות וצרכני הכשרות. לאותם חברי כנסת שמתלוננים מדוע רק הרבנות מפקחת על הכשרות אין כל בעיה שמשרדי הממשלה הם המפקחים היחידים בכל הקשור להוראות בטיחות, כיבוי אש וכדומה. זו צביעות מתוך מטרה אחת – של רדיפה".
 
 

מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עודד פלוס, אמר כי"אנחנו לא אחראים על הבד"צים ומי שרוצה מותג משלם יותר. אני מסכים שמי שנושא בעול זה ציבור חלש, אבל הוא מוכן לשלם יותר".