ח"כ אייכלר הגיש הצעה לסדר היום בנושא תחבורה ציבורית בשבת ואמר: "יש הבדל עצום בין חילול שבת פרטי למרד ציבורי".

אתמול, רביעי 27.11.2019 הועלתה במליאה הצעה דחופה לסדר היום בנושא: 'ייזום תחבורה ציבורית בשבת תוך התעלמות מעמדת רוב אזרחי המדינה ותוך רמיסת הסטטוס קוו' אשר יזמו חברי הכנסת ינון אזולאי (ש"ס) וישראל אייכלר (יהדות התורה). חברי הכנסת הגישו הצעה לסדר זו בעקבות מיזם התחבורה 'נעים בסופ"ש' בגוש דן.

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס):

"מה הסמל שלנו? על זה. פה במדינת ישראל זכינו, שאנחנו חיים במדינת היהודים. לא צריך למסור נפש על שמירת שבת. אבל אנחנו לא צריכים להרוג נפש בשביל לחלל את השבת. צריכים לכבד אחד את השני. צריכים להמשיך את מסורת אבותינו. השבת היא שבת. אם נוסעים בתל אביב, ומדינה אחרת, מה ההבדל בינה לבין אותו מקום. אז מה אני אומר? מה אני מבקש? בואו, נשמור על הפרהסיה, על פרהסיית השבת, כי השבת היא מקור הברכה לכל אלה שדואגים לפרנסתם. השבת היא מקור הברכה. בואו יחד נוריד את הלהבות, ובעזרת השם נזכה לשמור שבת מתוך אהבה".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה):

"לפני כשבוע דיברנו על המתנה הטובה – שבת שמה. זה שייך לכל אחד, גם לרבים וגם ליחיד. אבל אנחנו עומדים היום במצב אחר. לא דנים היום על אנשים שבאופן אישי אינם שומרים את השבת, אלא על הרשות השלטונית המקומית של עיריות שהכריזו קבל עם ועולם על חילול שבת המוני. על זה אנחנו חייבים למחות. כי יש הבדל עצום בין חילול שבת פרטי למרד ציבורי של ראשי המורדים בשלטון נגד ה' אלוקי ישראל. כי את השבת לא אנחנו הבאנו לעולם. אנחנו אומרים כל הזמן שיש שלטון חוק במדינה. אין זכות לכל אזרח להפר את חוקי המדינה. למה? כי ישבו פה 120 אנשים נבחרים שכל אחד מהם יש לו אינטרסים, וקבעו חוקים. אבל את חוקי ה' אלוקי ישראל וחוקי התורה כל אחד יכול לבוא ולהפר אותם במרד ובמעל באופן מאורגן. מי שחושב שמה שקרה בתל אביב זה לא איזה מרידה אלא דאגה לטובת האזרח שצריך תחבורה ציבורית, אין לך עדות יותר גדולה ממצב התחבורה הציבורית במשך השבוע, מימי ראשון עד יום שישי. מה האזרחים סובלים, איזה תלונות אנחנו מקבלים כל יום ויום ממיליוני אזרחים שסובלים מהתחבורה הציבורית. ללמדך שהתחבורה הציבורית בשבת לא נעשית לטובת האזרחים, אלא כדי להכריז על מרד נגד ה' אלוקי ישראל. זה לא שום דבר אחר. יש סכנה ביטחונית בחילולי השבת. אויבי הארץ הזאת מאיראן, מסוריה, מלבנון ומעזה רוצים להשמיד אותנו ואומרים את זה בגלוי. מה מגן עלינו? הזכויות שיש לכל אדם שעושה מצוות שבין אדם לחברו ובין אדם למקום, ובראשה מצוות השבת".

ח"כ איציק שמולי (העבודה- גשר):

"ראשית, לחברי חבר הכנסת אייכלר, ההצדקה לקיומה, להקמתה ולעצמאותה של מדינת ישראל איננה הצדקה דתית, ובטח לא רק הצדקה דתית , אלא הצדקה ממלכתית, לאומית והיסטורית. אני מכבד את אמונתך, אבל לומר שאנחנו מאבדים את זכותנו על המקום הזה שנקרא מדינת ישראל, אחרי כל המאורעות שעברנו וההיסטוריה, בגלל שמספר אזרחים שומרים על השבת ואחרים לא שומרים על השבת, זו אמירה שהיא מרחיקה לכת. אני דווקא מתחבר לדברים שאמר חברי ינון. אני מעריך מאוד את הטון המתון שבו פנית לכולם, ואני לוקח את המשפט שאמרת שאנחנו צריכים לכבד האחד את השני. ואני שואל: איפה מגיע השלב שבו גם מכבדים אותי? אתה יודע מה היה הדבר היפה באותו ערב שבת? שאנשים לא הגיעו עם שלטים, לא הגיעו בהתרסה, לא עברו דרך שכונות שנמצאים שם אנשים שהם דתיים או חרדים. לא באו להכניס את האצבע בעין לאף אחד. באו פשוט לצרוך שירות נורמלי, להגיע ממקום א' למקום ב' כדי להיות עם המשפחות המורחבות שלהם, כדי להגיע לבילויים. חבריי, חברי הכנסת החרדים, שאתם יודעים כמה אני מעריך אתכם וכמה אנחנו משתפים פעולה ביוזמות חברתיות. אני מוכן לעשות פשרות מרחיקות לכת גם בעבור השבת, אבל לדבר אחד אני לא יכול להסכים: למשוואה הזאת שנוצרת פה בכל פעם מחדש, שבצד אחד של השולחן יש חברי כנסת שבאים עם ערכים, עם עקרונות, עם חוסר יכולת להתפשר, ובצד האחר יש עגלה ריקה שבאה רק כדי לעשות דווקא. המשוואה הזו היא לא נכונה, ואני אומר לכם שאפשר לכונן הסכמות חדשות בתוך החברה הישראלית".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):

"אני חייבת לציין שלכולנו יש חברים, שכנים, משפחות, שהם שומרי שבת עם אורח חיים דתי. שומרי מצוות. אנחנו מאוד מעריכים את הציבור ואנחנו יוצאים נגד עסקנים שמנצלים את הציבור הזה לטובת העניינים הפוליטיים הפנימיים שלהם. תחבורה ציבורית בשבת היא הוראת שעה. זה צו שעה. הזמנים השתנו, מה שהיה רלוונטי אולי לפני כמה שנים, 100 שנה, 50 שנה, עובר שינוי, גם בחברה. אנחנו עדים לכך שהיוזמה באה מהשטח, על ידי ראשי הערים, ויש לה ביקוש. אם הייתם אומרים שהאוטובוסים ריקים, אף אחד לא השתמש והציבור לא צריך – אדרבה ואדרבה. אבל אנחנו רואים מהשטח דרישה ואנחנו רואים כבר אנשים מחולון, מבת ים, מראשון, אזרחים פונים ואומרים: גם אנחנו רוצים, גם לנו מגיע. אתה יודע, יש פתגם כזה, ואנסה לתרגם אותו: רק חמור לא משתנה. יש עובדות בשטח, יש מציאות, יש מה שקורה בפועל. אגב, אם אנחנו רוצים להישאר במאה ה-19, אני ממליצה לכולם לזרוק את הסמארטפונים לפח. ידעו להסתדר בלי, אבל כולנו היום שם. אז אנחנו חייבים מה שנקרא לשמור על האיזון, תחיו ותנו לחיות. תחבורה ציבורית בשבת, כמו נישואים אזרחיים ושירות צבאי, היום זו דרישה בסיסית בתוך מדינת ישראל".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו):

"יש פה כמה נתונים מעניינים שאני מחזיק ביד, אז ברשותך אתן אותם. ב-1948 היו 400 תלמידי ישיבות, והם היו רק 0.07% מכלל האוכלוסייה. ב-2018 שיעור תלמידי הישיבות הוא 1.38%. אחוז המועסקים בקרב הציבור החרדי – הגברים – עומד על 51%. ולמה אני אומר את זה? אני אומר את זה מסיבה מאוד פשוטה. הרי היום יש רק יום מנוחה אחד בשבוע, וזה יום שבת. עכשיו, אני חושב על אנשים שעובדים על השבוע, חמישה ימים בשבוע, והיום היחיד שיש להם למנוחה זה יום שבת. וגם בדרך כלל אין להם רכב. ולכן תחבורה ציבורית אמורה לאפשר לאנשים האלה את החופש. עכשיו, יש לי אלטרנטיבה. אפשר לשמור על השבת הקדושה, אבל בשביל זה צריך לעשות משהו אחר. צריך להוסיף יום חופש אחד, שיהיה יום ראשון, אבל כדי שלא תהיה פגיעה בכלכלת ישראל, בואו נצמצם את מספר תלמידי הישיבות לאותו 0.07%, כפי שקבע בן גוריון, ונוציא את האנשים לשוק העבודה. כך נגדיל את אוצר המדינה וכך נאפשר למדינת ישראל לעבוד חמישה ימים בשבוע, ולאפשר ביום ראשון חופש לכולם. ואז נשמור על השבת הקדושה. אגב, אני בעד".

ח"כ מרק איפראימוב (ישראל ביתנו):

"יש לי שני דברים להגיד: קודם כול, באמת,שבת זו ברכה. השבת חשובה. אבל אסור לשכוח שהתורה ניתנה לעם ישראל, ולא עם ישראל ניתן לתורה. ועוד דבר אחד. הרבה פעמים בדיבורים שלכם אני שומע שאתם מאשימים אותנו כאנטישמים. אבל זה מדהים שזה בדיוק הולך הפוך. אז מה שקורה זה שבסופו של דבר יש דבר אף אחד: אף אחד לא יכול לקחת או להגדיר אותי כיהודי יותר או יהודי פחות. לאורך השנים, דורי דורות, שמרנו על היהדות שלנו, שמרנו על הערכים ועל המסורת, והיום, דווקא במדינת ישראל, אף אחד לא יגיד. זה דבר אחד. דבר אחר, אני מחליט לעצמי איך אני מציין את השבת ובאיזו צורה. השבת חשובה לכולנו, אבל באיזו צורה – זה תלוי בנו. אז חברים יקרים, מאוד חשוב לתת כבוד ולכבד גם את האחר".

ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה) התייחס לנושא במסגרת נאומים בני דקה במהלך המליאה ואמר:

"אני מבקש בנאומי הפעם להתייחס לתופעה חמורה של הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, תוך פגיעה חמורה בסטטוס קוו. לצערנו הרב, אנחנו מצויים בתקופה שבה מותרת דריסת מסורת ישראל ושמירת השבת – לצערנו, אני מדגיש. ראשי ערים נגררים אחרי הלך רוח של מסיתים למיניהם ובוחרים לפגוע בסטטוס קוו ולהפעיל תחבורה ציבורית בשבת. עשרות שנים שמרה מדינת ישראל על סטטוס קוו דתי; עשרות שנים כיבדו את שבת קודש במרחב הציבורי; מעולם לא העז ראש עיר לפעול נגד כל תושביו המסורתיים. הפעלת תחבורה ציבורית בשבת על ידי ראשי רשויות היא תוצאה ישירה של שנאת דת בהובלת מפלגות ופוליטיקאים כמו ליברמן ולפיד. מאז ומתמיד בחרו יהודים, גם אם אינם מוגדרים שומרי מצוות, לכבד את השבת, לכבד את מקדשיה, להעריך את המסורת היהודית ואת החשיבות של שמירת השבת. הסחף האחרון של חילולי שבת מצביע על פשיטת רגל ערכית, חינוכית ומוסרית. מצערת ביותר המחשבה על הדור הצעיר שיגדל ללא ערך אמיתי של חשיבות שמירת השבת כיום המנוחה הלאומי וכאות ברית בין הקדוש ברוך הוא לישראל. אין מנוס מלקבוע בצער כי אנו מזהים תסמינים למלחמת דת. היא מיותרת והרסנית, ואני קורא לראשי הרשויות לעצור מבעוד מועד".