ח"כ אייכלר במליאת הכנסת על הסגר בחגים: "למה חיכו בלי שום התחשבות לחודש תשרי, לחודש החגים?".

אתמול, רביעי 30.10.2020 התכנסה מליאת הכנסת בזמן הפגרה על מנת לאשר הצעות חוק הנוגעות לנזקי הקורונה. במהלך המליאה, עלה לנאום ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) וביקר את התמהמהות הממשלה בהטלת הסגר עד לחגי תשרי.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר:

"הזעקה הגדולה קמה על זה שבמדינת ישראל יש סכנה לדמוקרטיה – על ההפגנות. בסדר. אבל מדינה יהודית – מי יזעק על זה שמדינה יהודית לא תכננה כאשר היא ראתה כבר בחודש אוגוסט ואפילו ביולי שיש עלייה והמספרים מכפילים את עצמם, ויכלו בהחלט לעשות את הסגר – בשביל זה לקחו פרויקטור – לעשות מיד סגר כדי להפסיק כשהיינו ב-400 או ב-1000 איש. למה חיכו בלי שום התחשבות לחודש תשרי, לחודש החגים? לסגור בתי כנסת זה שום דבר. הפגנות זה נורא ואיום, אבל זכות התפילה? הזכות להתפרנס בחגים – הרי יש אנשים שכל העסקים שלהם הם בתקופת החגים. ולא תגידו שאת זה הם לא ידעו. הם לא ידעו מה המגפה, הם לא יודעים מה התרופה. אבל ידעו, ברגע שגמזו נכנס, הוא ידע שיש עלייה מתמדת יותר ויותר ויותר. אפשר היה אז להחליט על סגר כללי – אם סגר עוזר, אני גם בזה עוד לא – נראה בסוף, בעזרת השם, הלוואי שזה יעזור. אז מדינה יהודית לא מחשבת – ההפך, הם חישבו שהכי קל זה לסגור את בתי הכנסת בראש השנה ויום הכיפורים וחג הסוכות, להשבית את השמחה לעם ישראל. זאת מדינה יהודית? צועקים פה ברחוב שזאת לא מדינה, ואף אחד לא זועק שככה לא נוהגת מדינה יהודית. ולכן בשם העם היהודי, בשם היהדות ובשם הדת היהודית, אני שואל, מה שכן ידעתם למה לא עשיתם? למה הכנסתם את עם ישראל בדיוק בתקופת החגים לתקופה כזאת? על זה אפשר לבוא בטענות. כל השאר לא בידיכם, ולפחות תודו, תגידו לעם ישראל מילה, אנא התפללו לה' אלוקי ישראל, הקדוש ברוך הוא, בורא עולם ומנהיגו, שיסיר מאיתנו, מכל העולם וכל עם ישראל, את המגפה הנוראה הזאת".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) נאם גם הוא במליאה והתייחס אל האמרות כלפי הציבור החרדי:

"כשאנחנו מגיעים ביום כזה עם חוקים שבאים לנסות – אני לא אומר, לא פתרנו את הכול. יש עוד בעיות בעסקים הגדולים; יש עוד בעיות בעסקים הקטנים; יש עוד בעיות בהוצאות שעוד לא מוכרות, גם בחוק שהעברנו כאן היום בצוהריים; יש עוד דברים שהם לא מספיק טובים. אבל, כפי שאתם רואים, אנחנו מנסים כל הזמן לשפר תוך כדי תנועה. מה אנחנו מצפים מאנשים שנבחרו על ידי ציבור שולחים – עזבו את האישיות שלהם – חוץ מכותרות? לנסות להתאחד מול נגיף – מול אנשים שסובלים באמת, מול חולים שסובלים באמת, מול אנשים שהפרנסה שלהם נפלה. מול הדבר הזה. וכפי שאמרו קודמיי – גם הרב ליצמן וגם הרב אייכלר – אתה פותח היום את כלי התקשורת בשעה 20:00, ומה אתה מגלה? רבע שעה דיון, עוד פעם, על אותם חרדים. דרך אגב, הם התכנסו יום לפני ההפגנה בבלפור, לא יום אחרי. התכנסו יום קודם. עוד פעם על קבוצת יהודים שהתכנסה לפי כללי משרד הבריאות, עשתה הכול לפי הכללים, עשתה הכול לפי הזה. לא – הם אשמים במחלה. הרי אף אחד לא ציפה מאיתנו להאשים – כשפרץ הגל השני, למי שלא זוכר, הוא פרץ במגזר מסוים. אף אחד לא ניסה להאשים את המגזר הזה, שהוא הביא את המחלה. כשפרץ בפעם הראשונה והגיע מהפיראט האדום או מנוסעים לאיטליה – לא בחורי ישיבות שהגיעו מאיטליה – אף אחד לא ניסה להאשים מישהו שהוא הביא את המגפה. אתה פותח היום, ומה אתה מגלה? עוד פעם, יש בעיה במגזר החרדי. התפללו בראש השנה, התפללו ביום כיפור. דרך אגב, עד עכשיו אני עוד לא רואה – במקומות מסוימים, אולי ברמה מסוימת – את ההתפרצות הגדולה של התפילות בראש השנה. אבל עוד פעם אותו דבר. לא ראינו טענות על זה שפתחו את הכלכלה, שזה מה שגרם. כן, הדבר הכי חשוב לנו זה פתיחת הישיבות. מה קרה? אנחנו לא מתביישים בזה. במה אנחנו עם, אם לא בישיבות ובתורה? כי מציון תצא תורה. במה אנחנו עם? דיברנו על זה בעבר. על מה נבחרנו לעם? כבר הספקנו לקרוא את זה בתורה, אם אתה זוכר, את פרשת ניצבים. במה אנחנו עם, אם לא בדבר הזה שנבחרנו על התורה? אז מה, בזה אנחנו נתבייש? אתם יכולים לעשות כתבות כמה שאתם רוצים. אתם יכולים לעשות השמצות כמה שאתם רוצים. בזה אנחנו עם ועל זה אנחנו נעמוד".

 

 

שינוי גודל גופנים