ח"כ אביגדור ליברמן: "הליכוד מוביל כפייה דתית והופך למפלגה חרדית וקיצונית יותר אפילו מיהדות התורה"

את הדברים כתב ח"כ ליברמן בעמוד הפייסבוק שלו בתגובה לחוק השבת שהגיש ח"כ מיקי זוהר ועבר בראשון האחרון (20.12) בוועדת שרים לענייני חקיקה.
החוק עורר סערה ציבורית וחברות וחברי כנסת רבים בחרו להגיב לחוק זה.
היום, (23/12) הגיבו גם חברי כנסת ממפלגתו של זוהר, ביניהם ח"כ דוד ביטן שהודיע כי הוא ידאג להפיל את החוק.
ח"כ מרב מיכאלי צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי "אני מתנגדת לחוק בכל הכוח, זה לא חוק סוציאלי, זה חוק של כפיה דתית. יש לנו חוקים סוציאלים לשבת אבל כשחוקי הלכה הופכים לחוקי מדינה, זאת מדינת הלכה. לא מדינת ישראל".

להלן תגובות חברי וחברות הכנסת להצעת חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר:

ח"כ אביגדור ליברמן-
"הליכוד מוביל כפייה דתית והופך למפלגה חרדית וקיצונית יותר אפילו מיהדות התורה.
החלטת הממשלה לתמוך בהצעת החוק של ח״כ מיקי זוהר מהליכוד שתמנע בפועל פתיחת עסקים בשבתות כפי שהיה נהוג עד היום, היא פגיעה גדולה במאות אלפי משפחות, הן אלו שנהנות לנצל את היום החופשי במקומות הללו והן אלו שמתפרנסות מכך.
זהו עוד שלב שבו הממשלה הזו, שנמצאת גם כך בשליטת החרדים, הופכת את מדינת ישראל למדינת הלכה, תוך בגידה בציבור העולים ובחילונים."
לסטטוס המלא של ח"כ ליברמן, לחצ/י כאן

חברי הכנסת דוד ביטן, יואב קיש ואופיר אקוניס, ממפלגתו של זוהר, התבטאו בעיתון "ידיעות אחרונות" באומרם כי יתנגדו לחוק זה, אף על פי שהוצע ע"י ח"כ ממפלגתם.
אחד מהם (לא הזהה בשמו) אמר כי מאז אישור החוק הם מקבלים פניות רבות מחברי מרכז הליכוד, שמבקשים שיתנגדו לחוק:"פעילי המפלגה פונים אלינו ואומרים שהחוק הזה יפגע להם בעסקים", הוא אמר, "כמה מהם אמרו לי 'זה לא הוגן, בערים ערביות הכל יימשך כרגיל ואנחנו נפסיד'".
בנוסף לכך, אותו חבר כנסת הוסיף :"מה נהיינו, יהדות התורה? אנחנו מפלגת שלטון ולא מפלגה סקטוריאלית."
ח"כ דוד ביטן אמר כי :"תמיד היינו בעד הסטטוס קוו, הודעתי ליו"ר הקואליציה שלא אצביע בעדו."

ח"כ יעל גרמן-
"חוק המזעזע של ח"כ מיקי מכלוף זוהר, בא לשנות סדרי עולם של שנים. החוק מבקש לסגור את בתי העסק (בהגדרתם הרחבה) בימי שישי ושבת.
זהו שיא חדש של הממשלה הנוכחית באטימות ובהקצנה חברתית ודתית. תוך התעלמות מרצון הציבור, נענתה הממשלה לקיצוניות הדתית, שמרבית הציבור לא שותף לה. לא מעניין את השרים הצעירים העובדים כל השבוע ויכולים לצאת רק בשישי ובשבת ולא מעניין אותם הצורך לכבד את אורח חייו של הרוב ולמנוע כפייה דתית. תוך כוחניות ועריצות שלטונית העבירה היום ועדת השרים חוק המשרת מיעוט בחברה ומתאים לחברות ומדינות דתיות קיצוניות."
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ גרמן, לחצ/י כאן 

ח"כ מרב מיכאלי-
" אני מתנגדת לחוק בכל הכוח, זה לא חוק סוציאלי, זה חוק של כפיה דתית. יש לנו חוקים סוציאלים לשבת אבל כשחוקי הלכה הופכים לחוקי מדינה, זאת מדינת הלכה. לא מדינת ישראל"

ח"כ תמר זנדברג-
 "חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר לסגירת עסקים בשבת לוקח אותנו אחורה בצעדי ענק.
הוא גורם לנו להתגעגע אפילו לסטטוס קוו הצולע שקיים היום, והוא עוד הוכחה שיש כאלה שחושבים שאין שום בעיה להפר את הסטטוס קוו – אבל רק בכיוון אחד. אם תהיתם – זה לא הכיוון שלכם.
זה חוק דרקוני, מתריס, שאין לו שום מטרה מלבד לנפנף שוב במנטרה הקבועה של הימין מאז הבחירות: ניצחנו, אנחנו הרוב, וכל השאר יכולים ללכת לחפש. לעזאזל הגיוון התרבותי ולעזאזל הנסיון להידברות בנושא השבת.
אני למשל, באופן אישי הייתי מוכנה לוותר על פתיחת מרכזי הקניות הגדולים תמורת תחבורה ציבורית בשבת, שהיא אולי הצורך הדחוף ביותר היום והחסם הגדול ביותר מפני שוויון והזדמנויות בילוי ופנאי. שופינג זה לא ערך. תנועה כן.
במקום זה, החוק קובע איסור מוחלט על פתיחת עסקים בשבת, שדינו שנת מאסר (!) או קנס פי שלושה מהפדיון היומי בשבת, ומאפשר לבעלי עסקים לתבוע זה את זה על הפרה. במקום הידברות וקירוב תרבותי, במקום שבת מאפשרת ונעימה, הוא מבקש סכסוך וכפיה.
ומילא שהחוק הזה נכתב. בקואליציה הריאקציונרית הזאת – אם הוא נכתב – סימן שהוא גם עובר. וזה מה שקרה היום בוועדת השרים לחקיקה.
החדשות הטובות הן שנדמה לי שזה מסוג המקרים שבהם החוק כל כך מופרך – עד שהוא גורם לבומרג. אפשר לדמיין שהחוק יביא אולי לשינוי הסטטוס קוו, אבל לא בכיוון שח״כ מיקי זוהר ותומכיו בקואליציה התכוונו"
לסטטוס המלא של ח"כ זנדברג, לחצ/י כאן 

ואילו ח"כ מרב בן ארי כתבה כך- 
 "אני שומעת את כל הברברת המיותרת סביב חוק השבת ולא מבינה על מה המהומה? נו באמת? נראה לכם?
בפעם הבאה במקום לבזבז את זמן התקשורת בתוכניות בוקר, כותרות בעיתונים ומה לא, תשאלו את הח"כים האם הם יצביעו ותחסכו לכולנו (תרתי משמע) את כל הפסטיבל המיותר הזה. תודה."
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ בן ארי, לחצ/י כאן 

רוצה לקרוא עוד על הצעת חוק השבת של ח"כ זוהר והסערה סביבה? לחצ/י כאן