חוק המרכולים לא יעלה היום להצבעה במליאה; ח"כ יהודה גליק (הליכוד):"אנחנו לא יכולים לעשות דברים בכפייה"

חוק המרכולים של יו"ר ש"ס השר אריה דרעי היה צפוי לעבור היום (שני) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, אך בשל בעיות בקואליציה והחלטת 'ישראל ביתנו' להצביע נגד הצעת החוק, יו"ר הקואליציה דוד ביטן – הודיע לסיעות החרדיות כי החוק לא יעלה להצבעה. ח"כ גליק התראיין בהקשר זה לאתר 'בחדרי חרדים' והודיע שאינו רואה עצמו מחויב לקואליציה, וכיוון שהוא בוחן כל חוק בצורה עניינית, הוא יחליט בנושא חוק המרכולים רק לאחר שייראה שאין בו אף אלמנט של כפייה.

 

בסיעות החרדיות זועמים על ההחלטה של הקואליציה שלא לחייב את 'ישראל ביתנו' להצביע בעד החוק כחלק ממשעמת קואליציונית, וכרגע נראה שההצעה תובא לאישור המליאה רק בשבוע הבא.

בעקבות ההודעה על דחיית ההצבעה על החוק, התראיין כאמור ח"כ גליק בנושא לאתר 'בחדרי חרדים'.
להלן עיקרי הדברים שאמר ח"כ גליק בנושא החוק: "יש סיכוי גדול שאצביע בעד חוק המרכולים. באופן עקרוני אני לא מחויב לקואליציה, כל חוק אני דן לגופו. לגבי חוק המרכולים אני חושב שמה שבג"ץ עשה זה היה דבר נורא ואיום. אני רוצה קודם לראות את החוק. בהחלט יש סיכוי סביר שאתמוך בחוק, אני לא רוצה לקבוע מסמרות כי אני רוצה לראות אם יש בו אלמנט של כפייה בצורה שהוא מנוסח. יש גם כפייה חילונית שאני מתנגד לה, אם כופים על בן אדם שהוא חייב לעבוד בשבת יש לי עם זה בעיה קשה מאוד. אני רוצה לומר משהו חשוב לגבי השבת, מדינת ישראל היא מדינה יהודית וחובה עלינו לא רק לחרדים, גם חילונים, אני כאיש ליכוד חושב שהליכוד צריך לעמוד לדאוג שהשבת בישראל תשמר, זה ערך יהודי בסיסי. באותו זמן אנחנו לא יכולים לעשות דברים בכפייה, ראינו שדברים בכפייה לא עובדים. "
לראיון המלא שנתן גליק, לחצו כאן.


יו"ר 'ישראל ביתנו', שר הביטחון אביגדור ליברמן, תקף את המפלגות החרדיות על 'חוק המרכולים' של יו"ר ש"ס השר אריה דרעי ואמר כי הן מסכנות את שלמות הקואליציה. ליברמן הדגיש שגם בפעם הבאה יפעל שהחוק לא יעבור.
"בהסכם הקואליציוני מופיע שלא לקדם חוקי דת ומדינה ללא הסכמה של כל הסיעות", אמר השר ליברמן. "קשה לתרגם את זה לזכות וטו, אבל מדובר בהפרה של ההסכם הקואליציוני. הודענו שנצביע בניגוד למשמעת קואליציונית. אנחנו נצביע בכנסת כנגד אותה הצעת חוק. שמחתי לראות שהיום לקואליציה אין בלעדינו רוב להעביר את חוק המרכולים והוא נדחה למועד אחר. אני מקווה שגם במועד אחר אנחנו נצליח למנוע את החקיקה. אם הממשלה הזו תלך לבחירות מוקדמות להערכתי זו תהיה אחריות של המפלגות החרדיות שפשוט יצאו בצרור של יוזמות חד צדדיות ממתווה הכותל ועד חוק הגיור. כל הצרור הזה זה דבר שאכן יכול לסכן את הממשלה והאחריות על ראשי המפלגות החרדיות".