חוק הלאום אושר בקריאה ראשונה בוועדה המיוחדת בראשות אמיר אוחנה לאישור חוק הלאום

ביום שלישי ה-13.3.2018, קיימה הוועדה המיוחדת בנושא חוק הלאום בראשות ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), לדיון בהצעת חוק ישראל מדינת הלאום של העם היהודי של ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) הצבעה על נוסח החוק שנדון בוועדה, ושאושר בקריאה ראשונה.

יושב-ראש הוועדה המיוחדת לדיון בנושא חוק הלאום, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד): התוצאה היא פרי של מו"מ בין סיעות הקואליציה ובין הקואליציה לאופויזציה. אני אתעקש שהמשפט העברי לא ייכנס לחוק הזה. כל עוד אני יושב-ראש הוועדה הוא גם לא ייכנס. ההצעה הזאת היא לא הצעה סופית, יש הסתייגויות, נשמע אותן כאן, יכול להיות שיבואו לידי ביטוי בקריאה השנייה והשלישית. יופיע בדברי ההסבר שמדובר בחוק שהוא פשרה. אוחנה מסביר שהוא במכוון אומר לפרוטוקול שאין כאן כוונה לבטל את עקרונות מגילת העצמאות ושזה יופיע גם בדברי ההסבר אבל שהפשרה היא להוציא את המגילה מהחוק.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
אנחנו יושבים ומדברים בשפה מאוד תרבותית, אני מצטערת עד מזועזעת, אני חושבת שאם חס וחלילה החוק הזה ייעבור, אנחנו יוצרים איזושהיא זהות חדשה שאין לה קונצנזוס בעם, ואין לה בסיס לגיטימי. אי אפשר לחוקק חוק לאום, כאשר מרבית העם לא עומד מאחורי זה. יש הסכמה לחוק יסוד- חוק יסוד שמדבר על כך שמדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי, אך מדבר גם על חירות ועל שוויון, אלה היסודות עליהן גדלנו. את היסודות האלה אתה רוצה למחוק. ח"כ רועי פולקמן (כולנו): כנראה שאנחנו עושים משהו טוב כשהקצוות לוחצים. בעייני מהרגע הראשון חוק הלאום הוא חלק מתהליך שאני מאמין בו מאוד של כינון החוקה הישראלית, ומבטא חתכים עמוקים בחברה הישראלית. אחת ההערות שלי גם בנושאי דת ומדינה בישראל היא שמדינת ישראל נמנעת מלקבל החלטות. ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): צריך לומר את האמת, מה שמונח היום הוא פחות גרוע ממה שהיה, אני מרגישה את זה כסוג של ניצחון. יש כמה גלולות רעל, יש כאן התקדמות אבל לא סתם הוצאו דברים מהחקיקה. חוק כזה צריך להתקבל תוך כדי שיח עם רוב הציבור במדינת ישראל, ובמיוחד כל הציבור הערבי במדינת ישראל. יש כאן שאלה, האם אנחנו רוצים לייצור חזון משותף, או לחזק את השבטיות.  ח"כ אבי דיכטר (הליכוד): הנסיון של ח"כ לבני וח"כים אחרים להביא הצע"ח שנטולת סממנים מהצע"ח הזאת, בסופו של דבר הרשימה המשותפת הצביעה יחד עם הליכוד. מי שמצביע נגד שייקרא את סעיפי החוק לפרטי-פרטים שידו תרעד כשהוא מצביע נגד חוק שמגדיר את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי.  ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני): את השוויון הרגתם, עכשיו את המילה דמוקרטיה, אתם בכולנו נותנים לזה יד? אנחנו העברנו פה דיונים על פני דיונים, שכל מה שאמרתם פה שזה חוק היסוד הכי חשוב שלנו, אנחנו הולכים לחוקק את תעודת הזהות של המדינה. רבנו פה על המון דברים, לפחות לא היה לנו ספק שיהודית ודמוקרטית היא חלק מתעודת הזהות של העם היהודי.היום אתם מורידים את העובדה שאנחנו מדברים על מדינה יהודית ודמוקרטית. קיימנו דיון על פני דיון, שמענו פה באמת את הארגונים האזרחיים, גם מומחים, עכשיו לקיים הצבעה לאחר שהורדת את המילה דמוקרטית? עד שתהיה לנו החוקה הישראלית, יש לנו את מגילת העצמאות, ואתם פה לוקחים אותנו אחורה. ח"כ גמא'ל זחאלקה (הרשימה המשותפת): תדעו לכם בראייה היסטורית ניפגש כאן בעוד 50 שנה, אני מחזיק בדעה שציונות היא נגד היהדות. כי הציונות לוקחת את המילה היהודית, ואז אומרים אנחנו נתחנחל, אנחנ ננשל. אני יוצא נגד חוק הלאום, גם בשם יהודים שסובלים מכך. ח"כ שרן השכל (הליכוד): זהו חוק לאומי ואנחנו גאים בו. תפקידנו בכנסת לייצג את הציבור ששלח אותנו. ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): אני לא מבין את ההתנגדות של האופוזיציה, אם אתם מתנגדים לשם התנגדות אהלן וסהלן אם אתם עושים סתם דמגוגיה, אני לא מבין איפה הבעיה? ההגדרה של מדינת היהודים, האם זה מפריע? הגדרה שעברית זאת השפה הרשמית זה מפריע לכם. ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס): אני כחבר קואליציה אתמוך בחוק, יש לי כל מיני תהיות שאני חושב שמדינת ישראל היום לא פועלת לפי החוק הזה. ואני שואל את עצמי מדינה שמונעת מחרדים ללמוד באקדמיה, תקצוב בגנים בבתי ספר, מכריחה חרדים לעשות כאמונתם וכדעתם. היהודים בני 3,300 שנה התפללו בנוסח שלי, הניחו תפילין כמו שאני מניח, הגיור נעשה כמו שאני עושה, הכשרות, הטהרה,  ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): לנו יש בעיה עקרונית כסיעת בית יהודי. על הוצאת המשפט העברי, ואם זה תלוי בי אז גם השמירה על עניין השבת.

לקריאת נוסח הצעת החוק שאושר בוועדה בקריאה ראשונה